Pri chybách a nepodaní DP ti hrozí pokuta od 30 do 20-tisíc eur. Slovákom ostávajú už len 3 dni (PREHĽAD)

  • Ak osoba nestíha podať daňové priznanie v stanovenom termíne, môže si ho predĺžiť
  • Za nepodanie aj chyby hrozí daňovníkovi pokuta až 16-tisíc eur
daňové priznanie
Ilustračný obrázok , Reprofoto: TASR/Radovan Stoklasa, Freepik
  • Ak osoba nestíha podať daňové priznanie v stanovenom termíne, môže si ho predĺžiť
  • Za nepodanie aj chyby hrozí daňovníkovi pokuta až 16-tisíc eur

Finančná správa na svojom webe upozorňuje, že termín na podanie daňového priznania k dani z príjmov za rok 2023 je 2. apríla tohto roka. Daňové priznanie fyzických osôb je povinný podať každý daňovník, ak jeho zdaniteľné príjmy za minulý rok presiahli sumu 2 461,41 eur, alebo ak vykazuje daňovú stratu. V prípade, že daňové priznanie bude vyplnené zle alebo sa nevyplní vôbec, hrozí  daňovníkovi pokuta až do výšky 16-tisíc eur. 

Podanie daňového priznania je rýchle a môže sa podať aj elektronickou formou. 

Do týchto príjmov sa zahŕňa akýkoľvek dosiahnutý príjem, ktorý je predmetom dane a nie je od dane z príjmov oslobodený. Do celkových zdaniteľných príjmov sa zahŕňa aj príjem dosiahnutý zo zdrojov v zahraničí, ak ide o daňovníka s neobmedzenou daňovou povinnosťou (to znamená rezidenta SR).

Formuláre sú dva

Vyplnenie tlačiva daňového priznania trvá len niekoľko minút. Na vyplnenie môže daňovník použiť formulár daňové priznanie FO typ A č. MF/013085/2023-721 alebo daňové priznanie FO typ B č. MF/013086/2023-721 zverejnené na webe Finančnej správy.

Formulár môžu Slováci vyplniť priamo v počítači a vytlačiť alebo vytlačiť a následne vyplniť ručne, alebo vyplniť priamo v počítači. V tomto prípade je nutné tlačivo podpísať pomocou kvalifikovaného elektronického podpisu alebo uznaným spôsobom autorizácie podľa osobitného predpisu. Možnosťou je tiež ho podať na základe dohody o elektronickom doručovaní.

Formulár na vyplnenie daňového priznania typu B sa týka príjmov zo zamestnania/závislej činnosti, príjmov podnikania z inej samostatnej zárobkovej činnosti. Tento formulár však vypĺňajú aj ľudia, ktorí si zarábajú umeleckou činnosťou. Konkrétne sa to týka príjmov z prenájmu a použitia diela. Tak isto príjmov z umeleckého výkonu. Formulár typu B vypisuje daňovník aj v prípade príjmov z kapitálového majetku, ostatných príjmov alebo z kombinácia týchto príjmov.  

Tlačivo na vyplnenie daňového priznania typu A sa vzťahuje len na príjmy zo zamestnania/závislej činnosti. Pri oboch typoch daňového priznania je nutné dodať aj požadované prílohy, ktorých presný zoznam je uverejnený na stránke Finančnej správy

Ako podať daňové priznanie? 

Vyplnené daňové priznanie s prílohami alebo vyhlásenie s prílohami môže daňovník na daňový úrad odoslať elektronicky, ak s autoritami komunikuje elektronicky, poštou alebo osobne doručiť do podateľne.

Doručiť daňové priznanie elektronickou formou majú ako povinnosť ľudia, ktorí sú platcami dane z pridanej hodnoty alebo právnické osoby zapísané v obchodnom registri. Táto povinnosť platí aj pre fyzické osoby, ktoré sú podnikateľom registrovaným pre daň z príjmov.

Elektronickou formou musí doručiť aj daňový poradca, advokát či iný neuvedený zástupca, ktorý zastupuje daňovníka pri správe daní. Potvrdenie o podaní tlačiva je súčasťou daňového priznania, pričom ho na daňovom úrade potvrdia pri osobnom podaní alebo pri elektronickom podaní.

V prípade, že chce daňovník podať daňové priznanie alebo vyhlásenie elektronicky, musí byť registrovaný a prihlásený na portáli FS. Zároveň musí byť evidovaný na daňovom úrade. Podpísať daňové priznanie sa môže jedine kvalifikovaným elektronickým podpisom alebo uznaným spôsobom autorizácie podľa osobitného predpisu. Prípadne musí mať daňovník uzatvorenú dohodu o elektronickom doručovaní s daňovým úradom.

Finančná správa upozorňuje, že ak v priebehu odosielania dôjde k výpadku spojenia a nie je možné doručiť do elektronickej podateľne daňové priznanie alebo vyhlásenie z dôvodu správcu dane, termín podania bude zachovaný. A to v prípade, ak budú tlačivá doručené najbližší nasledujúci pracovný deň po odstránení prekážok na strane správcu dane. 

Pokuty sú v desiatkach aj tisíckach eur

Podpora Finančnej správy informuje platcov dane na to, že v prípade nesprávne podaného daňového priznania alebo jeho nepodania hrozia sankcie. Pokutu vo výške od 30 do 16-tisích eur môže byť udelená ak daňovník nepodá daňové priznanie v určenej lehote (2.marca) alebo v termíne určenom daňovým úradom vo výzve. 

Ak daňovník nesplní registračnú povinnosť v ustanovenej lehote, hrozí mu pokuta od 60 eur až do 20-tisíc eur. V prípade nesplnenia oznamovacej povinnosti v stanovenej lehote hrozí pokuta od 30 do 3-tisíc eur. A napokon, ak daňovník nesplní povinnosť uloženú rozhodnutím správcu dane (daňovým úradom), môže dostať sankciu od 60 do 3-tisíc eur. Je nutné si dávať pozor aj pri samotnom vypĺňaní formulárov nakoľko postih hrozí aj pri chybnom vyplnení tlačív.

Daňový úrad môže daňovníka sankcionovať aj v prípade, ak nesplní niektorú z povinností nepeňažnej povahy. Takouto nesplnenou povinnosťou môže byť napríklad nepodanie súhrnného výkazu, prehľadu. V tomto prípade hrozí pokuta od 60 do 3-tisíc eur.

Podanie daní si môžeš odložiť

Daňovník si tiež môže zákonom stanovenú lehotu na podanie daňového priznania predĺžiť, informuje portál Pravda. Osoba, ktorá si chce termín predĺžiť o to musí požiadať a to podaním oznámenia o predĺžení lehoty na podanie daňového priznania. Toto oznámenie však musí byť podané najneskôr v termíne, v ktorom sa musí podať daňové priznanie. Teda najneskôr do 2. apríla 2024.

Vyplnené tlačivo je potrebné do tohto termínu podať  v papierovej forme na príslušnom daňovom úrade. Avšak fyzická osoba, ktorá je podnikateľom má povinnosť podať oznámenie o predĺžení lehoty na podanie daňového priznania má povinnosť podať tlačivo elektronicky.

Zdroje: Finančná správa, podpora.financnasprava.sk, Pravda, podnikajte.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá