Polícia zostala v nemom úžase. Muž si prenajal Maserati a jazdil po vzácnej kultúrnej pamiatke

  • V Miláne na letisku si vypožičal auto v hodnote desiatok tisíc eur
  • Na jazdu, ktorú v ňom zažil, bude dlho spomínať nielen on, ale aj polícia
Polizia Roma Capitale
Polizia Roma Capitale
  • V Miláne na letisku si vypožičal auto v hodnote desiatok tisíc eur
  • Na jazdu, ktorú v ňom zažil, bude dlho spomínať nielen on, ale aj polícia

Rýchle a luxusné autá sú jedným zo symbolov Apeninského polostrova, nakoľko v Taliansku má svoje korene Ferrari, Lamborghini aj Maserati. Práve vozidlo značky Maserati si nedávno požičal muž zo Saudskej Arábie.

Namiesto veľkolepého automobilového dobrodružstva napáchal škody na majetku, ktoré ho budú stáť poriadny balík peňazí. 37-ročný vodič totiž jazdil po centre historického Ríma a nevyhol sa ani Španielskym schodom.

  • Španielske schody nie sú len jedným z najznámejších schodísk v Európe, ale aj obľúbeným miestom stretnutí miestnych. Spolu 135 schodov pôvodne spájalo španielske veľvyslanectvo a kostol Trinità dei Monti.

Hneď vedľa nájdeš dom, kde až do svojej smrti v roku 1821 žil slávny britský romantický básnik John Keats. Dom známy ako Dom Keatsa-Shelleyho je dnes múzeom venovaným pamiatke tohto básnika, ako aj jeho súčasníka Percyho Bysshea Shelleyho. Nie je prekvapením, že sa toto krásne miesto objavilo aj vo filme Williama Wylera Prázdniny v Ríme s Audrey Hepburnovou.

Vodič zapožičaného Maserati sa rozhodol, že sa po jednej z najznámejších pamiatok talianskej metropoly povozí. Mestské bezpečnostné kamery zachytili moment, keď muž vošiel so športiakom priamo na pešiu zónu nad schodmi.

Na zázname je po chvíli vidieť, ako sa auto šmýka po spomínanom monumente. Priamy kontakt podvozku so schodiskom muža zrejme prinútil k úvahám a na chvíľu z auta vystúpil, aby zhodnotil jeho stav. Po chvíľke obzerania opäť nasadol a pokračoval v jazde.

Tento exces sa žiaľ nezaobišiel bez poškodenia vyhľadávaných Španielskych schodov. Rímsky úrad na ochranu pamiatok informoval, že pravá časť poschodia celkom praskla. Trhliny budú musieť byť nahradené blokmi travertínu, ktoré svojou štruktúrou pripomínajú pôvodný mramor.

„Hrdina“ tejto doposiaľ nevídanej avantúry si za svoj žart ponesie následky. Saudskoarabský vodič je už v rukách polície, ktorá ho odchytila, keď sa snažil vrátiť poškodené Maserati do požičovne na letisku v Miláne. Po zadržaní ho obvinili z poškodzovania kultúrnej pamiatky.

Maserati

Maserati je talianska spoločnosť, ktorá vyrába športové a pretekárske autá. Počiatky značky siahajú do roku 1914, kedy jeden zo šiestich bratov rodiny Maserati, Alfieri, založil vlastnú dielňu v Bologni. Čoskoro sa k nemu pridali aj ostatní bratia, okrem jedného – Maria, ktorý sa stal umelcom a ktorému sa pripisuje návrh loga značky.

Inšpiráciu čerpal z Neptúnovej fontány vo svojom rodnom meste. Spočiatku bratia stavali pretekárske autá pre Diatto, no po 12-tich rokoch sa rozhodli vytvoriť si vlastnú značku a v tom istom roku priviedol Alfieri svoje Maserati Tipo 26 k prvému víťazstvu v pretekoch Targa Florio.

Maserati

V roku 1937 značku kúpila rodina Orsi a o 31 rokov neskôr Citroën. V roku 1958 bol vyrobený prvý cestný model Maserati – 3500 GT a v roku 1963 prvý štvordverový model – Quattroporte.

Po palivovej kríze značku v roku 1975 kúpilo De Tomaso a v roku 1993 sa majiteľom Maserati stal Fiat, ktorý po 4 rokoch predal 50% akcií spoločnosti odvekému rivalovi športových áut – Ferrari. Medzi najobľúbenejšie modely značky patria okrem iného Quattroporte so šiestimi generáciami a GranTurismo.

Elektrifikácia 2023

Keď už sme pri tejto legendárnej značke, treba pripomenúť, že mnohí aktuálne netrpezlivo čakajú na nový avizovaný model nesúci názov Maserati Folgore. Jeho výnimočnosť spočíva v skutočnosti, že ide o vôbec prvé elektrické gran turismo s trojzubcom na kapote. Je pravda, že od elektrifikácie niet cesty späť, no v značke, ktorá si srdcia fanúšikov získala najmä mohutným revom motorov a výfukových systémov, je to ťažká téma.

Maserati Folgore sa bude vyrábať v závode Mirafiori a na trhu bude debutovať v roku 2023. Automobilka sa chváli, že auto bude vybavené riešeniami priamo z Formuly E.

Maserati Folgore

Týmto krokom sa ale plány elektrifikácie legendárnej talianskej značky nekončia. V roku 2023 sa v showroomoch objaví aj nové SUV Grecale. Tento model bude dostupný aj v elektrickej verzii. Maserati tiež oznamuje, že do roku 2025 budú všetky modely značky dostupné v elektrických verziách vrátane superšportového MC20 a do roku 2030 bude celý rad plne elektrický.

Zdroje: Polizia Roma Capitale, Maserati

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá