Poľovníci už nebudú môcť strieľať tisíce psov ročne ako doteraz. Počet zveri však majú znížiť na polovicu

  • Podľa nového zákona označené psy pohybujúce sa v lese už poľovníci nebudú môcť beztrestne zastreliť
  • Niektoré zmeny, ktoré ministerstvo prináša však ochranárov prírody nepotešia
  • Po novom má totiž prísť k masívnemu odstrelu zveri
  • Dôvodom majú byť škody, ktoré zver spôsobuje poľnohospodárom
bo
pexels.com
  • Podľa nového zákona označené psy pohybujúce sa v lese už poľovníci nebudú môcť beztrestne zastreliť
  • Niektoré zmeny, ktoré ministerstvo prináša však ochranárov prírody nepotešia
  • Po novom má totiž prísť k masívnemu odstrelu zveri
  • Dôvodom majú byť škody, ktoré zver spôsobuje poľnohospodárom

Podľa oficiálnych štatistík poľovníci ročne zastrelia 7552 psov a takmer 11­-tisíc mačiek. Ide pritom len o oficiálne čísla, ktoré poľovníci nahlásili a reálny počet môže byť značne vyšší. Po novom by strieľanie psov už nemalo byť bežnou rutinou. Poľovnícky zákon totiž prichádza s prelomovou novinkou, zakazuje strieľať voľne pobehujúcich označených psov.

„Reagujeme na aktuálny stav, kedy dochádza k zastreleniu psa, ktorý má majiteľa a následne to vrhá negatívne svetlo na poľovníkov, ktorí robia obrovské množstvo veľmi dôležitej práce,” konštatuje ministerstvo.

Návrh zákona nastavuje jasné pravidlá a povinnosti, rovnako poľovníkom ako aj majiteľom. Tí si budú musieť psov pri prechádzke lesom označiť napríklad reflexným obojkom a držať ich vo vzdialenosti maximálne 50 metrov.

Ak poľovník zastrelí voľne sa pohybujúceho, označeného psa či mačku v poľovnom revíri, majiteľ môže žiadať náhradu škody. Za usmrtenie psa budú hroziť sankcie až do 3 000 eur a zákaz poľovnej činnosti na tri roky.

Do roku 2030 sa zníži počet jeleňov na Slovensku o polovicu

Na jednej strane chce ministerstvo zviazať ruky poľovníkom v strieľaní psov. Na strane druhej budú mať voľnejšie ruky najbližších 12 rokov v love na jeleňov, danielov či diviakov. Plán ministerstva je jasný – znížiť počty takejto zveri na polovicu a to do roku 2030. Informuje portál SMENávrh nového zákon o poľovníctve smeruje aj k obmedzeniu prikrmovania v poľovných revíroch. Ak zákon schváli parlament, mal by platiť od 1. júla 2019.

Plány na masívne vybíjanie zdôvodňuje ministerstvo tým, že jelene, diviaky či muflóny robia veľké škody najmä poľnohospodárom. Napríklad v roku 2017 spôsobili podľa Poľovníckej štatistickej ročenky škody vo výške vyše 1,6 milióna eur.

Ochranári sa však zhodujú, že situácia sa dá riešiť aj celkom inak. Okrem iného navrhujú celoročnú ochranu vlka, ktorý je v podstate jediným významným prirodzeným predátorom jeleňa. Podľa oficiálnej správy pre Európsku komisiu je na Slovensku 300 až 600 vlkov.


Len prednedávnom sa určovali oficiálne kvóty na odstrel vlka v slovenských lesoch. Nakoniec boli stanovené na 70 jedincov, pričom Štátna ochrana prírody Slovenskej republiky a Lesoochranárske zoskupenie VLK navrhovali nulovú kvótu.

Napriek skutočnosti, že sa nepodarilo presadiť nulovú kvótu v ochrane vlka dravého, ochrancovia prírody sa posunuli zase o krok ďalej. Podarilo sa im totiž presadiť 5 nových území európskeho významu, kde vlk už nebude legálne lovený. V súčasnosti máme na Slovensku 84 takýchto území s celkovou výmerou 440 442 ha.

Poľovníctvo na Slovensku v číslach

  • máme 4,45 mil. ha poľovníckych pozemkov
  • 1 880 poľovníckych revírov
  • priemerná výmera revíru je 2 366 ha
  • momentálne je zapísaných 60 000 držiteľov poľovníckych lístkov

 

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá