Pribudlo takmer 20 000 nakazených. Pred slovenskými nemocnicami vyrástli triážne stany, prípravy na omikron vlnu sú v plnom prúde

  • Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 19 533
  • Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 37 175
  • Podiel pozitívnych PCR a Ag testov plne zaočkovaných osôb je 38,46 %
stan, covid
Facebook/Roman Mikulec - minister vnútra SR
  • Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 19 533
  • Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 37 175
  • Podiel pozitívnych PCR a Ag testov plne zaočkovaných osôb je 38,46 %

PCR testy odhalili za štvrtok na Slovensku 19 533 ľudí nakazených koronavírusom. Laboratóriá pritom za uplynulý deň celkovo vykonali 37 175 uvedených testov. Pribudlo aj ďalších 25 obetí ochorenia COVID-19, ich celkový počet dosahuje aktuálne 17 921. V nemocniciach leží 1 841 ľudí s ochorením COVID-19. Národné centrum zdravotníckych informácií o tom informovalo na webe covid-19.nczisk.sk.

Ako doplnilo Ministerstvo zdravotníctva SR, v rámci PCR testovania dosiahla pozitivita viac ako 55 percent. Z pozitívne testovaných nebolo takmer 62 percent zaočkovaných. „Pozitívny antigénový test malo 2 327 osôb, takmer 60 percent z nich nebolo zaočkovaných,“ doplnil rezort.

Čo sa týka pacientov v nemocniciach, na JIS a OAIM je 268 osôb, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 137 ľudí. Takmer 75 percent z hospitalizovaných nie je zaočkovaných, alebo má len jednu dávku očkovacej látky.

Tretiu dávku očkovacej látky dostalo podľa údajov ministerstvo vo štvrtok 3 829 ľudí. Spolu už má posilňujúcu dávku 1 496 733 Slovákov. Druhú dávku vakcíny dostalo 1 799 osôb (spolu 2 667 510) a prvú 472 ľudí (spolu 2 800 512).

V priebehu včerajšieho dňa vyrástli pred slovenskými nemocnicami triážne stany, ktoré poslúžia ako triediace pracoviská pre pacientov prichádzajúcich do nemocníc.

„Po včerajšom rokovaní vlády som touto úlohou poveril príslušníkov Hasičského a záchranného zboru, ktorí okamžite začali s ich výstavbou. Hasičský a záchranný zbor v rámci tejto úlohy zabezpečí celkovo 21 stanov,“ informuje šéf rezortu vnútra Roman Mikulec.

Takéto stany nájdeš v Bratislave, Trnave, Košiciach, Prešove, Trebišove, Poprade, Bardejove, Leviciach, Nových Zámkoch, Nitre, Banskej Bystrici, Lučenci, Kráľovskom Chlmci, Dunajskej Strede, Žiline, Čadci, vo Svidníku a Zvolene.

Vďaka uvedenej triáži by sa malo podariť efektívnejšie triediť pacientov formou antigénového testovania, diagnostikovaním zdravotného stavu priamo na mieste či zisťovaním osobnej a cestovateľskej anamnézy.

„Hasiči budú zároveň zabezpečovať aj celkovú údržbu stanov v podobe vykurovania, dofukovania, dopĺňania PHM vo vykurovacích agregátoch, drobných opráv a podobne. Je naším prioritným cieľom poskytnúť adekvátnu pomoc všetkým, ktorí ju potrebujú, v maximálnej možnej miere ochrániť ostatných pacientov prichádzajúcich do nemocníc a uľahčiť prácu personálu,“ dodal.

Plne funkčný triážny stan už stojí aj v Univerzitnej nemocnici L. Pasteura (UNLP) Košice. Bude slúžiť ako prvé kontaktné pracovisko v prípade zvyšujúceho sa počtu pacientov s ochorením COVID-19 počas štvrtej vlny pandémie, tentoraz spôsobenej variantom omikron. Stan s rozmermi 10 x 6 metrov je postavený pred urgentným príjmom na Rastislavovej ulici číslo 43. 

„UNLP sa pripravuje na prípadný nápor pacientov počas vlny omikron, situácia je však momentálne pokojná a stabilizovaná. Počty hospitalizovaných pacientov rastú úmerne, nateraz máme len 35-percentnú obsadenosť COVID lôžok. Rovnako je zatiaľ stabilizovaná aj situácia na covidových ambulanciách, kde sa naši zdravotníci nestretávajú s takým náporom, aký zažili počas variantu delta alebo pred rokom,“ hovorí generálny riaditeľ UNLP Košice Ján Slávik. Napojenie na umelú pľúcnu ventiláciu potrebuje momentálne deväť pacientov.

Situácia je personálne nateraz v UNLP stabilizovaná. „Od začiatku roka sme zaznamenali 130 na koronavírus pozitívnych zamestnancov, aktuálne je ich pozitívnych spolu 21. Do 50 zamestnancov máme v karanténe, ide najmä o ženy – sestričky a lekárky. Vzhľadom na počet COVID pacientov, ktorí sú u nás hospitalizovaní, prípadne liečení ambulantne, nám tieto výpadky zamestnancov momentálne nespôsobujú problémy,“ uviedol výkonný riaditeľ pre liečebno-preventívnu starostlivosť Ľuboslav Beňa.

Zdroje: MZSR, UNLP, SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá