Po zmrazení chce Maďarsko eurofondy späť. Na ich návrat nebudú stačiť len sľuby

  • Podľa ministrových slov EK poverí riešením problematiky platieb Radu EÚ
  • EK v nedeľu odporučila znížiť sumu vyplácanú Maďarsku zo spoločného rozpočtu
orbán
TASR/Jaroslav Novák
  • Podľa ministrových slov EK poverí riešením problematiky platieb Radu EÚ
  • EK v nedeľu odporučila znížiť sumu vyplácanú Maďarsku zo spoločného rozpočtu

Aj keď Európska komisia (EK) aktuálne zmrazila 65 percent eurofondov určených pre Maďarsko, do konca roka Budapešť uzatvorí dohodu s Bruselom a vyplácanie eurofondov bude pokračovať. Vyhlásil to v pondelňajšom rozhovore pre server valaszonline.hu maďarský minister zodpovedný za regionálny rozvoj a fondy Európskej únie (EÚ) Tibor Navracsics, informuje spravodajca TASR v Budapešti.

Podľa ministrových slov EK poverí riešením problematiky platieb Radu EÚ. Ak sa Maďarsku podarí dosiahnuť dohodu do novembra, tak EK môže právne konanie ukončiť a prípad sa nedostane pred Radu.

Navracsics povedal, že je zbytočné uvažovať o tom, či by Maďarsko prežilo súčasnú krízu bez eurofondov, pretože sa tak nestane a k dohode dôjde.

EK v nedeľu odporučila znížiť sumu vyplácanú Maďarsku zo spoločného rozpočtu EÚ o približne 7,5 miliardy eur. Na príčine je porušovanie zásad právneho štátu a nedostatky v boji proti korupcii.

„Je to o porušovaní zásad právneho štátu, ktoré ohrozuje využívanie a riadenie finančných prostriedkov EÚ,“ povedal novinárom v nedeľu eurokomisár pre rozpočet Johannes Hahn o výčitkách voči  Maďarsku. „Nemôžeme konštatovať, že rozpočet EÚ je dostatočne chránený.“

Prezident Zelenskyj vedie Ukrajinu vo vojne proti okupantom

Hahn poukázal na systémové nezrovnalosti v maďarských zákonoch o verejnom obstarávaní, nedostatočnú ochranu proti konfliktu záujmov, slabé uplatňovanie účinného trestného stíhania a nedostatky v ďalších protikorupčných opatreniach.

Eurokomisár privítal najnovšie prísľuby Budapešti o riešení problémov kritizovaných Úniou ako významný krok správnym smerom. Zdôraznil však, že musia byť premenené na zákony a praktické opatrenia.

Maďarsko už nie je demokracia

Poslanci Európskeho parlamentu (EP) vo štvrtok odsúdili „úmyselné a systematické úsilie maďarskej vlády“ o oslabenie európskych hodnôt a žiadajú Radu EÚ, aby zakročila podľa článku 7 Lisabonskej zmluvy. Túto výzvu podporujú viacerí slovenskí europoslanci, informuje spravodajca TASR.

Spravodajkyňa EP pre situáciu v Maďarsku, francúzska poslankyňa Gwendoline Delbosová-Corfieldová uviedla, že závery jej správy sú jasné a neodvolateľné: Maďarsko už nie je demokraciou.“

Upozornila, že väčšina europoslancov (433 zo 705), ktorí podporujú tento postoj, je bezprecedentná, čo musí byť „varovným signálom“ pre Radu EÚ a Európsku komisiu.

Vladimír Bilčík (Spolu) tvrdí, že ide o princípy právneho štátu ako také a peniaze z rozpočtu EÚ by mali byť vždy využité v prospech občanov, no v prípade Maďarska má EP vážne pochybnosti.

„Vysielame silný signál, že Maďarsko už nemožno považovať za fungujúcu demokraciu. Maďarská demokracia, spravodlivosť a mediálny priestor majú dlhodobé systémové problémy a maďarská vláda s tým nič nerobí, naopak útočí na euroinštitúcie a na Úniu,“ vysvetlil.

Dodal, že maďarský premiér Viktor Orbán sa okrem toho stal aj predĺženou rukou ruského prezidenta Vladimira Putina v Európe. Tento stav si podľa neho vyžaduje činy, čiže Únia musí prestať podporovať peniazmi systematickú korupciu a nedemokratické praktiky v Maďarsku.

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá