Požiaru v Českom Švajčiarsku sa mohlo zabrániť, tvrdia obyvatelia. S parkom sa chcú súdiť

  • Obyvatelia obce Mezná sa chcú súdiť s Národným parkom České Švajčiarsko
  • Vedenie parku podľa nich mohlo požiaru zabrániť
požiar, súd
Ilustračný obrázok, TASR/Prezídium HaZZ, Unsplash/Wesley Tingey
  • Obyvatelia obce Mezná sa chcú súdiť s Národným parkom České Švajčiarsko
  • Vedenie parku podľa nich mohlo požiaru zabrániť

Pätica obyvateľov obce Mezná, v ktorej pri rozsiahlom požiari v Národnom parku České Švajčiarsko zhorelo niekoľko domov, sa chce súdiť. Vedenie parku podľa nich mohlo požiaru zabrániť. Informuje o tom v pondelok spravodajkyňa TASR v Prahe s odvolaním na server Seznam Zprávy.

Obyvatelia obce tvrdia, že vedenie parku zanedbalo preventívnu hasičskú starostlivosť, a preto sa požiar tak výrazne rozšíril. Kritizujú, že park nevyťažil kôrovcové drevo, nesťal suché smreky a zakázal odpratávanie dreva, v dôsledku čoho nemali hasiči sprístupnené cesty.

Zanedbaná starostlivosť

Zásadným problémom podľa nich bolo tiež to, že v Meznej nebola voda, ktorú by hasiči mohli použiť. „Hovorili, že keď les zhorí, je to dobre, pretože tam niečo nové vyrastie. Tak môžu zaobchádzať s lesom, ale nie s domami, v ktorých niekto býva,“ myslí si skupina občanov, ktorí sa pripravujú na súdne konanie. Prístup národného parku bol podľa nich neľudský.

Obyvatelia Meznej zatiaľ nevedia, či budú podávať hromadnú žalobu alebo trestné oznámenie. Prípad konzultujú s právnikmi.

Zle nasmerované otázky

Vedenie parku kritiku odmieta. „Žiadne zásadné pochybenie nevnímame, už len preto, že oheň postupoval aj zeleným lesom,“ povedal hovorca Národného parku České Švajčiarsko Tomáš Salov.

Na podmienky kôrovcovej kalamity tam bolo podľa neho relatívne málo dreva. „V minulých rokoch sme sa stretávali s kritikou opačného charakteru, teda že tam príliš ťažíme,“ dodal.

Hovorca tiež uviedol, že za zásoby vody nie je zodpovedné vedenie parku. „To je otázka na starostov alebo hasičov. Ako ochrana prírody tam máme veľmi obmedzené právomoci,“ spresnil.

Požiar v Národnom parku České Švajčiarsko vypukol 24. júla a zasiahol plochu viac ako 1000 hektárov. Celkovo sa na mieste pri hasení vystriedalo približne 6 000 hasičov a zasahovalo až 400 kusov techniky. Tento dosiaľ najrozsiahlejší požiar v Česku sa vyšetruje, zisťuje sa teda, či ho niekto nezaložil úmyselne. 

Vyšetrovanie trestného činu

Česká polícia zatiaľ zmenila kvalifikáciu prípadu požiaru v Národnom parku České Švajčiarsko. Po novom ho budú vyšetrovať ako trestný čin všeobecného ohrozenia. Informuje o tom spravodajkyňa TASR v Prahe na základe vyjadrenia hovorkyne hasičov Úsťanského kraja Elišky Kubíčkovej.

poziar
zdroj: Unsplash/Matt Howard

Pôvodne bol prípad kvalifikovaný ako všeobecné ohrozenie z nedbanlivosti. Podľa Kubíčkovej sa hasičom podarilo získať nové informácie a dôkazy, na základe ktorých sa rozhodli kvalifikáciu činu zmeniť. Hovorkyňa však nechcela špecifikovať, na základe akých informácií k tomu došlo. Podľa jej slov by mohli ohroziť alebo zmariť priebeh trestného konania.

„V súčasnej dobe vykonávame obhliadnutie miesta činu v jednotlivých sektoroch za účelom zistenia kriminalistického ohniska požiaru. Spolupracujeme s vyšetrovateľmi hasičov,“ uviedla hovorkyňa. Vyšetrovanie môže trvať ešte niekoľko týždňov až mesiacov, dodala.

Aktuálne na mieste hliadkujú dobrovoľní hasiči, ktorých zazmluvnila správa národného parku. V prípade potreby môžu zasiahnuť aj tí profesionálni, ktorí majú v obci Mezní Louka dočasnú stanicu.

„Hasičský záchranný zbor (HZS) koordinuje celkovú činnosť, poskytuje technologickú podporu dronovým prieskumom, hadicovým vedením s čerpadlami a nádržami, lezeckou skupinou a cisternovými automobilovými striekačkami,“ spresnili na Twitteri úsťanskí hasiči.

Pomoc našich

Príslušníci Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) sa vrátili 13. augusta z Českej republiky, kde spoločne s Leteckým útvarom Ministerstva vnútra SR (MV SR) pomáhali viac ako dva týždne s hasením rozsiahleho lesného požiaru.

Slovenskí hasiči pôsobili v národnom parku České Švajčiarsko od 26. júla na základe žiadosti českej strany o medzinárodnú pomoc prostredníctvom mechanizmu Európskej únie v oblasti civilnej ochrany. Informovala o tom hovorkyňa MV SR Zuzana Eliášová.

hasič si podáva ruku s mikulcom
zdroj: TASR/Jakub Kotian

Pri likvidácii požiaru sa vystriedalo 35 príslušníkov počas štyroch turnusov. Spolu s nimi zasahovalo 15 členov Leteckého útvaru Ministerstva vnútra SR s vrtuľníkom Mi 171 OM-BYH v rámci troch turnusov (šiesti piloti, traja palubní inžinieri a šiesti členovia pozemného technického personálu).

„Hasiči sa vrátili z doposiaľ najdlhšie trvajúcej misie v zahraničí, v priebehu roka pomáhali za hranicami Slovenska už po štvrtýkrát. Do Českej republiky vyrazili ani nie 24 hodín od príchodu zo Slovinska. Hasičský a záchranný zbor a Letecký útvar Ministerstva vnútra SR opäť potvrdili vynikajúcu schopnosť efektívne pracovať v medzinárodných tímoch pri zvládaní mimoriadnych udalostí. Patrí im za to veľká vďaka, vážim si ich profesionalitu a nasadenie,“ povedal minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO).

Zdroje: TASR, SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá