Piloti Ryanairu chystajú ďalší štrajk, dotknúť sa môže aj Slovenska

  • Štrajk sa týka pilotov Španielska, Veľkej Británie aj Írska
  • Briti ho naplánovali na 22. až 23. augusta a 2. až 4. septembra
  • Skúsený britský pilot si v spoločnosti Ryainair momentálne ročne zarobí 180-tisíc libier
Ilustračný obrázok (Pixabay.com)
Ilustračný obrázok (Pixabay.com)
  • Štrajk sa týka pilotov Španielska, Veľkej Británie aj Írska
  • Briti ho naplánovali na 22. až 23. augusta a 2. až 4. septembra
  • Skúsený britský pilot si v spoločnosti Ryainair momentálne ročne zarobí 180-tisíc libier

Nízkonákladová spoločnosť Ryanair lieta opäť v problémoch. Ako informovalo britské BBC, piloti z Írska, Španielska aj Veľkej Británie chystajú štrajk. Ich nespokojnosť pramení z nízkych platov, ktoré im spoločnosť odmieta zvýšiť. Íri aj Španieli sa na oficiálnych dňoch štrajku musia ešte dohodnúť, Briti ich upresnili na 22.-23. augusta a 2.-4. septembra. Hoci ide iba o pár dní, počas rozbehnutej letnej sezóny môžu cestujúcim spôsobiť vážne nepríjemnosti.

Ryanair lieta z Bratislavy na londýnske letiská Stansted a Luton, ďalej tiež do britského Birminghamu, Liverpoolu, Leedsu a Edinburghu. Zo španielskych letovísk sprostredkúva lety do Barcelony, Madridu aj Malagy a taktiež do hlavného mesta Írska, do Dublinu. Tento štrajk teda môže ovplyvniť aj slovenských pasažierov. Hovorca spoločnosti pre strednú a východnú Európu sa však odmietol vyjadriť, ako presne nás môže štrajk ovplyvniť.

zdroj: Flickr (Andreas Trojak)

V oficiálnej tlačovej správe vyjadrilo vedenie nízkonákladovej spoločnosti sklamanie nad tým, že štrajk sa udeje aj napriek tomu, že ho podporilo menej ako 30 % pilotov. Asociácia britských pilotov BALPA hlasovalo o možnosti štrajku ešte na začiatku mesiaca. Do asociácie však patrí menej ako polovica pilotov, ktorí pracujú pre Ryanair. Z nich bolo za štrajk iba 57 %. Firma toto číslo považuje za veľmi nízke a asociáciu viní z toho, že im narúša chod pravidelných liniek a zákazníkom znepríjemňuje dovolenky.

„BALPA nemá právo narúšať prázdniny našich klientov a ich lety, a to hlavne nie v čase, keď musia mnohí britskí piloti čeliť prepúšťaniu kvôli neskorým dodávkam strojov typu Boeing MAX a hrozbe Brexitu bez dohody, ktorý môže nastať už 31. októbra,“ vyjadrila sa spoločnosť.

Ryanair minulý rok svojim pilotom zvyšoval platy o 20 %. Skúsený britský pilot si v spoločnosti dokáže zarobiť aj 180-tisíc libier ročne, teda takmer 194-tisíc eur. To je podľa nich viac ako u konkurencií akými sú napríklad airolinky Norwegian alebo Jet2.

Zdroj: BBC, Ryanair

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech