PRIESKUM: Rodičia prišli na to, že učivo základnej školy je ťažké, nevedia im to vysvetliť

  • Prieskum agentúry Focus o dištančnom vzdelávaní si objednala strana Spolu
  • Približne polovica rodičov nemá dosť času, aby sa mohla venovať učeniu detí doma
  • Viac ako 30% rodičov nedokáže vysvetliť učivo žiakom piatej až deviatej triedy
image (1)
Facebook/Strana Spolu
  • Prieskum agentúry Focus o dištančnom vzdelávaní si objednala strana Spolu
  • Približne polovica rodičov nemá dosť času, aby sa mohla venovať učeniu detí doma
  • Viac ako 30% rodičov nedokáže vysvetliť učivo žiakom piatej až deviatej triedy

Rodičia nemajú čas učiť sa s deťmi doma a nevedia im vysvetliť učivo. Vyplýva to z prieskumu, ktorý robila agentúra Focus pre stranu Spolu. Šéf strany Juraj Hipš upozornil, že v prieskume odpovedali iba rodičia, ktorí majú prístup na internet, keďže prieskum celý prebiehal online. 

Výsledky prieskumu by podľa predsedu strany Spolu boli omnoho horšie, keby sa ho zúčastnili aj rodičia, ktorí k dištančnému vzdelávaniu prístup nemajú.

Až 70 % rodičov sa doma s deťmi učí. Až 77 % rodičov odpovedalo, že je ťažšie učiť sa doma s dieťaťom, keď sú školy zatvorené. Podľa Juraja Hipša to platí aj vtedy, keď je aspoň jeden z rodičov vysokoškolsky vzdelaný. Za najväčší problém považujú rodičia nedostatok času popri iných povinnostiach (47 %) ale aj to, že nevedia, ako deti motivovať k domácemu učeniu. 

Rodičia zrazu vidia, čo všetko sa deti v škole učia a až 31 % rodičov považuje učivo za náročné. Samotní rodičia nevedia deťom učivo vysvetliť. Hovoríme o žiakoch piatej až deviatej triedy,“ hovorí Juraj Hipš.

Čo sa týka zariadení, až 53% rodičov uviedlo, že nemali potrebné technologické vybavenie a museli ho dokúpiť. Títo rodičia investovali do techniky stovky eur, najčastejšie 100-300 eur. Približne polovica detí pritom používa na dištančnú výuku notebook. Časť detí sa však učí len so smartfónom. Sú aj domácnosti, kde jeden počítač, tablet či smartfón používa viacero členov domácnosti.

Dištančné vzdelávanie nie je lacná záležitosť. A to nehovoríme o nákladoch napríklad na pripojenie,“ dodal Hipš. „Ak dištančné vzdelávanie robí problém rodičom s vysokoškolským vzdelaním, tak ako to majú dokázať rodičia, ktorí sú napríklad zo sociálne znevýhodneného prostredia. Tieto deti sú naozaj vysoko, vysoko znevýhodnené,“ hovorí šéf Spolu.

Ako doma zvládate dištančné vzdelávanie?

Strana Spolu spustila v nedeľu 22. novembra petíciu pod názvom Otvorme školy. Chcela ňou vládu požiadať, aby pri zvažovaní epidemiologických opatrení a ich dopadov na zdravie a ekonomiku brali do úvahy aj vplyv na vzdelávanie a budúcnosť detí. Zatiaľ sa pod ňu podpísalo takmer 11 600 ľudí.

V čase druhej vlny pandémie je od 12. októbra prerušené školské vyučovanie na stredných školách a od 26. októbra na druhom stupni základných škôl. Pre vysoké školy platí, že od 26. októbra do konca zimného semestra je vyučovanie dištančné. Výnimku majú detské jasle, materské školy a prvý stupeň základných škôl. Od pondelka 16. novembra sa v malých skupinkách do škôl mohli vrátiť žiaci základných a stredných škôl zo sociálne znevýhodneného prostredia. Rezort tiež obnovil školské vyučovanie aj na stredných špeciálnych školách, odborných učilištiach a praktických školách.

Zdroje: StranaSpolu, SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá