Petra najprv rozbehla svoj biznis v zahraničí, dnes predáva originálne šperky i na Slovensku

  • Petra začínala vyrábať šperky na kolene a netušila do čoho ide, dnes sa živí prácou, ktorá je jej splneným snom
  • Petra začínala vyrábať šperky na kolene a netušila do čoho ide, dnes sa živí prácou, ktorá je jej splneným snom

Medzi mladými úspešnými ženami v biznise sme našli aj šperkárku Petru Arbetovú. Toto remeslo ju chytilo za srdce už na strednej škole, vážnejšiemu zlatníctvu sa však priučila až na VŠVU, kam sa prebojovala na druhý pokus. Značku Bepart založila už počas vysokoškolského štúdia, ale naplno som sa jej začala venovať až po jeho ukončení v roku 2015.

Petra je jedna z tých, ktorým sa od začiatku podarilo živiť vysnívanou prácou a zatiaľ nemusela zo svojej cesty vybočiť. Ako sa jej to podarilo?

„Nikdy som nemala inú prácu, ale počas neplatenej stáže v UK som si potrebovala zarobiť na živobytie. Zbalila som 10kg z dielne a vyrábala doslova na kolene v izbe. Spätne naozaj neviem ako som to zvládla, asi som si nepripustila inú možnosť ako že to pôjde,“ uviedla Petra.

zdroj: Bepartstudio

Dá sa na Slovensku žiť z predaja šperkov?

Spočiatku to bolo náročné, ale áno, dá sa to. Moja vášeň sa mi stala zamestnaním a nemôžem byť viac vďačná, že sa koníček stal prácou. Bola som skeptická a nechcela som prezentovať značku na Slovenku. Myslela som si, že ľudia neocenia ručnú prácu a originálnejší dizajn a hlavne ich odradí cena. Aj napriek tomu, že životná úroveň je nižšia ako v západnom svete, musím Slovensko pochváliť. Ľudia sú ochotní investovať aj do ručnej tvorby.

Aké boli tvoje začiatky?

Začínala som na zahraničnom portáli Etsy a väčšina objednávok išla do sveta – od Ameriky až po Austráliu. Po prvej ucelenej kolekcii v roku 2015, kedy som bola na stáži v Londýne, som si aj spravila prvý web s e-shopom a značka začala mať jasnejšie kontúry. Momentálne si ľudia aj na Slovensku začali vážiť kvalitné výrobky a veľa objednávok prichádza už aj z domoviny.

zdroj: facebook.com/BEPARTstudio

Aký materiál používaš?

Pracujem hlavne s drahými kovmi – striebrom a zlatom. Pri zákazkovej tvorbe aj s drahými kameňmi, poväčšine s diamantmi, ktoré používam pri zásnubných prsteňoch.

Tvoríš všetko sama?

Bepart je „one man show“. Dizajn a výroba šperkov, balenie či web a aj komunikácia so zákazníkmi je v mojej réžii. Už mám pomoc so sociálnymi sieťami, lebo sa to všetko nedalo časovo zvládnuť.

Čo je na tejto práci ťažké? Skôr výroba alebo marketing?

Pre mňa určite marketing, lebo to nie je prirodzené a nemám toľko vedomostí v tejto oblasti. Priznám sa, že som ho veľmi dlho ani neriešila. Skôr to išlo prirodzene. Avšak ma začali obklopovať veľmi šikovné ženy, ktoré mi svojimi radami pomáhajú zvládať aj marketingovú stránku biznisu. S jednou z nich som dokonca začala spolupracovať na projekte z iného súdka ako je šperk – spúšťame výrobu slovenského nábytku pod značkou Variedo. Vo výrobe sa niekedy vyskytnú problémy, ale väčšinou som si istá tým čo robím a ide to hladko.

zdroj: Bepartstudio

Je podľa teba podnikateľské prostredie na Slovensku priaznivé?

Ideálne to nie je. Pre mňa bolo samotné začatie nočnou morou. Legislatíva nie je doriešená a nezapadala som ani do jednej kategórie. Tvorba šperkov je na viazanú živnosť, ktorú mi nechceli udeliť, keďže nemám výučný list a vysokú školu som ešte len študovala. Na puncovom úrade nevedeli čo so mnou, ale nakoniec po 3 mesačnom vybavovaní a behaní po úradoch som našla spôsob, ako by som mohla začať legálne podnikať.

Nebála si sa ísť do podnikania kvôli veľkej konkurencii?

Popravde som netušila, do čoho idem a neuvažovala som nad tým ako nad podnikaním. Finálne rozhodnutie prišlo po návrate zo študijného pobytu vo Fínsku. Bola to výborná škola, kde som si zdokonalila technológiu a pustila po malých krôčkoch do toho. Konkurenciu som v tej dobe nevnímala. Vedela som o svetových šperkároch a značkách, ale pre mňa to boli skôr vzory ako konkurencia. V rámci Slovenska v tej dobe takmer žiadna značka s alternatívou k zlatníctvam ani ešte neexistovala. Myslím tie, ktoré su v dnešnej dobe in.

zdroj: facebook.com/BEPARTstudio

Vyžadovalo si to veľký kapitál alebo si začínala v malom?

Určite v malom. Začiatok počas štúdia bola skôr brigáda ako práca. Vybavenie zlatníckej dielne je finančne náročná záležitosť. Začínala som s pár kliešťami a zlatníckym stolom, ktorý mi vyrobil otec. Postupne som bola schopná kupovať vybavenie a investovať zarobené peniaze do vývoja podnikania. Veľký kapitál je uložený v dielni, ale išlo o postupný proces.

Musela si už v podnikaní prekonávať nejaké ťažké situácie?

Záleží mi na spokojnosti zákazníkov a preto najťažšie situácie sú moje pochybnosti, či to robím dobre a kvalitne. Každý deň je svojim spôsobom výzva a prekonávanie prekážok, ktoré tvorba a výroba prináša.

zdroj: Bepartstudio

Aké máš plány do budúcnosti?

Tvorba nových projektov a kolekcií. Tento rok chcem do sveta vypustiť dve nové kolekcie. Jedna je kolekcia svadobných obrúčok a zásnubných prsteňov. Doteraz som všetky šperky tohto druhu robila na zákazku, ide o jedinečné kusy priamo na mieru zákazníkovi. Je to náročnejší proces a preto chcem ponúknuť už hotové prstene, ktoré sa len upravia podla požiadaviek. Veľký prínos bude, že sa šperky dostanú rýchlejšie k zákazníkovi a on sa bude môcť ľahšie rozhodnúť na základe už existujúcich kúskov. Empirická skúsenosť vkročí do procesu. Kolekcia bola predstavená na malom svadobnom evente Svadobné mecheche 16.-17. februára.

Druhá kolekcia zostane ešte chvíľu pod rúškom tajomstva, ale spolupracujem na nej so šikovnými ženami a veľmi sa teším na výsledok. Verím, že prinesiem niečo nové a s kolekciou sa budú môcť ľudia ešte viac stotožniť a nájdu si v nej niečo blízke svojmu srdcu.

Veľký krok bude aj nový web s custom e-shopom. Treba napredovať a zdokonalovať každý aspekt značky.

Petrinu prácu nájdeš aj na svadobných šatách Yoora, ktorých súčasťou je malý vkusný krúžok s iniciálami mladomanželov.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá