Prečo sa mladému slovenskému programátorovi oplatí naučiť jazyk Swift?

  • Zo všetkých tých článkov a blogov o jazyku Swift sa dajú ľahko vyvodiť 2 základné fakty: Získava si čoraz väčšiu pozornosť a ovláda ho čoraz viac ľudí. Oplatí sa však naučiť sa ho aj slovenskému programátorovi?
collage swiftol
  • Zo všetkých tých článkov a blogov o jazyku Swift sa dajú ľahko vyvodiť 2 základné fakty: Získava si čoraz väčšiu pozornosť a ovláda ho čoraz viac ľudí. Oplatí sa však naučiť sa ho aj slovenskému programátorovi?

Keď Apple zverejnil Swift, prezentoval ho ako skvelý entry jazyk pre začiatočníkov. Swift je skutočne relatívne jednoduchý, omnoho jednoduchší ako jeho predchodca Objective-C, hoci pri práci s ním človek stále potrebuje rozmýšľať ako programátor. Šikovnejší kóder, ktorý ovláda PHP alebo JavaScript, sa však dokáže Swift pomerne rýchlo a hravo naučiť – a tým získa hneď niekoľko výhod.

Screen-Shot-2014-06-03-at-6.47.25-am

foto: thenextweb.com

Prečo? Objective C od zverejnenia Swiftu zaznamenal podľa TIOBE indexu brutálny pokles,  zatiaľ čo Swift na druhej strane hlási kontinuálny nárast. Jeho obľúbenosť dokazujú aj výsledky prieskumu Stack Overflow, ktorého sa zúčastnilo až 50 000 vývojárov. Vo svete teda Swift otvára stále viac a viac možností. Čo všetko ale dokáže ponúknuť mladému slovenskému programátorovi?

Prvým pádnym argumentom je, že už teraz nájde desiatky ponúk práce na profesii. Hlavnou výhodu však je niečo iné – a to už sa dostávame k tomu, prečo sa mladému, pokojne aj začínajúcemu programátorovi skutočne oplatí Swift naučiť. Popri tom, že bude vedieť jednoduchšie vytvoriť vlastnú aplikáciu a získa množstvo pracovných príležitostí, sa naučí niečo menej komplikované, inovatívne, no v prvom rade to, o čo je a hlavne bude záujem.

Je jasné, že Swift predstavuje budúcnosť. Ide o moderný jazyk, ktorý si vyžaduje iný prístup – okrem toho, že je OpenSource (komunita ho zo dňa na deň zlepšuje), sa totiž zbavuje aj rôznych starých programátorských techník, ako klasický C-čkový cyklus for alebo inkrementačný a dekrementačný operátor. Je dynamický, no o to zaujímavejší. Aké sú však reálne možnosti naučiť sa ho na Slovensku?

collage swift

foto: thenextweb/flickr, Guillaume Speurt

Pokiaľ chce človek skutočne naskočiť do zrýchľujúceho vlaku menom Swift, potrebuje načerpať čo možno najviac informácií a, samozrejme, učiť sa od niekoho z praxe. Na Slovensku nie je veľa možností, ktoré by mu s tým vedeli pomôcť, jednu kvalitnú však predstavuje slovenský projekt Learn2Code so svojim kurzom Swiftológ. Ten do 15. augusta dokonca ponúka druhú časť tohto kurzu zadarmo. 

Po skončení tohto kurzu budeš vedieť vytvoriť jednoduchú mobilnú, graficky atraktívnu aplikáciu zloženú z viacerých obrazoviek, ktorá bude použiteľná a pre účastníkov kurzu aj užitočná. Tento kurz ti dokáže otvoriť dvere do sveta mobilných technológií, čím v podstate dokážeš naštartovať celkom zaujímavú kariéru. Po kurze totiž môžeš ísť na stáž do Thirtyseventy Digital a získať super job. Svoje vzdelávanie môžeš navyše vo voľnom čase doplniť o free audio kurz, ktorý zverejnila Stanfordova univerzita a pri troche zodpovednosti si na najlepšej ceste Swift sa naučiť.

Pozri si, ako vyzerá úvod do programovanie v jazyku Swift vo videu Learn2Code:

Hoci ani zďaleka nie také veľké ako v zahraničí, no možnosti ohľadom Swiftu na Slovensku sú – či už vzdelávacie alebo pracovné. Ide o to, či máš chuť ich využiť, alebo sa ich rozhodneš ignorovať – to sa v blízkej budúcnosti nemusí vyplatiť . Je to na tebe.  

zdroj titulnej fotografie: usnews.com/thenextweb.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK