Platy na Slovensku sú neférové. Na východe zarobíš priemerne o 60% menej ako v Bratislave

  • Otázka rovnakých platov na Slovensku sa môže javiť ako utópia
  • Rozdiely v ponuke práce a výške platov medzi východným a západným Slovenskom sú obrovské
  • Na niektorých pozíciách pritom v Bratislave dostaneš o 100% viac ako na východe
peniaze
Unsplash/ Marco Montero Pisani, Markus Spiske
  • Otázka rovnakých platov na Slovensku sa môže javiť ako utópia
  • Rozdiely v ponuke práce a výške platov medzi východným a západným Slovenskom sú obrovské
  • Na niektorých pozíciách pritom v Bratislave dostaneš o 100% viac ako na východe

Výrok bývalého premiéra:,,Na východe nič nie je,“ ako na Slovensku už zľudovel. Niekedy sa bohužiaľ môže vyzerať, že je to dokonca pravda. Rozdiely medzi východným a západným Slovensko sa nám môžu zdať, čo sa platov a cenovej dostupnosti bývania, markantné. Lepšie platové ohodnotenie aj samotná ponuka práce spôsobuje migráciu ľudí z východné Slovenska, ktorí sa sústreďujú v Bratislave.

Je to ale pravda? Naozaj zarobíš v Bratislave na rovnakej pozícii lepšie ako v Prešove?

Priemerný plat na Slovensku

Podľa najnovších údajov, ktoré Štatistický úrad Slovenskej republiky zverejnil za druhý štvrťrok, priemerne ľudia na Slovensku zarobia 1088 eur. Oproti prvému štvrťroku pritom ide o pokles 4,9 percent, pričom medziročný pokles bol 1,9 percent.

PREHĽAD: Rúško vždy a všade, sedenie v reštauráciách končí. Za porušenie pokuta aj 20 000 eur

Priemerný plat tak klesol prvýkrát v histórii samostatného Slovenska. Podľa zverejnených údajov najviac utrpeli stravovacie a ubytovacie služby, kde mohli zamestnanci pocítiť až 16,3 percentný pokles, a zamestnanci v umení a zabávnom priemysle, kde mzdy klesli o 8,4 percenta. V druhom štvrťroku nastal najväčší pokles v žilinskom kraji.

Naopak, tento rok sa zvýšila minimálna mzda, ktorá dosiahla svoje historické maximum – 580 eur. To by sa ešte malo zvýšiť, keďže minister práce a sociálnych vecí Milan Krajniak avizoval, že od budúceho roka chce minimálnu mzdu 623 eur.  

Zarábaš viac ako je priemerná mzda 1088 eur?

Odhliadnuc od tohtoročného poklesu priemernej mzdy, Slováci každoročne pociťujú jej nárast. Podľa portálu minimalnamzda.sk, sme oproti desiatim rokom v priemere prilepšili takmer o 320 eur. Priemerná mzda tak až do tohto roku konštante stúpala. Najväčší skok zažila medzi rokmi 2018 až 2019, kedy narástla skoro o 80 eur.

Percentuálne väčší nárast pritom zažíva minimálna mzda. V roku 2010 bola totiž na hodnote 296 eur, čo je oproti tomuto roku len polovica . V priemere sa minimálna mzda posledných 5 rokov každoročne zvyšuje o 40 eur. Stále sa ale nedá hovoriť o výhre. O tom, že v hlavnom meste by si z minimálnej mzdy pravdepodobne neprežil, sme už na Startitup písali:

Vyžiť v Bratislave z minimálnej mzdy je nemožné. A to ani vtedy, ak ideš na hranicu svojich možností

Rozdiely platov sú obrovské

Najvyšší priemerný majú podľa ŠU SR zamestnanci vo finančných odvetviach, ktorí priemerne zarobia 2054 eur. Ďalší v poradí sú z oblasti informácii a komunikácie so sumou 1918 eur a z  oblasti dodávky energii s platom 1864 eur.  Naopak najmenšiu priemernú nominálnu mzdu dostávajú zamestnanci v ubytovacích a stravovacích službách, pričom išlo o sumu 550 eur.

Na Slovensku ešte stále bohužiaľ nemáme vyriešenú otázku rovnakých platov pre mužov a ženy. Portál platy.sk ponúka štatistiky, podľa ktorých ženy dostávajú v priemere o 29,2 % nižšie platy. Pre porovnanie, v krajinách V4 dostávajú nižšie platy už iba poľské ženy, kde je toto číslo o jedno percento vyššie. V Maďarsku a Českej republike zarábajú ženy o 25 percent menej ako muži.

eurá
zdroj: Unsplash/Christian Dubova

Najväčšie rozdiely sú medzi krajmi

Nikoho neprekvapí, že najvyššia priemerná mzda je najvyššia práve v bratislavskom kraji, kde bola v druhom štvrťroku vo výške 1366 eur. Naopak, najnižšia mzda bola v prešovskom kraji, a to 823 eur. V Bratislave tak môžu občania v priemere zarobiť až o 60% percent viac ako obyvatelia na východnom Slovensku. Pri týchto číslach sa už asi nikto nebude čudovať, prečo máme takú migráciu za prácou. Tento problém je ale dlhodobý a pomerne stabilný. Pred desiatimi rokmi bol totiž rozdiel medzi týmito krajmi podobný a to 61% percent, kedy bol rozdiel 400 eur.

Portál platy.sk má momentálne v databáze 55 697 platov od ľudí z celého Slovenska. Ich analýzou sme zistili, že pri nižšie platených pozíciách sa sumy na výplatných páskach väčšinou nelíšia a zamestnanci na pozíciách ako vrátnik, krajčír či upratovacie služby zarábajú okolo 600 eur. Jedine v bratislavskom kraji toto číslo prevyšuje 700 eur a naopak v banskobystrickom kraji pod túto sumu dokonca klesá.

Najväčšie rozdiely však môžeme vidieť na vysoko platených pozíciách. Tie sa na celom Slovensku pohybujú v odvetví vrcholového manažmentu. Avšak, kým na západe dostáva generálny riaditeľ plat priemerne nad  6 000 eur, na východe sa musí ,,uspokojiť“ so sumou 5 000 eur. Na pozícii výkonného riaditeľa je dokonca rozdiel skoro dvojnásobný. Kým v bratislavskom kraji človek na takejto pozícii priemerne zarába 4 254 eur, v prešovskom kraji by na rovnakej pozícii zarobil v priemere 2 888 eur.

Bratislava
zdroj: Unsplash/Alexandre Desbos

Platové ohodnotenie ale nie je jediným dôvodom, prečo sa ľudia kvôli práci sústredia v Bratislave. Jednou z hlavným príčin môže byť aj ponuka práce. Na portáli profesia.sk bolo ku dnešnému dňu (15.10) uverejnených v bratislavskom kraji až 4 355 pracovných ponúk. Naopak, najmenej ich bolo opäť raz v prešovskom kraji, a to 852. Ten má pritom najvyšší počet obyvateľov v krajine.

V každom kraji, okrem bratislavského, hľadajú viac zamestnancov v priemere na 1 000 pracovných miest. Podľa ponuky na profesia.sk, je tak 7-násobne väčšia pravdepodobnosť, že si nájdeš prácu v Bratislave ako v Prešove.

Bývanie je dostupnejšie na východe

Keďže sme v analýze porovnávali väčšinou platy v bratislavskom a prešovskom kraji, pozreli sme sa aj na cenovú dostupnosť nehnuteľností v týchto krajoch. O tom, že ceny nehnuteľností v Bratislave idú rapídne nahor a pri prenájme bytu si tak budeš musieť siahnuť hlboko do vrecka, na Startitup upozorňujeme pravidelne.

Rozdiely medzi východným a západným Slovenskom možno vidieť aj na cene podnájmu bytov. V bratislavskom Ružinove nájdeš napríklad ponuku na 1,5 izbový byt za 520 eur mesačne vrátane energií. Podobný byt v Prešove nájdeš za spolu s energiami za 400 eur. Aj keď ide o nižšie sumy, je otázne, či je tento rozdiel v porovnaní s tým platovým adekvátny.

Zdroje: Profesia, platy, TASR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech