Plat trnavského primátora Petra Bročku prekonal hranicu 6-tisíc eur. Je tak najvyšší na Slovensku

  • Dôvodom je zvýšenie priemernej mesačnej mzdy zamestnanca v hospodárstve
  • Základný plat primátora Trnavy je v tomto roku 3 866 eur
  • Návrh na zmrazenie platu primátora odmietli mestskí poslanci vôbec zaradiť na rokovanie
Peter Bročka - primátor mesta Trnava, TASR/Unsplash
  • Dôvodom je zvýšenie priemernej mesačnej mzdy zamestnanca v hospodárstve
  • Základný plat primátora Trnavy je v tomto roku 3 866 eur
  • Návrh na zmrazenie platu primátora odmietli mestskí poslanci vôbec zaradiť na rokovanie

Primátor Trnavy Peter Bročka bude v tomto roku zarábať 6 186 eur mesačne, čo je o takmer 450 eur viac ako v minulom roku. Dôvodom je zvýšenie priemernej mesačnej mzdy zamestnanca v hospodárstve, ktorá v roku 2019 podľa Štatistického úradu SR dosiahla 1 092.

Platy primátorov sa odvíjajú od priemernej mzdy v národnom hospodárstve, počtu obyvateľov miest a od rozhodnutia mestských poslancov, ktorí môžu základný plat primátora zvýšiť až o 60 percent. Základný plat primátora Trnavy je v tomto roku 3 866 eur, pred viac ako rokom mu ho poslanci mestského zastupiteľstva zvýšili o 60 percent.

O platoch rozhoduje zastupiteľstvo

Platovo si polepšia aj viceprimátori Eva Nemčovská a Tibor Pekarčík, ale aj poslanci Mestského zastupiteľstva v Trnave. Ich odmeny boli vlani na úrovni približne 300 eur mesačne, po novom budú vo výške 322 eur mesačne. Na platy troch štatutárov mesta išlo vlani v Trnave 142-tisíc eur, na odmeny 29 poslancov 101-tisíc eur.

Koncom minulého roku trnavský mestský poslanec Marián Galbavý v súvislosti s navrhovaným razantným zvyšovaním miestnych daní v Trnave navrhol, aby Bročka dostával len základný plat, ktorý by bol vtedy 3586 eur. Očakávané zníženie príjmov samospráv sa podľa Galbavého malo sanovať nielen zaťažovaním občanov a návštevníkov maximálnym zvyšovaním daní a poplatkov, ale aj šetrením. Mestské zastupiteľstvo však jeho návrh nezaradilo na rokovanie decembrovej schôdze, a tak sa o ňom ani nerokovalo.

Platy primátorov a starostov sú stanovené zákonom. Vychádzajú z priemernej mzdy v národnom hospodárstve (aktuálne 1092 eur) a násobku koeficientom podľa počtu obyvateľov. Trnava patrí do kategórie miest, ktoré majú od 50 001 do 100 000 obyvateľov, priemerná mzda sa v prípade primátorov týchto miest násobí koeficientom 3,54. Mestské zastupiteľstvo môže takto vyrátaný plat zvýšiť až o 60 percent, čo sa v Trnave aj stalo.

TOP 3 najlepšie zarábajúci primátori na Slovensku po Petrovi Bročkovi:

Bratislava – Matúš Vallo – 6048 eur

Podľa Štatistického úradu, na konci roka 2017 žilo v Bratislave približne 430-tisíc obyvateľov, iný zdroj však hovorí, že tu reálne žije až 666-tisíc obyvateľov a ďalších 100-tisíc sem dochádza za prácou. Bratislavským primátorom je od roku 2018 44-ročný Matúš Vallo. Najnovšie mu bol schválený mesačný plat vo výške 6048 eur a to od decembra.

Rúško nie je hanba. #ruskoniejehanbaPrečo nosím rúško?Mám ho preto, lebo je to symbol, že všetci berieme situáciu…

Gepostet von Matúš Vallo má rád Bratislavu am Freitag, 13. März 2020

Košice  – Jaroslav Polaček – 5 316 eur

Jaroslav Polaček je slovenský regionálny politik a aktuálny primátor mesta Košice, ktorý študoval na Technickej univerzite v Košiciach. Metropola východného Slovenska s takmer 240-tisícmi obyvateľov je druhým najväčším mestom na Slovensku. Plat primátora je podľa informácií portálu SME vo výške 5 316 eur.  Polaček má k dispozícii aj dvoch námestníkov mesta. Sú nimi Marcel Gibóda s mesačnou odmenou 2 800 eur a Lucia Gurbáľová, ktorej sa plat od júna tohto roka navýšil z 2 800 eur na 3 500 eur.

Gepostet von Košice – Mesto Košice am Dienstag, 25. Februar 2020

Prešov – Andrea Turčanová – 4 878 eur

Počtom obyvateľov, približne 90-tisíc, je Prešov tretie najväčšie mesto na Slovensku. Primátorkou mesta je už od roku 2014 Andrea Turčanová. Vyštudovala Slovenskú technickú univerzitu v Bratislave, kde získala titul chemickej inžinierky.  Pracovala na Odbore mestských organizácií a verejnoprospešných činností – mesta Prešov. Pôsobila aj ako koordinátorka celoslovenských projektov zameraných na deti a rodinu.

Gepostet von Andrea Turčanová am Dienstag, 10. September 2019

Zoznam ďalších primátorov nájdeš TU:

Zdroj: SITA/Startitup

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK