Právo na súkromie alebo cenzúra? Google vyhral súdny spor v EÚ

  • Google vyhral súdny spor, nemusí zaručiť „právo na zabudnutie", ktoré označuje za precedens cenzúry a hrozbu pre svet
  • Google vyhral súdny spor, nemusí zaručiť „právo na zabudnutie", ktoré označuje za precedens cenzúry a hrozbu pre svet

Spoločnosť Google nemusí zaručiť „právo na zabudnutie“ používateľom mimo Európskej únie, uviedol vo štvrtok poradca najvyššieho súdu EÚ.

Písomné stanovisko generálneho advokáta Európskeho súdneho dvora je dôležitým krokom v rozuzlení otázky, ohľadne uplatňovania prísnych zákonov o ochrane osobných údajov v Európe a v iných častiach sveta.

„Právo na zabudnutie“ je súčasťou zákona EÚ zriadeného v roku 2014, ktorý vyžaduje, aby vyhľadávacie zariadenia vymazávali osobné informácie o používateľoch, ak sa to považuje za irelevantné alebo nadmerné.

Jednotlivec môže napríklad požiadať spoločnosť Google o odstránenie odkazov vrátane osobných kontaktných údajov. Od roku 2014 spoločnosť Google dostala takmer 3 milióny žiadostí o „vyradenie“ webových adries od používateľov z celej Európy.

Generálny advokát Maciej Szpunar v písomnom stanovisku vo štvrtok povedal, že „nie je za to, aby účinky ustanovenia práva EÚ mali dosah za hranicami 28 členských štátov EÚ.“

„Stanovisko obsahuje jasné odporúčanie, aby právo na odstránenie výsledkov vyhľadávania od spoločnosti Google nemalo globálny účinok,“ uviedol pre CNBC Richard Cumbley, partner technologickej spoločnosti a šéf advokátskej kancelárie Linklaters so sídlom v Londýne.
„Existuje pre to množstvo dobrých dôvodov, vrátane rizika, že ostatné štáty by sa tiež pokúšali o obmedzovanie výsledkov vyhľadávania na globálnej úrovni,“ vysvetlil.

Spoločnosť Google bola zablokovaná v právnej bitke s francúzskym regulátorom údajov CNIL (National Commission for Informatics and Des libertes) kvôli sporu o ochrane osobných údajov na globálnej úrovni. Prípad bol predložený najvyššiemu súdu v Európe, keď CNIL v roku 2016 pokutovala spoločnosti Google sumou 100 000 eur, pretože neodstránila odkazy zo všetkých verzií svojich stránok.

Súdny spor stále pokračuje a súd nie je povinný riadiť sa názorom generálneho advokáta, ale „zdá sa, že v tomto prípade sa to veľmi pravdepodobne stane,“ píše CNBC. Túto situáciu svetové médiá označujú za „obrovské víťazstvo Googlu“.

Viacerí advokáti v diskusii o slobode prejavu tvrdia, že globálne presadzovanie „práva na zabudnutie“ môže v niektorých krajinách podporiť cenzúru.

Organizácia slobodného prejavu v Spojenom kráľovstve Článok 19 potvrdila stanovisko generálneho advokáta vo štrvrtkovom vyhlásení, v ktorom uviedla: Súd musí obmedziť rozsah práva na zabudnutie s cieľom chrániť globálnu slobodu prejavu a zabrániť tomu, aby Európa vytvorila precedens pre cenzúru, ktorú by mohli využiť iné krajiny.“

Očakáva sa, že Európsky súdny dvor rozhodne o tomto prípade neskôr v tomto roku.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech