PRIESKUM: Pandémia urobila z vedcov celebrity a ľudia im viac veria. Najdôveryhodnejším je Boris Klempa

  • Veda a vedci sa za posledný rok dostali do povedomia ľudí o čosi viac
  • Prieskum ukázal, že ľudia v otázkach pandémie najviac dôverujú práve vedcom
ESET Science Award veda slovensko vedci
Laureáti 2020, ESET Science Award
  • Veda a vedci sa za posledný rok dostali do povedomia ľudí o čosi viac
  • Prieskum ukázal, že ľudia v otázkach pandémie najviac dôverujú práve vedcom

Pretrvávajúca pandémia spôsobila, že veda a spolu s ňou aj vedci dostávajú viac pozornosti od verejnosti. Potvrdzuje to aj posledný prieskum, ktorý pre ocenenie ESET Science Award zastrešila agentúra 2muse.

Ako tlačová správa uvádza, agentúra prieskum realizovala cez online panel s riadeným prístupom na vzorke 1 002 respondentov. Zber údajov prebehol počas troch februárových dní tohto roka a vzorka bola reprezentatívna na populácii nad 15 rokov z hľadiska pohlavia, veku, regiónov a vzdelania.

zdroj: TASR/Pavol Zachar

Ľudia si začínajú uvedomovať prínos vedy

Prieskum potvrdil, že ľudia v súčasnosti vnímajú vedcov ako najdôveryhodnejšie osoby spomedzi tých, ktoré sa k pandémii vyjadrujú. Oproti minulému roku narástla aj skupina ľudí, ktorí považujú povolanie vedca za dôležité pre spoločnosť.

Kým v roku 2020 ho medzi tri najdôležitejšie povolania zaradilo 19 % opýtaných, v tomto roku ho 22,1 % opýtaných považuje za jedno z najdôležitejších. Podobne je na tom aj práca lekára. Ako tlačová správa informuje, až 83,7 % považuje prácu lekára za mimoriadne dôležitú.

 „Aj keď okolnosti, za ktorých si ľudia začínajú viac uvedomovať prínos vedy, nie sú priaznivé, teší nás, že sa dostáva do ich povedomia. Posledný rok ukázal jej kľúčovú úlohu v spoločnosti,“ vysvetľuje Richard Marko, generálny riaditeľ spoločnosti ESET.

Vnímaš aj ty vedcov ako najdôveryhodnejšie osoby spomedzi tých, ktoré sa k pandémii vyjadrujú?

Ako pokračuje, práve pre dôležitosť vedy ostáva mottom nového ročníka ESET Science Award myšlienka „veda je nádej“, ktorá má vystihovať spôsob, akým by sa spoločnosť mohla pozerať na vedu.

Ocenenie ESET Science Award vzniklo v roku 2019 z iniciatívy Nadácie ESET. Jeho súčasťou sú tri kategórie – Výnimočná osobnosť slovenskej vedy, Výnimočný mladý vedec do 35 rokov a Výnimočný vysokoškolský pedagóg.

Najdôveryhodnejším vedcom sa stal Boris Klempa

Udalosti posledného roka tiež spôsobili, že slovenskí vedci sa verejnosti priblížili o čosi viac. Kým minulý rok respondenti vo veľkej miere nevedeli spontánne uviesť jediného slovenského vedca, tento rok až 17 % opýtaných spontánne uviedlo Pavla Čekana. Práve on stál za prvými PCR testami vyvinutými na Slovensku.

NÁVRAT DO VÝSKUMU RAKOVINY MYSLÍME V MultiplexDX NAOZAJ VÁŽNE! 💪👍💙 Tento týždeň sme začali vývoj novej vizualizačnej…

Uverejnil používateľ Pavol Cekan Streda 24. marca 2021

Medzi najdôveryhodnejšie osobnosti, ktoré sa vyjadrujú k zdravotníckym a epidemiologickým otázkam pandémie, tiež patrí Boris Klempa z Biomedicínskeho centra SAV. Dôveruje mu až 76 % opýtaných.

O pár percent za ním je spomínaný Pavol Čekan, zakladateľ firmy MultiplexDX, ktorému dôveruje 70 % ľudí. V tesnom závese je Vladimír Krčméry, ktorému dôveruje 69 % opýtaných. Ako tlačová správa ďalej informuje, prieskum tiež ukázal, že politickým predstaviteľom dôveruje najmenej ľudí.  

krčméry
zdroj: TASR/Martin Baumann

Úspechy vedcov stále nie sú dostatočné známe

Aj napriek tomu, že sa veda do povedomia ľudí dostáva stále viac, prieskum ukázal, že len 33 % opýtaných súhlasí, že úspechy slovenských vedcov sú dostatočne známe širokej verejnosti.

Sme veľmi radi, že mená slovenských vedcov sa dostávajú do povedomia ľudí. Veríme, že aj tento rok k tomu prispejeme a ľuďom na Slovensku  predstavíme zaujímavé vedecké aj pedagogické osobnosti, ktorých práca nerozvíja len oblasť ich výskumu, ale má aj významný impakt na našu spoločnosť,“ vysvetľuje Paulína Böhmerová, manažérka pre vzťahy s vedeckou komunitou spoločnosti ESET.

Práve preto je cieľom ocenenia ESET Science Award vzbudiť v ľuďoch záujem o vedu a predstaviť výnimočné vedecké osobnosti pôsobiace na Slovensku. Ocenenie vstupuje do svojho tretieho ročníka, pričom nominácie sú otvorené od začiatku apríla do 17. mája 2021 na ich oficiálnej stránke.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK