Prelomové rozhodnutie: Prvá európska krajina schválila „menštruačnú dovolenku“

  • Španielsko, ako prvá krajina v Európe, zaviedlo „menštruačnú dovolenku"
  • Jej rozsah bude 3 – 5 dní, musí ju však schváliť lekár
  • Schválenie vyvolalo aj obavy
menštruačná bolesť
Freepik/gpointstudio/rawpixel.com
  • Španielsko, ako prvá krajina v Európe, zaviedlo „menštruačnú dovolenku"
  • Jej rozsah bude 3 – 5 dní, musí ju však schváliť lekár
  • Schválenie vyvolalo aj obavy

Prvá európska krajina – Španielsko – schválila takzvanú „menštruačnú dovolenku“, ktorá bude dostupná pre ženy trpiace bolestivou menštruáciou.

Euronews uvádza, že španielski zákonodarcovia odsúhlasili, že ženy trpiace menštruačnými bolesťami nebudú musieť pracovať v bolesti. Získajú nárok na 3 až 5 dní voľna, ktoré nebude preplácať zamestnávateľ, ale systém sociálneho poistenia.

Ženy napriek tomu budú potrebovať potvrdenie od lekára, že bolestivou menštruáciou trpia. Tá môže mať viacero prejavov od silných kŕčov cez bolesti hlavy až po nevoľnosť a zvracanie.  

Zákon stanovuje právo na „trojdňovú dovolenku pod lekárskym dohľadom s možnosťou predĺženia na päť dní pre osoby so zdravotným postihnutím: silná bolesť, kŕče, nevoľnosť, závraty a vracanie, ktorými niektoré ženy trpia každý cyklus“.

Podľa gynekologicko-pôrodníckej spoločnosti asi tretina žien, ktoré menštruujú, trpí silnými bolesťami.

Napriek tomu, že ide o prvý podobný zákon v Európe, na svete už takéto „menštruačné dovolenky“ existujú. Zavadené ich má len zopár krajín, ako je Japonsko, Indonézia a Zambia.

Niektorí sa obávajú, že to bude mať negatívny dopad na ženy a zvýši diskrimináciu 

Politico pripomína, že zákon rozhádal aj vládnucu socialistickú stranu, pričom niektorí jej členovia za zákon nehlasovali. Podporili ho ale ďalšie strany ako krajne ľavicový Podemos a dve prokatalánske strany nezávislosti. Napokon zákon prešiel v pomere 185 hlasov za, 154 proti.

Dôvodom, prečo niektorí členovia vládnej socialistickej strany odmietli hlasovať za zákon, je, že sa obávajú jeho dopadu na ženy.

Le Monde pripomína, že hlavná opozičná konzervatívna Ľudová strana (PP) varovala, že zákon riskuje „stigmatizáciu“ žien a môže mať pre ne „negatívne dôsledky na trhu práce“.

menštruačná bolesť
zdroj: Freepik/ArtPhoto_studio

Jeden z najväčších španielskych odborových zväzov UTG tiež uviedol, že zákon by mohol stigmatizovať ženy na pracovisku a v jeho dôsledku by zamestnávateľ mohol zvoliť na voľné pracovné miesto radšej mužov.

„Z dlhodobého hľadiska to môže byť ďalší handicap, ktorý majú ženy pri hľadaní práce,“ povedala Cristina Antoñanzasová, ktorá pôsobí ako zástupkyňa tajomníka UGT pre Euronews.

„Pretože všetci vieme, že pri mnohých príležitostiach sa nás pýtali, či budeme matkami, niečo, čo sa nesmie pýtať a na čo sa mužov nepýta. Bude ďalším krokom otázka, či máme menštruačné bolesti?“ dodala.

Naopak najväčší odborový zväz Španielska má iný názor a vyjadril podporu návrhu. Pripomenul, že niektoré ženy trpia bolestivou diagnózou, ako endometrióza alebo syndróm polycystických ovárií.

Aj ďalšie posilnenie práv žien a LGBTQ+ 

Feministky oslavujú schválenie zákona ako pokrok. Ministerka pre rovnosť Irene Monterová, otvorená feministka, privítala „historický deň pokroku v oblasti práv feministiek“.

„Dni, keď (ženy) chodili do práce v bolestiach, sa skončili,“ povedala Monterová ešte minulý rok, keď jej vláda predstavila návrh zákona.

Okrem „menštruačnej dovolenky“ španielska vláda schválila ďalšie zákony, ktoré majú posilniť práva žien a LGBTQ+ komunity.

NPR uvádza, že španielske ženy nájdu aj bezplatné dámske hygienické výrobky v niektorých verejných zariadeniach, ako sú vzdelávacie inštitúcie a väznice.

menštruačná bolesť
zdroj: Freepik/kroshka__nastya

Bezplatne budú zdravotné strediská poskytovať hormonálnou antikoncepciou a tabletkou ráno po. Zníži sa aj vek, kedy ženy môžu ísť na potrat bez toho, aby bol potrebný súhlas rodičov. Vek sa znižuje na 16 – 17 rokov.

Zmeny navyše zakotvujú zákonné právo na umelé prerušenie tehotenstva v štátnej nemocnici. V súčasnosti sa viac ako 80 % potratov v Španielsku vykonáva na súkromných klinikách z dôvodu vysokého počtu lekárov, ktorí odmietajú zákrok vykonať.

Ďalší balík reforiem posilnil práva transrodových osôb. Každý občan starší ako 16 rokov si bude môcť zmeniť svoje legálne registrované pohlavie bez lekárskeho dohľadu.

Zdroje: Euronews, Politico, Le Monde, NPR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá