Ponorka, lyžovačka, výstup na Everest. Boháči za svoje drahé koníčky platia vlastnými životmi

  • Pre mnohých je lákavé práve vysoké riziko
  • Napriek tomu má toto odvetvie čoraz väčšiu klientelu
Ponorka Titan spoločnosti OceanGate
Pasažieri ponorky Titan smerujúcej k bájnemu Titanicu sú len jednými z mnohých obetí drahých koníčkov milionárov, TASR/AP, OceanGate Expeditions
  • Pre mnohých je lákavé práve vysoké riziko
  • Napriek tomu má toto odvetvie čoraz väčšiu klientelu

Ako sme ťa informovali v staršom článku, všetkých päť pasažierov ponorky Titan zomrelo v dôsledku implózie. Išlo o ponorku spoločnosti OceanGate a jej pasažieri sa mali dostať k pozostatkom azda najslávnejšej lode histórie – Titanicu.

The New York Times píše, že cena tohto výletu bola približne 228-tisíc eur, teda pre priemerného človeka to rozhodne nebolo.

New York Post upozorňuje na to, že týchto päť odvážlivcov sa pridalo k tohtoročnému, už aj tak dlhému zoznamu obetí riskantných dobrodružstiev, ktoré rozhodne nie sú lacnou záležitosťou.

Minimálne 85 ľudí zomrelo alebo zmizlo v priebehu prvého polroku 2023 počas riskantných dobrodružstiev, ako je výstup na Everest, zostup do hlbín oceánu, boj s lavínami či menej extrémne záľuby, ako napríklad lyžovanie v neupravenom teréne (back country skiing) alebo surfovanie na veľkých vlnách.

O tom, že podobné výlety ako ten, ktorý mala zabezpečiť ponorka Titan, si nemôže dovoliť len tak hocikto, svedčí aj zoznam zosnulých pasažierov.

Identifikovaní boli slávny veliteľ francúzskeho námorníctva, z ktorého sa stal odborník na Titanic, čím si vyslúžil prezývku „Pán Titanic“, Paul-Henri Nargeolet; miliardársky prieskumník Hamish Harding; ďalší bohatý podnikateľ Shahzada Dawood a jeho syn Sulaiman; a v neposlednom rade aj výkonný riaditeľ a zakladateľ OceanGate Expeditions Stockton Rush. Týchto päť obetí malo medzi 19 a 77 rokov.

„Rekordná“ sezóna na Mount Evereste

Morning Express v tejto súvislosti dodáva, že najvyššia hora sveta Mount Everest (8 848 m n. m.) láka každý rok čoraz väčší počet záujemcov, a to aj tých, ktorí na podobnú fyzickú záťaž nie sú športovo pripravení, ale jednoducho majú peniaze a za niekoľko desaťtisíc eur si zaplatia šerpa.

Aj preto za necelý polrok si cesta na Mount Everest vyžiadala 17 obetí, respektíve nezvestných osôb, čo je pravdepodobne najfatálnejšia sezóna v dejinách tohto nepálskeho vrcholu. 

Nedá sa nespomenúť aj úmrtie českého miliardára Petra Kellnera. Pred dvomi rokmi na jar sa vydal s priateľmi na adrenalínovú lyžovačku na Aljaške. Vrtuľník, ktorým sa mali dostaviť na miesto sa však zrútil do divočiny. 

Lákavé je práve to riziko

Otázkou je, prečo ľudia dobrovoľne zaplatia veľké množstvo peňazí za niečo, čo pre nich predstavuje pomerne značné riziko. Scott Lyons, psychológ, ktorého klientmi sú niektorí z najbohatších ľudí sveta, pre Daily Mail vysvetlil, že nové technológie umožnili bohatým ľuďom venovať sa čoraz nebezpečnejším aktivitám.

Lety do vesmíru, skúmanie hlbín oceánu či zoskok s padákom z Mount Everestu sú drahé dobrodružstvá, ktoré si môžu dovoliť len tí, ktorí majú najlepšie zárobky.

V podobnom duchu sa pre CNN vyjadril aj Lukas Furtenbach, zakladateľ horolezeckej spoločnosti Furtenbach Adventures. „Časť príťažlivosti Everestu – a myslím si, že je to rovnaké pre Titanic, let do vesmíru alebo čokoľvek iné – je riziko. A myslím si, že pokiaľ ľudia zomierajú na týchto miestach, je to súčasť dôvodu, prečo tam ľudia chcú ísť,“ dodal.

Daily Mail dopĺňa, že mimoriadne bohatí ľudia môžu prirodzene viac riskovať, čo môže byť čiastočne dôvod, prečo sú v živote úspešní.

Podľa Grand View Research sa predpokladá, že celosvetový priemysel dobrodružného cestovného ruchu sa rozšíri v priebehu tohto roka viac ako strojnásobí v porovnaní s predchádzajúcim rokom, keďže viac firiem sa snaží rozšíriť svoje ponuky pre odvážnych turistov. 

Zdroje: New York Post, CNN, Morning Express, Daily Mail, The New York Times

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá