Prenosný zberač vody dokáže zachytávať pitnú vodu z hmly

  • Taiwanskí študenti prišli so zariadením, ktoré ľudom v oblastiach postihnutých suchom či nekvalitou podzemných vôd poskytne zdravú a pitnú vodu.
AQUAIR
ecoinventos.com/aquair
  • Taiwanskí študenti prišli so zariadením, ktoré ľudom v oblastiach postihnutých suchom či nekvalitou podzemných vôd poskytne zdravú a pitnú vodu.

Nedostatkom pitnej vody netrpia len oblasti so suchým podnebím. Pitnej vody je málo aj v tropických oblastiach. Na tento problém sa rozhodli poukázať študenti z Taiwanskej univerzite Cheng Kung University. Vytvorili zariadenie, ktoré dokáže zachytávať vodu zo vzduchu. Zberač vody s označením AQUAIR je založený na bambusovej konštrukcii, ktorú je možné jednoducho a rýchlo presúvať z miesta na miesto.

Zobraziť celú galériu (5)
zdroj: ecoinventos.com/aquair

Projekt AQUAIR vznikol hlavne ako nástroj pre pomoc ľudom v Hondurase, kde je v súčasnosti veľký nedostatok pitnej vody. Honduras je druhou najchudobnejšou krajinou Strednej Ameriky a z dôvody dlhotrvajúceho sucha a kontaminovanej podzemnej vody je tento zberač naozaj potrebný.

Konštrukcia samotného zberača sa skladá z bambusovej trojnožky a látky rozvinuteej na vrchu zberača. Tá ma v strede malý ventilátor a odstredivku, ktorá s pomocou gravitácie a 30 kilogramového závažia čerpá zozbieranú vodu a tá sa následne cez trubicu dostane do vedra.

Samotná konštrukcia sa dá rozložiť a následne znova postaviť za veľmi krátku dobu.

Využitie tohto zberača si študenti naplno vyskúšajú vo februári, kedy sa spolu s ďalšími členmi projektu presunú do samotného Hondurasu. „Chceme, aby bol náš nápad jednoducho postaviteľný a pohyblivý. Ľudia si tak budu môcť postaviť vlastný zberač vody. Nepoužívame žiadne 3D tlačiarne, ide nám hlavne o použitie čo najlacnejších materiálov, aby bolo v prípade možnej poruchy možné rôzne časti zberača vymeniť.“ povedal Marco Villela, jeden zo študentov ktorí stoja za projektom AQUAIR.

zdroj: inhabitat.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech