Preč s Leninom aj Moskvou. Martin chce vymazať ruské názvoslovie z mapy mesta

  • Martinskí poslanci plánujú zmenu v názvoch ulíc
  • Upraviť sa majú tie, ktoré odkazujú na Rusko a Sovietsky zväz
  • Kontroverzné ulice existujú aj inde
moskovská
Moskovská ulica v Bratislave, REPROFOTO/Google Street View
  • Martinskí poslanci plánujú zmenu v názvoch ulíc
  • Upraviť sa majú tie, ktoré odkazujú na Rusko a Sovietsky zväz
  • Kontroverzné ulice existujú aj inde

Ruskú agresiu na Ukrajine odsudzujú jednotlivci, organizácie, ale i mestá po svojom. V Martine sa rozhodli symbolicky priložiť ruku k dielu úpravou názvov tamojších ulíc, ktoré odkazujú na komunistický režim a Ruskú federáciu.

Rusko zmizne z mapy mesta

O avizovaných zmenách v názvosloví martinských ulíc informuje portál MY Turiec. V meste sa totiž nachádza množstvo lokalít, ktoré odkazujú na oblasti Ruska, resp. bývalého Sovietskeho zväzu.

„Mestské zastupiteľstvo žiada prednostu mestského úradu, aby v spolupráci s odbormi a kultúrnou komisiou vypracoval do konca roka 2023 zoznam ulíc, ktorých niekdajšie pomenovanie pred rokom 1989 je späté so zločinným komunistickým režimom, resp. s krajinou, ktorá bezprecedentne napadla nášho východného suseda,“ cituje návrh poslanca Milana Ftoreka portál.

Na Slovensku v súčasnosti existuje zákon, ktorý zakazuje pomenúvať ulice podľa predstaviteľov totalitných režimov. Novela zákona vstúpila do platnosti v roku 2020, avšak nedokáže meniť už existujúce názvy. V takýchto prípadoch môžu zasiahnuť samosprávy.

Z Martina by tak do konca roka mohli zmiznúť ulice ako Leningradská, Moskovská, Volgogradská či Konevova. Vymeniť by ich podľa poslancov mohli napríklad mená významných slovenských osobností.

Kontroverzia s Tisovou ulicou

S kontroverznými názvami ulíc máme na Slovensku už skúsenosť. Najznámejším prípadom je zrejme ulica Dr. Jozefa Tisu vo Varíne, ktorá je pomenovaná po prezidentovi slovenského vojenského štátu. Ten napríklad počas svojho pôsobenia poslal do koncentračných táborov slovenských židovských občanov.

Ulica, aj napriek viacerým aktivistickým snahám, vo Varíne existuje naďalej. Začiatkom roka 2022 zrušil špeciálny prokurátor Daniel Lipšic na podklade podaných sťažností uznesenie o vznesení obvinenia voči desiatim poslancom obecného zastupiteľstva obce Varín, ktorí boli na základe pokynu prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry obvinení z prečinu prejavu sympatie k hnutiu smerujúcemu k potlačeniu základných práv a slobôd, informovala agentúra SITA.

ul. dr. jozefa tisu
zdroj: TASR/Miroslava Mlynárová

Dôvodom bolo, že poslanci neodhlasovali zmenu názvu ulice v obci Varín, ktorá je pomenovaná po prezidentovi vojnového Slovenského štátu Jozefovi Tisovi.

Lipšic vo svojom zrušujúcom uznesení okrem iného uviedol, že objektívna stránka skutkovej podstaty trestného činu prejavu sympatie k hnutiu smerujúcemu k potlačeniu základných práv a slobôd si vyžaduje, aby páchateľ verejne prejavoval sympatie voči danej skupine.

Prejaviť sympatiu je tak podľa Lipšica možné len aktívnym konaním, verejné prejavenie sympatie nekonaním je z povahy veci nemožné. Ku kontroverznej ulici sa v minulosti vyjadroval napríklad riaditeľ Dokumentačného strediska holokaustu Ján Hlavinka.

Existenciu živia hoaxy

Hlavinka poznamenal, že argumenty zástancom ponechania názvu ulice o veľkom počte prezidentských výnimiek pre Židov, ktoré mal Tiso udeliť, nie sú založené na realite.

„Pravda je taká, že ich bolo málo a prezident ich neudeľoval, ale predával za vysoké sumy. Dlhý život mal hoax o Tisovom pamätníku v Izraeli. Tento výmysel sa prestal šíriť až po oficiálnom potvrdení Izraela, že pamätník neexistuje,“ zdôraznil historik.

Zdroje: MY Turiec, SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá