Povedz mi svoj príbeh, nie svoj status

Lukáš Timko / 19. septembra 2015 / Lifehacking

Pri prvom stretnutí sa často pýtam ľudí: „Aký je tvoj príbeh?“ Táto otázka mi príde zaujímavejšia ako tie bežné o vzdelaní, rodnom meste, pracovnej pozícii, či športovom tíme. Kúsky skladačky vytvárajúce celok, avšak príbeh predstavuje niečo hlbšie a osobnejšie. Ide o rozprávanie o vašej minulosti, prítomnosti a predpokladanej budúcnosti. Je to divadelná hra vášho vlastného života, v ktorej práve vy hráte hlavnú úlohu.

 

Tí najzaujímavejší ľudia v mojom živote vo mne zanechali hlbokú stopu najmä vďaka ich príbehu. Nie statusu typu „Absolvent“. Podobne ako „Ženatý, obchodník, žije v Bratislave“, alebo „Študuje ekonomiku na Komenského univerzite“. Status predstavuje statický obraz o užitočných označeniach osoby, na základe určitých inštitúcii, či iných štandardov. Nejde o nič výnimočné, čo by vystihovalo jadro osobnosti alebo motiváciu skrytú za jej činmi a myšlienkami. V statuse nie je žiadna vášeň. Žiaden zmysel v smerovaní alebo kreativite.

 

 

Váš príbeh je vtipný, zábavný, nečakaný a pestrý. Je to rozprávanie o vašom živote, vašej motivácii, vašich cieľoch, o tom, čo vás ráno núti vstať z postele a robiť to, čo robíte. Nie je to sumár minulých úspechov alebo súčasných aktivít. Nejde o zoznam vašich koníčkov. Je to opis príbehu, ktorý hráte vo vašom svete. Ak opíšete film Matrix typickým statusovým spôsobom, bude to znieť nasledovne: „Chlapík skončí v práci. Zobudí sa do iného sveta. Trénuje bojové umenia. Vyrieši problém s agentom Smithom.“ Veľký kontrast v porovnaní s inšpirujúcou a nezabudnuteľnou silou príbehu, čo poviete?

 

Prekonali by informácie o ukončenom vzdelaní a študijných predmetoch nasledujúce predstavenie? „Je to dievča, ktoré je posadnuté hrou so slovíčkami a od detských čias sa snaží byť svetoznámou spisovateľkou“, alebo „On je ten týpek, ktorý opustil dobre platené teplé miestečko len preto, aby mohol zdolávať a vychutnávať si hory“, či „Ona je to dievča, ktoré sa snaží nájsť spôsob, ako prostredníctvom dizajnu zlepšiť vašu náladu.“

 

Aj vy žijete svoj príbeh. Aký je? Čím skôr sa prestanete definovať svojim statusom, tým skôr zbadáte príbeh, ktorý vytvárate a rozprávate ostatným.

 

Zdroj: medium.com

Pridať komentár (0)