Programátor opustil Google. Ako freelancer zarába dvakrát viac

  • S rastúcou bitkou o top talenty sú spoločnosti ako Airbnb či Pfizer ochotné zaplatiť naozaj veľa za služby od nezávislých programátorov.
freelancer
  • S rastúcou bitkou o top talenty sú spoločnosti ako Airbnb či Pfizer ochotné zaplatiť naozaj veľa za služby od nezávislých programátorov.

James Knight urobil nedávno nečakaný krok. Mal 27 a skončil s dobre platenou prácou kódera v Google aby sa stal freelancerom. Už žiadne jedlo zadarmo, hromada benefitov či výhľad z okna za milión dolárov.

google-building

 

Knight bol ochotný obetovať tieto výhody, pretože ako nezávislý freelancer je schopný zarobiť dvakrát toľko. Navyše má oveľa viac slobody. Nedávno sa s manželkou vybral na výlet do Španielska a popri tom kóduje pre dating appku a ďalšiu, ktorá sa zaoberá tvorbou selfies.

Uprostred zrýchľujúceho sa boja o tech talent sú veľké spoločnosti a startupy ochotné zaplatiť aj 1000 dolárov za hodinu (záleží od konkrétneho kódera a jeho skúseností). Aj keď najímajú tých najlepších ľudí, stále častejšie sa obracajú na nezávislých developerov aby získali konkurenčnú výhodu. V niektorých prípadoch môže byť správna voľba kódera tým, čo rozhodne o úspechu či úpadku.

toptal-600x407

 

Potreba kóderov vzrástla, keď iPhone v roku 2007 spôsobil explóziu s aplikáciami. Odvtedy sa softvér dostal do chladničiek, hodiniek, oblečenia a kopy ďalších vecí. Dopyt po kóderoch vzrastie až neuveriteľne v horizonte najbližšej dekády.

Pred piatimi rokmi mal Toptal, samozvaná freelancerská sieť,  25 programátorov, ktorí sa uchádzali asi o rovnaký počet klientov. Dnes reprezentuje tisícky kóderov a viac ako 2000 klientov vrátane Airbnb, Pfizer či J.P. Morgan. Podľa údajov sa priemerný budget na programátorské práce za posledné tri roky zdvojnásobil.

freelance-tips

 

Napriek rastúcemu dopytu po kóderoch, Toptal disponuje len kódermi z All-Stars tímu. Táto virtuálna spoločnosť dostane 15000 prihlášok za dva mesiace a akceptuje len 3 %. Výberový proces je náročný. Helder Silva,  softvérový inžinier z Portugalska, ktorý pracoval napríklad pre Deloitte to zvládol cez 2 kolá a pohorel počas live programovania, pretože mu to zabralo priveľa času, aj keď bol na správnej ceste. „Niečo vám unikne a ste vonku„, dodáva Silva. Toptal si účtuje veľké peniaze no na oplátku ponúka naozaj top kóderov.

Zavolajú vás, keď sa jedná o kritický problém a spoločnosť to môže stáť naozaj veľa peňazí„, hovorí Martin Langhoff, kóder žijúci na Floride. „Je to ako keby vás vzali do New York-skej filharmónie. Tam je každý hráč top level a keď je na rade vaše sólo, cítite nervozitu.

Jame Knight, bývalý zamestnanec Google ešte dodáva: „V Google by sa vám pravdepodobne podarilo kamuflovať prácu po dobu 6 až 9 mesiacov – len by ste tam chodili a tvárili by ste sa, že pracujete. Keď idete freelance, ide s tým aj istá dávka stresu, ktorú v klasickej práci nemáte, no aj tak to milujem. Motivuje ma, že ak nerobím čo mám, nezaplatím účty.

Langhoff

Zdroj: bloomberg.com

google-building

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK