Popularita solárnej energie rastie. V budúcnosti sa jej využívanie rapídne zvýši

  • Svet sa dostáva do bodu, kedy sa životné prostredie otriasa v základoch. Jednou z možností ako našej planéte môžeme uľaviť, je využívať obnoviteľné zdroje na výrobu elektrickej energie.
andreas-gucklhorn-285561
unsplash.com/andreas sucklhorn
  • Svet sa dostáva do bodu, kedy sa životné prostredie otriasa v základoch. Jednou z možností ako našej planéte môžeme uľaviť, je využívať obnoviteľné zdroje na výrobu elektrickej energie.

Solárna energia prekonáva všetky očakávania a jej popularita rastie závratnou rýchlosťou. Medzinárodná energetická agentúra zverejnila správu, v ktorej naznačuje, že v najbližších rokoch budú obnoviteľné zdroje energie dominovať na trhu s výrobou elektrickej energie. Okrem iného, v správe sa píše aj o tom, že v roku 2016 bolo vyprodukovaných až 167 gigawattov energie z obnoviteľných zdrojov. Solárna energie medziročne vzrástla o 50 %, pričom len v samotná Čína stojí za polovicou tohto úspechu.

„Pred očami nám vzniká nová éra, solárna éra“ povedal Fatih Birol, riaditeľ energetickej agentúry. „Predpokladáme, že solárna energia bude do roku 2022 kapacitne najvyššie spomedzi všetkých obnoviteľných zdrojov,“ dodal Birol.

Obnoviteľným zdrojom sa od roku 2002 darí skracovať náskok uhlia. V roku 2002 sa vyprodukovalo približne 6000 TWh energie z uhlia, solárna energia predstavovala približne číslo 1700 TWh. V roku 2020 sa očakáva, že uhlie vyprodukuje približne 10 000 TWh a solárna energia až 8000 TWh.

A to nie sú len prognózy do budúcna. Posledných 6 rokov sa počet zariadení na výrobu čistej energie neustále zvyšuje. Veľké korporácie a masová výroba sa vyberajú práve týmto smerom. Dôvod je jednoduchý. Daňové úľavy a iné výhody, ktoré im ponúkne štát.

Príkladom je taká Čína, kde sa vláda usilovne snaží o to, aby sa celá krajina nasmerovala viac na ekologickú nôtu. Môže za to čoraz viac horšia kvalita ovzdušia v mestách a smog. Čína sa tak ako jedna zo svetových veľmocí v oblasti výroby snaží o zníženie polúcie ovzdušia a solárna energia je tým pravým nástrojom.

Čína však nie je jediná. Krajiny ako India či USA si tiež začínajú všímať potenciál obnoviteľnej energie. Napriek tomu, že americký prezident Donald Trump sľúbil, že USA si udržia pozíciu na svetovom trhu s uhlím, očakáva sa, že na trhu s obnoviteľnou energiou budú na druhom mieste.

zdroj: pixabay.com

Medzinárodná energetická agentúra taktiež očakáva, že elektromobily celý proces urýchlia. Predpovedá, že do roku 2022 sa počet elektromobilov na cestách zdvojnásobí. Avšak biopalivá budú stále tvoriť až 93 % obnoviteľných zdrojov, ktoré budú potrebovať ťažkotonážne stroje, lode a lietadlá. Odporúča vládam, aby zaviedli stimuly na podporu vývoja biopalív vyrobených z nejedlých rastlín. V súčasnosti sa cena za biopalivo drží na dvojnásobku ceny za benzín.

zdroj: bloomberg.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá