Premenia tieto aplikácie aj váš domov na „smarthome“?

  • Po smartphone tu máme smarthome. Ponuka aplikácií pre riadenie domácnosti sa rozšírila a je pomerne ľahké sa v tom stratiť. Z tých významných spomeniem Taphome, SmartThings a Plug mee. Je načase trochu sa zorientovať a nájsť to naj.
image_1400662514.png
  • Po smartphone tu máme smarthome. Ponuka aplikácií pre riadenie domácnosti sa rozšírila a je pomerne ľahké sa v tom stratiť. Z tých významných spomeniem Taphome, SmartThings a Plug mee. Je načase trochu sa zorientovať a nájsť to naj.

 

Prvýkrát sme o dvoch z nich písali v predošlom článku. V skratke povedané, tajomstvo tejto technológie je v samostatných komponentoch, ktoré riadi centrálne zariadenie, tzv. hub. Ak napríklad chcete ovládať osvetlenie lampy, tak na zásuvku potrebujete pripojiť zariadenie, ktoré je schopné spojiť sa s centrom a následne s telefónom. Každý výrobca ponúka vlastné komponenty, tu máme porovnanie americkej, slovenskej a ukrajinskej značky.

 

SmartThings

Na začiatok Amerika. Aplikáciu si môžete zdarma prezrieť na iOS aj androidovskom telefóne. Od 337 androidových užívateľov si vyslúžila hodnotenie 3,9 z 5 – to znamená odskúšané a schválené. Technické antitalenty môžem potešiť tým, že zrozumiteľnejšie prevedenie návodu na použitie som ešte nevidela. Na stránke SmartThings uvádzajú dobu inštalácie na 15 minút. Štartovací balíček obsahuje 3 zariadenia (snímač pohybu, tepla/vibrácií, stopovaciu kľúčenku) a riadiace centrum.

 

 

Taphome a tapHome

Taphome je slovenský startup so sídlom v Bratislave. Dizajn aplikácie a možný monitoring a regulácia podlahového kúrenia sú určite najväčšími prednosťami. To som u ostatných spomínaných značiek nevidela. Jednotlivé produkty a zariadenia nemajú na oficiálnej stránke definované a chýba aj cena, no možnosť okamžitej kúpy ostala. Aplikácia je voľne dostupná.

Jedno upozornenie – existuje rovnomenná aplikácia tapHome, ktorá pochádza z Nemecka. Aj vo vyhľadávaní Google Play sú hneď vedľa seba. Najspoľahlivejšie ich rozoznáte podľa jazyka ako aj  podľa vzhľadu. Produkty majú síce podobné, no čo sa týka dizajnu, tak slovenská verzia na 100% vedie. Koniec koncov, posúďte sami.

 

Plug mee

Aj Ukrajina tu má svojho zástupcu. Oceňujem veľkú možnosť výberu zariadení. Napríklad pri svetle sú na výber hneď tri možnosti. Dá sa kúpiť zásuvka, do ktorej lampu zapojíte, potom žiarovka so zabudovaným senzorom alebo nástavec, do ktorého zakrútite vlastnú žiarovku. Za takéto prevedenie dávam veľké plus. Neponúkajú žiadne výhodnejšie štartovacie balíčky, každý si ten svoj vyskladá sám. Zoznam produktov nájdete na produktovej stránke Plug mee.

 

 

Veľa ľudí sa pýta na bezpečnosť bezkáblového prepojenia zariadení. Predstava, že mi niekto zamkne dom rovno pred nosom nie je príjemná. Preto vám napríklad so SmartThings spolu so zariadením príde aj autentifikačný kód, ktorý si od vás smartfón pýta pri prihlásení do systému. Tento kód je unikátny a dá sa použiť len raz a iba na jeden telefón, ktorým budete komponenty ovládať.

Perlička na koniec. Samsung práve v tejto dobe predstavuje novú radu smart výrobkov, ktoré ovládate cez telefón. Zatiaľ uviedli práčku, chladničku a klimatizáciu. Ešte nás zjavne čaká celkom konkurenčný boj. 

 

Zdroj: smartthings.com, taphome.com, plugmee.com, smarthome.alessandrogonella.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech