PREHĽAD: Lockdown platí stále pre všetkých. Konzílium prišlo s novými opatreniami, dotkli by sa aj hromadnej dopravy

  • Odporúčania odborníkov nie sú záväzné, bude o nich rokovať koaličná rada
  • Aktuálny lockdown platí do 9.12. Konzílium prišlo aj s novými opatreniami
koronavirus covid
TASR/Michal Svítok
  • Odporúčania odborníkov nie sú záväzné, bude o nich rokovať koaličná rada
  • Aktuálny lockdown platí do 9.12. Konzílium prišlo aj s novými opatreniami

Už niekoľko dní na Slovensku čelíme lockdownu. Ten bol avizovaný dlho, pandemická situácia sa rapídne zhoršovala. Vláda najprv sprísnila podmienky nezaočkovaným, napokon skončili doma všetci.

Ak uvoľňovať, tak len pre OP

Od 25.11. platí núdzový stav a je zákaz vychádzania. Naše nemocnice už nápor pacientov nezvládali, muselo sa preto pristúpiť k rozhodnutiu, ktoré má výrazne spomaliť šírenie nákazy.

Aj napriek tomu, že Konzílium odborníkov navrhovalo tri týždne tvrdého lockdownu, naša vláda sa napokon rozhodla na jemnejšej forme, ktorá má trvať dva týždne – a teda do najbližšieho štvrtku, 9.12.

Premiér Eduard Heger však už na začiatku lockdownu zdôrazňoval, že ak sa budú opatrenia uvoľňovať, tak len v prípade zaočkovaných a prekonaných, ktorí dnes spadajú do jednej skupiny.

Stále to s nami nevyzerá ružovo

Počas víkendu rokovalo o aktuálnej situácii Konzílium odborníkov. Vláde odporúčajú, aby lockdown predĺžili o ďalších 7 dní, trval by tak do 16. decembra 2021. Od vlády tiež chcú, aby sa zvýšila intenzita kontrol zákazu vychádzania. Navrhujú aj režim OTP vo vlakoch a na diaľkových autobusových linkách.

Zníženie mobility je podľa Konzília odborníkov najúčinnejším krátkodobým nástrojom na spomalenie šírenia ochorenia COVID-19.

Epidemická situácia sa na Slovensku 10 dní od zavedenia lockdownu viditeľne nezlepšila. Priemerné denné prírastky sa držia nad úrovňou 10-tisíc pozitívnych testov, počet hospitalizovaných pacientov s ochorením COVID-19 osciluje okolo úrovne 3 400 a oproti minulému týždňu sa počet úmrtí zvýšil o 38 %,“ cituje stanovisko rezortu agentúra SITA.

O všetkých odporúčaniach od Konzília odborníkov bude ešte rokovať koaličná rada.

Zákaz vychádzania platí celý deň

Aktuálne stále platí, že v čase od 5:00 do 1:00 je zákaz vychádzania. Výnimku zo zákazu máš, ak ideš nakupovať nevyhnutné životné potreby do najbližšieho obchodu. V tomto prípade ide o potraviny, lieky, drogériu, krmivo pre zvieratá, pohonné hmoty, noviny či obuv.

Pri gastre stále funguje predaj cez okienko a e-shopy môžu vydávať svoj tovar. Otvorené sú aj pošty, banky, poisťovne, čistiarne, práčovne, autoservisy a STK, kľúčová služba, optiky, servisy telefónnych zariadení a kúpele zo zdravotných dôvodov.

V súčasnosti je obmedzené aj zhromažďovanie sa, a to na maximálne šesť osôb alebo členov žijúcich v jednej domácnosti.

Pobyt v prírode je povolený len v rámci okresu, v prípade Bratislavy sa za okres považuje územie Bratislavského samosprávneho kraja a v prípade Košíc sa za 1 okres považuje územie okresov Košice I, Košice II, Košice III, Košice IV a Košice okolie.

OTP na pracoviskách s lockdownom neskončí

Môžeš tiež ísť do a zo zamestnania, potrebuješ však potvrdenie od zamestnávateľa. V čase od 5:00 do 20:00 môžeš ísť aj na očkovanie proti ochoreniu COVID-19. V rovnakom čase je povolená aj cesta do a z jaslí a škôl so sprievodom.

Tí, čo môžu pracovať z domu, by to jednoznačne mali urobiť. Ostatné zamestnania fungujú v režime O (očkovaní), T (testovaní), P (prekonaní). Toto opatrenie sa však nevzťahuje na lockdown a trvať má do konca roka.

V čase od 5:00 do 20:00 je možné ísť na pohreb blízkej osoby alebo na krst a môžeš tiež uzavrieť manželstvo. Medzi výnimky zo zákazu vychádzania sa radí aj cesta za účelom starostlivosti o blízku osobu, ak je na to odkázaná, ako aj cesta za účelom zdravotnej starostlivosti, a to platí aj pre sprievod blízkej osoby.

Povolené je venčenie psov a mačiek do 500 metrov od bydliska a cesta za účelom starostlivosti o hospodárske zvieratá.

V interiéri je aktuálne povinný na celom Slovensku respirátor. V exteriéri ho môžeš vymeniť aj za rúško, šál alebo šatku a musíš ho mať len v prípade, ak sú od teba cudzí ľudia vzdialení menej ako dva metre.

Zdroje: SIU, SITA, SIU, SIU

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie