Príbeh odchádzajúceho lídra: Sulík stál na čele SaS 15 rokov, svoje milióny zarobil na kopírkach

  • Líder SaS je skúsenou politickou tvárou
  • Zažil úspech aj kauzy
  • Kedysi chcel byť pilotom, no skončil ako politik
  • Startitup zmapoval jeho príbeh
richard sulík sas sloboda a solidarita
TASR/Martin Baumann
  • Líder SaS je skúsenou politickou tvárou
  • Zažil úspech aj kauzy
  • Kedysi chcel byť pilotom, no skončil ako politik
  • Startitup zmapoval jeho príbeh

Politik, ktorý sa na svet pozerá cez excelové tabuľky. Rozbíjač vlád a ničiteľ koalícií. Podľa Igora Matoviča zase vlastizradca. Richard Sulík si za svoju bohatú politickú kariéru vyslúžil mnoho pomenovaní a označení. Čoskoro však o jedno typické príde. Richard Sulík už nebude predsedom strany Sloboda a Solidarita.

Líder SaS Richard Sulík je na politickej scéne už nejaký ten piatok. Dnes zrejme mnohých šokoval, keď oznámil, že na najbližšom sneme strany sa nebude uchádzať o post predsedu SaS.

Startitup ti prináša príbeh muža, ktorý podnikaním zarobil milióny. Do slovenskej politiky priniesol tzv. karpatský typ liberalizmu, kedysi chcel byť pilotom a nevyhol sa ani kauzám.

Sulík končí vo vedení strany

Líder strany Sloboda a Solidarita nebude kandidovať za predsedu strany na najbližšom straníckom kongrese, ktorý bude 23. marca 2024. Oznámil to na tlačovej konferencii. „Zmena na poste predsedu prichádza v čase, keď nemáme žiadne vnútorné pnutia v strane, v dostatočnom predstihu, aby sa všetci dokázali na to pripraviť a prichádza po diskusii s mojimi najbližšími kolegami,“ povedal Sulík, ktorý tak už nebude predsedom strany po 15 rokoch na jej čele.

Republikovej rade a následne na kongrese strany Sulík navrhne zmeniť stanovy strany tak, aby vznikla nová funkcia čestného predsedu, o ktorú sa plánuje uchádzať. „Čestný predseda nebude mať žiadne rozhodovacie právomoci, nebude môcť byť členom republikovej rady, bude mať iba dozornú funkciu. Z tejto pozície, ak by som sa ním stal, plánujem podporovať nového predsedu,“ vyhlásil.

Sulík bude kandidovať za poslanca Európskeho parlamentu v eurovoľbách, ktoré budú 8. júna. Postaviť chce silnú kandidátku a dosiahnuť pre SaS zisk troch mandátov. Zatiaľ nie je jasné, kto ho v kresle predsedu nahradí, no už dávno pred voľbami sme ťa informovali, že už na tohtoročnom jarnom sneme si na jeho kreslo brúsilo zuby viacero členov strany. Dnes sa však hovorí skôr o Branislavovi Gröhlingovi.

Štyri roky som členom republikovej rady, som podpredsedom, stranu poznám veľmi dobre, aj jednotlivých členov a na základe tejto mojej životnej etapy v strane SaS zvažujem kandidatúru na predsedu,“ povedal pre agentúru SITA.

Politický veterán

„On je už taký politický veterán. Vnímam ho ako výrazného predstaviteľa strany. Vo všetkých konfliktoch, ktoré boli v strane, mal navrch,“ hovorí pre Startitup politológ Grigorij Mesežnikov.

Podľa experta „SaS nie je stranou jedného muža, ale je silne spojená so Sulíkovou pozíciou na politickej scéne“.

Politikov život

Život rodeného Bratislavčana Sulíka sa zmenil, keď sa jeho rodina rozhodla emigrovať z komunistického Česko-Slovenska do Západného Nemecka. Otec zubár a mama právnička boli frustrovaní chýbajúcou možnosťou kariérneho rastu a nedostatkom slobody.

Sulík mal vtedy iba dvanásť rokov. „V roku 1980 sme emigrovali do Nemecka, prvý rok Mníchov, druhý a tretí Gelsenkirchen a potom Pforzheim. Mal som možnosť pochytiť všetky hlavné nemecké dialekty od nechápavého ‚wat itn dat den eh‘ z Porúria až po chápavé ‚ja mei‘ z Bavorska,“ napísal Sulík vo svojom životopise.

Richard Sulík v Nemecku navštevoval technické gymnázium v Pforzheime, kde zmaturoval z matematiky a fyziky. Po skončení štúdia na gymnáziu sa rozhodol študovať všeobecnú fyziku na Technickej univerzite v Mníchove, no ako sám uvádza, fyzika na Technickej univerzite bola pre neho už iná liga, a tak radšej po dvoch rokoch štúdia presídlil na ekonómiu.

Po 7 rokoch mohli Sulíkovci požiadať o nemecké občianstvo, ale podmienkou bolo vzdať sa občianstva československého. Jeho rodičia a dve sestry tak urobili, budúci minister odmietol. Necítil sa ako Nemec a vzdať sa československého občianstva sa nechcel.

Sulík sa podľa vlastných slov chcel zamestnať ako pilot a dokonca mal úspešne absolvovať prijímacie testy do leteckej spoločnosti Lufthansa. Jeho plány zmenila Nežná revolúcia.

Na kopírkach zarobil najviac 

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroje: SaS, Plus Jeden Deň, SME, Pravda, Pravda, Aktuality, NRSR, Archív Startitup, HN, SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá