PRELOMOVÝ OBJAV: Vedci spojili sily so startupom a vytrénovali včely na odhalenie COVID-19

  • Holandskí vedci prišli s novou metódou, ako možno testovať pozitivitu na Covid-19
  • Infikovanú vzorku totiž dokážu odhaliť včely medonosné
včely testovanie
TASR/AFP/Ina Fassbender/Unsplash/Boba Jaglicic
  • Holandskí vedci prišli s novou metódou, ako možno testovať pozitivitu na Covid-19
  • Infikovanú vzorku totiž dokážu odhaliť včely medonosné

Bio-veterinárny  vedecký tím vedcov z Wageningen University za pomoci startupu InsectSense vycvičili včely, aby čuchom dokázali identifikovať nákazu koronavírusom. Podobne ako iné ochorenia, aj Covid-19 vyvoláva metabolické zmeny v organizme a to zapríčiňuje zmenu zápachu.

Sú rýchle a veľmi presné

Vedci pracovali so 150 včelami a vycvičili ich pomocou Pavlovho reflexu. Zakaždým, keď boli vystavené pachu vzorky, ktorá bola infikovaná ochorením Covid-19, dostali odmenu v podobne cukrovej vody. Keď pred nich bola postavená čistá vzorka, nedostali nič.

Včely sa takto pomerne rýchlo naučili, že s pachom koronavírusu prichádza aj odmena. Časom začali už automaticky vystrkovať jazýčky, keď takúto vzorku ucítili. Predpokladali totiž, že čoskoro príde aj cukrová voda. Táto identifikácia im pritom mala trvať iba niekoľko sekúnd. Vedci tiež uvádzajú, že včely vykazovali iba minimálnu falošnú pozitivitu či negativitu pri testovaní vzoriek.

zdroj: Wageningen University

„Vezmeme normálne medonosné včely od včelárov a dáme ich do postrojov,“ hovorí pre agentúru Reuters jeden z autorov štúdie Wim van der Poel. „Hneď potom, čo pred nich dáme pozitívnu vzorku, im dáme aj cukrovú vodu. A včely hneď vytiahnu svoje sosáky, aby sa z vody napili.“

Podľa autorov môže trvať niekoľko hodín až dní, kým laboratóriá vyhodnotia testy na koronavírus, včely to však dokážu skoro hneď. Keďže ide zároveň aj o veľmi lacnú alternatívu, mohla by byť efektívna pre krajiny, kde je klasických testov málo.

Pretože včely sú globálne prístupné, ľudia potrebujú iba stroj, aby mohli včely trénovať. Práve startup InsectSense už vyvinul takéto technológie, ktoré dokážu automaticky trénovať viac včiel súčasne a biosenzor, ktorý nasadzuje trénované včely na diagnostiku.

Dokážu to aj psy

Nejde pritom o prvý prípad, kedy boli na testovanie pozitivity na koronavírus použité zvieratá. Odhaliť infikovaného človeka by mali vedieť aj psy. Ich účinnosť v boji proti koronavírusu preukázala aj vedecká štúdia, o ktorej informoval The Times. Podľa nej môžu psy odhaliť COVID-19 u ľudí rýchlejšie a presnejšie, ako štandardný výter z nosohltanu.

Sú podľa teba včely vhodnou alternatívou na testovanie Covid-19?

Fínsky vedec, ktorý na helsinskom letisku cvičí šteniatka na zisťovanie chorôb, uviedol, že jeho psy identifikovali množstvo ľudí, ktorí mali vírus, ale boli negatívni po vykonaní nazálnych testov na polymerázovú reťazovú reakciu (PCR).

Niekoľko dní po tom, čo psi – Miina, Kössi a Valo – diagnostikovali u cestujúcich COVID-19, sa u údajne negatívnych cestujúcich začali objavovať prvé príznaky.

Dr. Anna Hielm-Björkman uviedla, že to naznačuje, že psi môžu byť schopní vyňuchať vírus už v počiatočných štádiách infekcie. Ďalšou výhodou psov je, že im na odhalenie koronavírusu stačí len niekoľko sekúnd, rovnako ako to je u včiel.

„Skutočne nachádzajú negatívnych ľudí, ktorí budú o týždeň mať pozitívny test PCR,“ uviedla vedkyňa pre The Times.

Schopnosť psov identifikovať pozitívneho človeka potvrdila aj malá nemecká štúdia, ktorá dokonca zaznamenala, že títo “testovači“ mali až 94% účinnosť. 

Zdroje: Wageningen University, Reuters, The Times, BMC

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá