Podaj pomocnú ruku a uvidíš čo sa stane

  • Už dlhšie som chcel napísať o tom, ako to na Slovensku naozaj funguje. Budete možno prekvapení, všetko je trocha inak, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať.
image_1423415257.png
  • Už dlhšie som chcel napísať o tom, ako to na Slovensku naozaj funguje. Budete možno prekvapení, všetko je trocha inak, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať.

 

Počas svojho života som sa stretol už so všeličím, ale hlavne s tým, že ľudia sú vypočítaví a myslia predovšetkým na seba. Práve s projektom Startitup, sme sa to snažili zmeniť, ale nečakali sme nejakú extra podporu. Stali sa však veci, ktoré ma osobne prekvapili…

Keď sme zakladali Startitup, snažili sme sa celý web držať veľmi lean, keďže sme ho celý financovali iba my founderi. Ešte pred spustením sme sa rozhodli ísť hľadať partnerov/ľudí, ktorí by zmýšľali podobne ako my. Odštartovali sme maratón stretnutí a mnoho z nich bolo super zaujímavých. A vtedy to začalo. Na úvod nás veľa ľudí odraďovalo od toho začať so startupovým portálom. Vyzeralo to ako keby sa všetci dohodli a tvrdili zhodne, že tu nie je o čom písať a nič zaujímavé sa tu v podstate nedeje a náš portál nie je pre malé Slovensko potrebný.  Táto domnienka vznikla možno tým, že nemali až taký dobrý prehľad, ako si sami mysleli. No my sme cítili, že práve toto by mohlo pomôcť lepšie odprezentovať šikovných mladých ľudí a tak sme začali aj napriek všetkým pochybnostiam.

 

 

Po čase fungovania viem s istotou povedať, že sa tu deje KOPA zaujímavých vecí. A neuveriteľné je, že to chce vedieť aj okolitý svet, ktorému to len treba riadne ukázať. Aj keď sme mladá , hlavne malá krajina a veľa vecí ešte nefunguje ako by malo, vôbec to nevadí. S týmito istými problémami sa potýkala každá iná krajina. Len je potrebné nájsť ľudí, ktorí chcú ozaj pomôcť zmeniť Slovensko. Z dlhodobého hľadiska je smerovanie Slovenska ekonomickou samovraždou a nemôžeme byť večne výrobnou halou pre Európu. 

Mnoho ľudí tvrdí, že chce pomôcť, no reálne im ide iba o vlastný prospech. V tom sa stalo však niečo nezvyčajné. Začali sme stretávať ľudí a organizácie, ktoré nám ponúkali pomoc – podotýkam NEZIŠTNE. S počiatku som sa samozrejme len pousmial a čakal som, kedy príde to povestné „ALE“. Nechcelo sa mi veriť, že by bol ešte niekto, kto by úprimne chcel pomôcť bez toho, aby od nás niečo očakával. V tomto sa zásadne zmenil môj pohľad na ľudí. Bude to znieť neuveriteľne, ale aj na Slovensku sa nájdu výnimky, ktoré úprimne a radi podporia dobrú vec bez toho, aby si nárokovali na nejaké výhody pre seba.

 

 

Konkrétne nám bola viac krát podaná pomocná ruka, či už sa to týka priestorov, v ktorých do dnes Startitup sídli alebo kóderských prác na našom webe. Keďže nám po pár mesiacoch odpadol kóder, mali sme problém nájsť nového kódera. Oslovil som niekoľkých adeptov a nakoniec som našiel developera Michala, z dedinky blízko Komárna, ktorého som predtým nikdy v živote nevidel. Michal sa nám ponúkol, že pokiaľ si nenájdeme admina, bude on spravovať náš web a to zadarmo. Veľmi dlho sme hľadali, až sme sa rozhodli radšej zmeniť celý web, na ktorom sa maká. Dodnes nám ten web spravuje Michal :). Zachránil nás niekoľko krát a za to som mu nesmierne vďačný.

Spoznali sme skvelé osobnosti ako sú zakladatelia SAPIE. Som si istý, že títo ľudia majú úprimní záujem zlepšiť Slovensko a pomôcť mladým ľudom presadiť sa aj za našimi hranicami. 

 

 

Časom som sa o tom presvedčil, že dobré veci sa vždy vrátia. Za krátky čas sme spoznali úžasných ľudí, s ktorými nás baví pracovať. Presne tak, ako my neotáľame šíriť dobré meno Slovenska a celkovo nášho regiónu vo svete, tak to robte aj vy. Na začiatku našej púte sme dostali pomocnú ruku mnoho krát a preto sa snažíme robiť to isté. Základ nášho ako aj spoločného úspechu je si POMÁHAŤ a nie za všetkým hľadať len osobný prospech. Som o tom presvedčený, že takto sa dajú zmeniť veci oveľa rýchlejšie a efektívnejšie, ako keď budeme kopať každý len za ten svoj tím.

Len dookola tvrdiť, že to tu je na ho*no, legislatíva je zlá, ľudia sú neprajní a bla bla bla… Teraz sme sa vrátili z Izraela a verte mi, je tam to x-krát horšie ako u nás a pozrite sa, kde sú oni. Preto koniec sťažovania sa, zabudnite na svoje egá a makajme spoločne na lepšom Slovensku! Radi vám vždy poradíme a pomôžeme ak budeme vedieť. Startitup tu je teraz už rok pričom dúfam, že tu bude aj ďalšie roky a bude pomáhať zviditeľniť Slovensko na svetovej mape.

 

Lukáš

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech