Pribudlo takmer 10 000 nakazených. Nezaočkovaní Slováci si už v Rakúsku nenakúpia, nepomôže im ani Sputnik

  • Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 9 965
  • Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 17 497
hranice policajti
TASR/Jaroslav Novák
  • Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 9 965
  • Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 17 497

V nedeľu odhalili PCR testy na Slovensku 9 965 ľudí nakazených koronavírusom, pričom laboratóriá vykonali 17 497 PCR testov. Za uplynulý deň pribudlo 15 obetí ochorenia COVID-19 na celkových 17 973. V nemocniciach leží 1 909 ľudí s ochorením COVID-19. Národné centrum zdravotníckych informácií o tom informovalo na webe covid-19.nczisk.sk.

Z údajov korona.gov.sk ďalej vyplýva, že ďalších 2 248 nakazených v uplynulom dni odhalili antigénové testy, vykonali ich pritom 14 509.

Na jednotke intenzívnej starostlivosti a oddelení anestéziológie a intenzívnej medicíny je 268 ľudí, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 135 osôb. Zhruba 75 % z hospitalizovaných nie je zaočkovaných alebo má len jednu dávku očkovacej látky.

Ako ďalej uviedla hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Eliášová, tretiu dávku vakcíny dostalo v uplynulý deň 884 ľudí na celkových niečo vyše 1,5 milióna. Druhou dávkou očkovacej látky sa zaočkovalo 1 383 osôb, spolu 2,67 milióna. Prvú dávku vakcíny dostalo 162 ľudí, spolu 2,8 milióna. K 60-percentnej zaočkovanosti zostáva zaočkovať 498 484 osôb.

Nové pravidlá v Rakúsku

V Rakúsku, kde v sobotu začalo platiť povinné očkovanie proti koronavírusu, nebudú uznávať vakcináciu ruskou očkovacou látkou Sputnik.

Výnimky sa budú okrem tehotných žien či ľudí po prekonaní ochorenia COVID-19 vzťahovať i na pacientov trpiacich rakovinou, osoby po transplantácii orgánov, ako aj na ľudí, ktorých zdravie by podanie vakcíny mohlo ohroziť. Vyplýva to z nedeľňajšieho nariadenie ministerstva zdravotníctva, ktoré má k dispozícii agentúra APA.

Povinné očkovanie proti Covidu sa týka všetkých osôb starších ako 18 rokov s pobytom v Rakúsku, pričom okrem vakcín schválených Európskou komisiou uznávajú i dve čínske a tri indické očkovacie látky. Osoby, ktoré Covid prekonali, sa musia dať prvou dávkou zaočkovať do 180 dní od pozitívneho testu. Následne je nutné po 190 dňoch absolvovať i druhú dávku.

hranice polícia kontrola
zdroj: TASR/Jakub Kotian

Ľudia, ktorí sa dali zaočkovať len prvou dávkou, od ktorej uplynul už viac ako rok, musia začať nový očkovací cyklus. Výnimky sa týkajú napríklad alergikov s precitlivenosťou na niektoré látky, ktoré vakcíny obsahujú, či osoby, u ktorých hrozí riziko vypuknutia zápalových či autoimunitných ochorení.

Povinná vakcinácia neplatí ani pre ľudí, u ktorých nie je možné očakávať dostatočnú imunitnú odozvu – ide napríklad o ľudí s transplantovanou kostnou dreňou, kmeňovými bunkami či orgánmi.

Do tejto kategórie spadajú i ľudia sa rakovinovým ochorením, ktorí za posledných šesť mesiacov absolvovali chemoterapiu či rádioterapiu. Príslušné nariadenie rezortu zdravotníctva musí ešte schváliť hlavný výbor Národnej rady – tá zasadá v pondelok.

Nové opatrenie schválila dolná komora rakúskeho parlamentu (Národná rada) 20. januára a vo štvrtok ho podporila aj horná komora, Spolková rada. Zákon v piatok podpísal prezident Alexander Van der Bellen.

Kontroly začne polícia vykonávať v polovici marca, pričom výška pokuty sa pohybuje od 600 do 3 600 eur. Ak sa prichytená osoba nechá zaočkovať do dvoch týždňov, finančné sankcie budú zrušené.

Triediace stany

Triediaci stan pred pracoviskom červeného urgentného príjmu Fakultnej nemocnice v Trnave je určený len pre akútnych pacientov, ktorí potrebujú urgentné vyšetrenie v nemocnici. V stane vykonávajú antigénové testovanie dobrovoľníci, študenti zdravotníckych odborov vysokých škôl.

„V prípade pozitivity je pacient poslaný na pracovisko červeného urgentného príjmu v Pavilóne chirurgických disciplín FN Trnava, kde mu zdravotníci vykonajú ďalšie vyšetrenia. V prípade negativity je odoslaný na vyšetrenia do bežného pracoviska urgentného príjmu,“ informovala Katarína Juranová z Fakultnej nemocnice v Trnave. Prevádzka v stane je nepretržitá, sedem dní v týždni 24 hodín denne.

zdroj: Ilustračná: Facebook/Roman Mikulec - minister vnútra SR

Stan na parkovisku pred Pavilónom chirurgických disciplín postavili vo štvrtok príslušníci Hasičského a záchranného zboru. Na celom Slovensku zabezpečili podľa Marty Fabianovej z kancelárie ministra vnútra výstavbu 21 takýchto stanov, vďaka ktorým je možné efektívnejšie triediť prichádzajúcich pacientov.

O ich vybudovanie požiadali zdravotnícke zariadenia v Bratislave, Trnave, Košiciach, Prešove, Trebišove, Poprade, Bardejove, Leviciach, Nových Zámkoch, Nitre, Banskej Bystrici, Lučenci, Kráľovskom Chlmci, Dunajskej Strede, Žiline, Čadci, vo Svidníku a Zvolene.

Zdroje: NCZI, MZSR, TASR, SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá