Povedať dobrý príbeh je to úplne najdôležitejšie

  • Povedať dobrý príbeh je to úplne najdôležitejšie. A k tomu niekoľko ďalších lekcií, ktoré som sa naučil ako GM vo Vine.
Vine
  • Povedať dobrý príbeh je to úplne najdôležitejšie. A k tomu niekoľko ďalších lekcií, ktoré som sa naučil ako GM vo Vine.

„Posledné dva roky som pracoval vo Vine, najprv ako Head of Product, potom ako Generálny Manažér, kedy som dohliadal na spoločnosť v New Yorku s 50 zamestnancami cez Twitter. Počas môjho obdobia tam som sa toho naučil skutočne veľa.“ Hovorí Jason Toff, bývalý CEO Vine.

 

VEDENIE TÍMU

Mať a povedať presvedčivý príbeh je tá najdôležitejšia vec, ktorú by si mal ako líder robiť. Na zdieľanie tvojej vízie, motiváciu tímu, získavanie zdrojov, čokoľvek – príbeh je kľúčový. Nestačí len položiť na stôl zoznam nápadov. Musíš dosiahnuť, aby ľudia rozumeli a cítili to čo im chceš povedať.

Opakovať ten príbeh stále dookola je rovnako dôležité. Ak ti opakovanie toho príbehu ešte nejde hore krkom, asi si ho nehovoril dosť často.

Sústrediť sa je náročné. Vo Vine som na to využíval dva triky. 1) napísal som top tri priority na stenu a 2) požiadal som všetkých ostatných v tíme aby tam napísali svoje tri priority (každý štvrťrok). Mali na to 140 znakov a potom to bolo dostupné všetkým.

Jason Toff

foto: purelyjenn.com

 

Každý týždeň posielaj svojmu tímu email. Každý pondelok som s nimi zdieľal moje tri priority na daný týždeň, takže vedeli na čo sa zameriavam.

Uisti sa, že vždy robíš tú najdôležitejšiu vec, ktorú by si v daný moment mal robiť. Vyzerá to jednoducho, no ešte jednoduchšie je nechať sa vtiahnuť do víru žiadostí iných ľudí ako zlozvyk z minulosti. Deleguj alebo radšej povedz slušne NIE.

Tímová kultúra je kriticky dôležitá vo svete, v ktorom sú dobrí inžinieri tak vzácny artikel a je po nich naozaj dopyt.

 

VÝVOJ PRODUKTU

Aplikácia Vine

foto: wired.com

 

Príbehy > priority. Nestačí mať zoznam produktových priorít. Ako k sebe zapasujú? Ako sa jedna vec vybuduje na inej. Aký je príbeh tvojho produktu?

Do tímu treba nasadiť expertov a dať im to čo potrebujú. Vo Vine bola pre nás veľmi dôležitá skupina top Viners. Takže sme jedného z nich priamo zakomponovali do ďalšieho vývoja produktu.

Vždy treba jednoznačne definovať, kto je za čo zodpovedný. Za produkt, za jeho konkrétnu funkciu. Ženie to tých ľudí vpred a navyše sú o to viac hrdí pri pozitívnom výsledku. Bez toho riskuješ sériu kompromisov a toho, že nik nebude hrdý na to čo vytvoril.

Netestuj na miliónoch, keď môžeš testovať na tisícoch či tuctoch. Nové funkcie skúšaj na menších skupinách ľudí. Môžeš sa tak toho dozvedieť až prekvapivo veľa.

Nechaj svojich inžinierov aby ti pravidelne ukazovali na čom robia. Motivuje ich to, chcú sa ukázať a každý vie čo sa deje.

MANAŽMENT

Management

foto: ventureburn.com

 

Ocenenie práce je ten najlepší nástroj, ktorým udržíš ľudí motivovaných aby zo seba dostávali to najlepšie.

Ľudia z tvojho tímu ťa sledujú oveľa viac ako by si si myslel. Takže si daj záležať na tom ako vyzeráš a ako sa správaš. Ak si vystresovaný, ľudia to spoznajú. Byť dobrým lídrom si niekedy vyžaduje byť ešte lepším hercom.

Vyhadzovať ľudí je jednoducho nevyhnutné zlo. Je to to najhoršie, čo som musel ako manažér robiť. Bolí to. Má to vplyv na tím. No niekedy je to jednoducho nevyhnutné. A keď je to nevyhnutné, radšej to urob rýchlo! Je to v najlepšom záujme všetkých, či už si to uvedomujú alebo nie.

Neotravuj svojich ľudí v nevhodnom čase dňa. Je to neslušné. Naplánuj si správy s Boomerangom alebo ich pridaj do zdieľaného docsu. Je to lepšia voľba.

RÔZNE

Nie je každý feedback rovnaký. Uisti sa, že dostávaš feedback od ľudí, na ktorých názore záleží najviac.

Dobrý prejav si vyžaduje prax (pre väčšinu z nás). Na nácviku nie je nič, za čo by si sa mal hanbiť!

Nechaj si priestor aj na svoju kreativitu. Back-to-back meetingy to sťažujú. Polhodinové prestávky medzi nimi to môžu zhoršiť ešte viac. Kontroluj si svoj kalendár, nech on nekontroluje teba.

Vine tím

foto: instagram

Zdroj: medium.com, zdroj titulnej fotografie: businessinsider.com

Najnovšie video

Najnovší podcast

Plavíš sa a na brehu horí ľudské telo, vedľa toho stojí krava. India je šialená

Najnovšie