Prečo je antikvariát lepšia voľba a ktoré sú tie TOP na Slovensku?

Lenka Haringová / 22. júla 2016 / Zo Slovenska

Kniha, veď vieš, tá papierová verzia DVD, je najlepšou formou odpočinku, pri ktorej si rozširuješ vedomosti skoro bez námahy. Ale prečo platiť niekedy priam šialené sumy v obchoďáckom kníhkupectve, s umelo vytvorenou atmosférou, keď môžeš ušetriť v antikvariáte?

Doma v obľúbenom kresle, pri cestovaní, na dovolenke, na ceste do práce či školy, pred spaním alebo pri káve. Chvíle odpočinku pri úniku z každodenného života nám často spríjemňuje kniha. Je jedno, či sa jedná o detektívku alebo obsiahli román, o bestseller alebo o neznámu dávku poézie. Nemali by sme zabúdať na tlačenú verziu knihy, pretože film nenahradí hru s fantáziou pri čítaní, ani nedodá pocit relaxu s otvorenou mysľou.

Prečo ale siahnuť po knihe z antikvariátu? Tak po prvé – už len pri vchode do miestnosti ťa pohltí vôňa kníh, drevených políc a parkiet. Je to akoby zastal čas, žiadne výdobytky modernej techniky, ani ukričaný dav ľudí. V tomto prostredí si vždy nájdeš to pravé, sadneš na starú stoličku a prečítaš úryvok, kapitolu, dve alebo tri. Áno, toto sa dá urobiť aj v bežnom kníhkupectve, avšak do kníhkupectva si chodíš vyberať knihu ty sám, pričom v antikvariáte si ťa kniha vyberie sama. Je jedno, či sa jedná o knihu s 3 centimetrovou vrstvou prachu alebo o novo doloženú verziu 50 Shades. Tu si každý príde na svoje.

Po druhé – ozajstný milovník literatúry ocení jeden z prvých výtlačkov knihy, pred najnovšou, vždy pozmenenou verziou. Hamingway, Hugo, Verne, Dickens sa vždy budú lepšie čítať zo skoro mumifikovanej knihy, z ktorej cítiť podipísaný zub času.

books-hipster-indie-library-Favim.com-2257389

foto: favim.com

Po tretie – nie je to len o knihách. Nájdeš tu staré gramofónové platne, dobové mapy, zápisky, plagáty, portréty, denníky, noviny z roku 1914, prepísané noty od Beethovena. Nemusíš byť dejepisár ani historik, ale je fajn zastaviť sa a predstaviť si, ako sa dakedy žilo, kto kde po slovenských kopcoch zbíjal bohatých, aby sa nakoniec pošmykol na hrachu, uvedomiť si dôsledky vojny, chytiť sa za hlavu pri čítaní socialistických rád a pravidiel,

Po štvrté – lacnejšie to už nebude. Čo k tomu napísať? No proste, buď si kúpiš knihu za 15€ alebo za 7€. Trochu neskôr, nie hneď ako je vydaná, ale predsa ten dej ti neutečie. A nájdeš tu tie pracovné zošity, ktoré sme si museli povinne kupovať v hodnote Trumpovho majetku za pár eur a s ťahákmi. Áno, ťaháky sú zlé, ale koľkokrát ti pomohol dopísaný text v učebnici?

Existuje milión dôvodov pre návštevu second-handu pre knihy, no skús ich objaviť sám. Tu je zoznam tých najlepších antikvariátov na Slovensku:

Antikvariátik Banská Štiavnica – jediný člen medzinárodného združenia antikvariátov, myslím si, že oprávnene. Stojí za návštevu po prehliadke baní.

antikvariatik

foto: FB/antikvariatik

Antikvariát STEINER, Bratislava – jeden z najstarších na Slovensku, vznikol štyri roky po uzákonení spisovnej slovenčiny, čiže v roku….?

croppedimage750600-prava-cast-AS-od-mama-pultu

foto: FB/antikvariat Steiner

Antikvariát PASEKA – srdce knihy, v srdci Banskej Bystrice, v srdci Slovenska.

4

foto: FB/antikvariat paseka

Antikvariát v Leopoldove – v čase najväčšej slávy bol domovom až 300 000 knihám.

europik4

foto: antikvariat v leopolodove 

ANTKVART, Košice – táá idz vyskúšac, neobanuješ!

predajna_2

foto: antikvariat Košice

Antikvariát Scriptorium, Žilina – knihy od 16. storočia, starožitnosti, doplnené o vôňu kávy, čokolády a zákuskov.

vodotlac

foto: FB/Antikvariát Scriptorium

Áno, môžeš tvrdiť, že autora okrádame o peniaze z predaja jeho knihy. Ale nebolo poslaním knihy a autora podeliť sa o myšlienky a príbehy s cieľom zanechať po sebe nejaký odkaz? If you know what I mean…

zdroj titulnej fotografie: pixabay.com

Pridať komentár (0)