Poplatky za Facebook a Instagram môžu byť realita. Prvá krajina zvažuje výraznú zmenu

  • V Austrálii by mali prijať nové zákony o ochrane súkromia
  • Po desaťročiach bezplatného prístupu môžu byť používatelia Facebooku a Instagramu v šoku
Instagram
Ilustračný obrázok, Unsplash/Brett Jordan, Unsplash/@masonkimbar
  • V Austrálii by mali prijať nové zákony o ochrane súkromia
  • Po desaťročiach bezplatného prístupu môžu byť používatelia Facebooku a Instagramu v šoku

Ak austrálska vláda prijme sériu zmien v oblasti reforiem ochrany osobných údajov vrátane legislatívy, ktorá umožňuje odhlásiť sa z cielenej reklamy, je možné, že Austrálčania budú musieť platiť za používanie Instagramu a Facebooku.

Ako informuje portál The Guardian, kancelária generálneho prokurátora Marka Dreyfusa o tomto kroku uvažuje už dlhší čas. 

Zdroj príjmu pre malé podniky

Tento krok predstavuje pre giganta sociálnych médií veľký problém. Väčšinu svojich príjmov totiž zarába od malých podnikov, ktoré platia za inzerciu na platformách.

Riaditeľka zásad ochrany osobných údajov pre Meta Melinda Claybaughová tvrdí, že zásah by poškodil tieto podniky, ktoré by mali problém osloviť svoje špecifické publikum za pomoci cielených reklám.

„Myslím si, že tento návrh ide až za hranice tým, že ľuďom umožňuje úplne sa odhlásiť z cielenej reklamy,“ uviedla Claybaughová.

Desiatky malých podnikov, ktoré sa spoliehajú na reklamy pri poskytovaní bezplatných služieb, by boli kvôli tomu nútené nájsť si iný zdroj príjmov, ak by boli spomínané zákony schválené. 

Poplatky za používanie

Vďaka tomuto kroku by mohla používateľom v Austrálii vzniknúť povinnosť platiť za používanie Instagramu a Facebooku. Podľa Claybaughovej je však skoro robiť unáhlené zábery.

Ako informuje portál News.com.au, väčšinu z navrhovaných zmien kancelárie generálneho prokurátora výkonná rada podporuje. Celkom ich je 116 a spoločnosť Meta nesúhlasí iba s 10 z nich.

Podľa Claybaughovej môžu byť reklamy cielené na deti do 18 rokov problematické, no gigant sociálnych médií to dokáže zvládnuť. 

Vláda si vyžiadala spätnú väzbu k spomínaným 116 navrhovaným zmenám predtým, ako podnikne ďalšie kroky.

instagram
zdroj: Unsplash/Solen Feyissa

Technický problém

Ako sme ťa informovali, používatelia Facebooku začali nedávno evidovať nepríjemný technický problém. Sociálna sieť totiž zaznamenávala, aké profily sledujeme. Ak si si prezeral účet človeka, ktorý na platforme nebol tvojím „priateľom“, mohlo sa stať, že sa mu vďaka systémovej chybe automaticky odoslala žiadosť o priateľstvo.

Takzvaný „stalking“ (sledovanie cudzích účtov) teda na Facebooku nebol najlepším nápadom. Aplikácia ťa mohla prezradiť sama od seba, informuje PCWorld.

Materská spoločnosť sociálnej siete Meta z tejto chyby obvinila aktualizáciu mobilnej aplikácie Facebooku. Používatelia to zistili minulý týždeň a začali to testovať. Viacerým sa chyba potvrdila. Platforma skutočne odosielala žiadosti o priateľstvo automaticky.

Hovorca Mety sa v súvislosti s chybou ospravedlnil. Potvrdil, že problém je už opravený. Medzičasom aj používatelia siete vo viacerých príspevkoch uviedli, že nechcené žiadosti o priateľstvo už zmizli.

Ak sa obávaš, že máš stále odoslané žiadosti o priateľstvo, svoje čakajúce žiadosti si môžeš skontrolovať na tomto odkaze. V ľavom navigačnom paneli zvoľ „Žiadosti o priateľstvo“ a následne klikni na „Zobraziť poslané žiadosti“. Všetky nechcené žiadosti, ktoré aplikácia odoslala za teba, môžeš odstrániť kliknutím na tlačidlo „Zrušiť žiadosť“.

Zdroje: The Guardian, news.com.au, SIU, PCWorld

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá