Práca na dovolenke: Redakcia v raji

  • Hotely a letoviská sa dlhodobo starajú o cestujúcich, ktorí sa nemôžu uvoľniť z ich zamestnania. Ale aj napriek tomu, prichádza jedna nová možnosť pre tých, ktorí potrebujú pracovať, ale zároveň by chceli mať aj výhody dovolenky.
image_1421826202.png
  • Hotely a letoviská sa dlhodobo starajú o cestujúcich, ktorí sa nemôžu uvoľniť z ich zamestnania. Ale aj napriek tomu, prichádza jedna nová možnosť pre tých, ktorí potrebujú pracovať, ale zároveň by chceli mať aj výhody dovolenky.

Tieto nové centrá sú vývojové co-working priestory, ktoré ponúkajú výhody kancelárskych priestorov na dobu určitú. Poskytujú tiež miesta na spanie, zábavu a stretávanie sa s novými kolegami – nie sú to nudné kancelárske parky, ale sú to parky v exotických miestach po celom svete na vidiekoch v blízkosti mestských centier, alebo počas leta v destináciách ako napríklad na Bali.

 

Môžeme to nazvať aj ako podnikateľské prázdniny pre digitálny vek.

 

Matej Hreščák – Slovák žijúci v Palo Alto v Kalifornii, je produktovým dizajnérom pre Facebook a taktiež aj on strávil niekoľko týždňov v Surf Office na Gran Canarii na Kanárskych ostrovoch v blízkosti jednej z najznámejších surferských pláži.

„Skutočne si vážim dlhý a ničím nerušený čas pracovnej doby, počas ktorého som sa mohol hlboko ponoriť do daného problému a miesto, kde som bol ďaleko od zvyčajného rozptyľovania sa.“

„Vysoko rýchlostný internet, plne vybavené kancelárie, prístup do kuchyne, spoznávanie ostatných hostí na grilovačkách, cykloturistické výlety a plno ďalších plánovaných skupinových aktivít – toto všetko prispelo k mojej produktívnejšej práci.“

 

„Dokončíte svoju prácu, a zároveň stretnete aj rovnako zmýšľajúcich ľudí ako ste vy.“

 

 

Liz Elam – zakladateľka Link Coworking v Austine, zdôraznila zameranie na sociálnu interakciu: „V hoteloch cestujúci zatvárajú dvere a objednávajú si izbovú službu. V co-workingových priestoroch sú súčasťou skupiny ľudí, ktorých cieľom je zdieľanie myšlienok medzi sebou.“

 

Liz Elam pripisuje väčší rast pre nezávislosť a flexibilitu v ohlase na nedostatok istoty zamestnania. Američania majú sklon k tvrdej práci a malému množstvu dovolenky.

 

„Veľké množstvo mladých ľudí by chceli mať rovnováhu medzi pracovným a súkromným životom.“

„Možno práve izolované dovolenky ako ich poznáme, už nebudú realizovateľné. Pretože, zvyčajné dovolenky si už ľudia nebudú zaobstarávať. Namiesto toho pôjdu pracovať na 2 mesiace do raja.“

 

 

Deväť diaľkovo pracujúcich zamestnancov spoločnosti Autmoattic sa zišlo na plánovanom pracovnom stretnutí tento mesiac v Surf Office na Gran Canarii. Prenajali si 10 izieb na 6 dní. „Ich vzájomné budovanie vzťahov má vytvoriť reálnu spoluprácu v danom čase, počas ktorého budú pracovať na plánovaných projektoch osobne.“ – uviedla firma.

 

„Ak môžete pracovať odkiaľkoľvek, tak prečo nie mimo mesta na čerstvom vzduchu, s dobrým jedlom a milými ľuďmi navôkol?“ – povedal Eric van den Broek, ktorý otvoril Mutinerie Village minulé leto neďaleko Paríža. Odvtedy prenajíma priestory na rôzne firemné akcie. „Bez stresu a pokušenia vo veľkých mestách, je to najjednoduchší spôsob ako sa odpojiť a zamerať sa na kreatívnu a introspektívnu prácu.“ – dodal jeho brat William van den Broek.

 

 

Matthias Zeitler – zakladateľ softvérovej spoločnosti dostal takúto myšlienku už v časoch keď bol členom malého co-workingového miesta v Salzburgu.

 

„Co-working je naozaj najlepší vtedy, keď máte veľké množstvo rôznych ľudí s rôznymi zručnosťami, ktorí v sebe ukrývajú tvorivého ducha.“

Coworking Camp bola základná skupina s približne 30 podnikateľmi, startupérmi, kódermi, projektantmi, obchodníkmi, vývojármi a ďalšími tvorivými typmi z približne 18-tich krajín.

 

Bola tam vynikajúca atmosféra. Zdieľali sme to, čo sme naozaj cítili. Potom všetci navzájom vyjadrili svoje postrehy a názory. Bol to naozaj silný zážitok počas, ktorého sme sa zameriavali na prácu, vyvárali nové kontakty a zároveň aj dovolenkovali.“

 

Zdroj: international.nytimes.com/

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech