Príkazový riadok z Ubuntu prichádza na Windows

  • To, čo by niekto pred pár rokmi považoval za úplný nonsens, sa dnes stáva realitou.
OnTopReplica_2016-03-30_17-12-29
  • To, čo by niekto pred pár rokmi považoval za úplný nonsens, sa dnes stáva realitou.

Microsoft sa obracia na linuxových vývojárov takým spôsobom, ako nikdy predtým. „Bash prichádza do systému Windows. Áno, skutočný Bash prichádza do Windows,“ uviedol Kevin Gallo z Microsoftu na javisku konferencie Build 2016. Toto oznámenie vyvolalo búrlivý potlesk davu. Nová funkcia bude aktivovaná toto leto ako súčasť výročnej aktualizácie na Windows 10.

 

IMG_3237

foto: blog.dustinkirkland.com

Táto funkcionalita nebude obmedzená len na Bash v systéme Windows 10. Budeš môcť spúšťať Ubuntu súčasne s operačným systémom Windows. To spraví z Ubuntu neoddeliteľnú súčasť systému Windows 10, a nie len nejaký virtuálny stroj. Očakáva sa, že Ubuntu pobeží na základe založenom na natívnych knižniciach Windowsu. Fanúšikovia Linuxu by nemali očakávať, že Ubuntu príde so svojím Unity rozhraním. Namiesto toho sa bude spoliehať na Bash a CLI nástroje, ako je make, awk a grep.

„Nejedná sa o virtuálny stroj. Je to natívne,“ povedal Gallo. „Stali sme sa partnermi Canonical, aby sme mohli ponúknuť tento skvelý zážitok, ktorý budete môcť sťahovať priamo z Windows Store.“ Nástroje tretích strán takéto veci umožňujú po celé roky, ale priame partnerstvo medzi Microsoftom a Canonical by malo ponúknuť ešte väčšiu flexibilitu a pohodlie pre vývojárov.

bash-windows-10

foto: engadget.com

Pod jej novým CEO, Satya Nadella, spoločnosť rýchlo prijala myšlienku zamerať sa na všetkých vývojárov a platformy – a to nielen svoje vlastné. Aj keď vidieť Microsoft robiť niečo len vzdialene spojené s konkurenčným operačným systémom ako Linux bolo pred niekoľkými rokmi nemysliteľné, spoločnosť teraz ponúka podporu pre Linux na Azure, mnoho zo svojich technológií poskytuje ako open-source a dokonca plánuje v blízkej budúcnosti uviesť na trh uviesť svoj vlajkový databázový produkt, SQL Server aj pre Linux.

Tento krok predstavuje chvályhodný postoj Microsoftu na vývoj open-source. Blogový príspevok od Scotta Hanselmana z Microsoftu ti ponúkne hlbšie vysvetlenie. “Je to skvelé pre vývojárov, ktoré používajú rôznorodú sadu nástrojov, tak ako ja,” povedal. “Ide o skutočný obraz Ubuntu na vrchole Windows so všetkými unixovým nástrojmi, ktoré používam.”

Toto podrobné video od Microsoftu ti poskytne odpovede na mnoho otázok.

zdroj: theverge.com, zdroj titulnej fotografie: mspoweruser.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK