Prospešné slovenské projekty bojujú o milión dolárov v súťaži Chivas the Venture

  • O postup do finále v prestížnej medzinárodnej súťaži Chivas the Venture včera v Bratislave zabojovalo osem nádejných slovenských startupov. Výnimočné projekty z celého sveta, ktoré majú pozitívny dopad na spoločnosť, majú šancu získať časť z fondu vo výške milión dolárov.
collage
  • O postup do finále v prestížnej medzinárodnej súťaži Chivas the Venture včera v Bratislave zabojovalo osem nádejných slovenských startupov. Výnimočné projekty z celého sveta, ktoré majú pozitívny dopad na spoločnosť, majú šancu získať časť z fondu vo výške milión dolárov.

Osem slovenských finalistov, ktorým nie je ich okolie ľahostajné, odprezentovalo svoje projekty pred odbornou porotou. Pod paľbou neúprosných otázok museli svoje nápady obhájiť v duchu hesla súťaže: „Win the right way“. Víťaza slovenského kola súťaže slávnostne vyhlásia už 20. decembra. V porote zasadol aj CEO spoločnosti Pixel Federation Šimon Šicko.

„Som prekvapený kvalitou, aj keď musím povedať, že z 50 prihlásených projektov bolo veľa takých, ktoré nedosahovali potrebnú úroveň. Podľa mňa bude dôležitá škálovateľnosť cez hranice a social impact, ktorý mi nebol jasný u všetkých finalistov. Vidím to tak, že polovica projektov má šancu a u druhej nevidím potenciál mimo Slovenska ani zásadný sociálny dosah, ktorý vylepší životy miliónom ľudí,“ prezradil Šimon, ktorý sa podľa jeho slov bude rozhodovať medzi tromi konceptami, ktoré ho najviac oslovili.

dsc_1095

foto: startitup.sk

Práve sociálny presah, ako aj globálny biznis potenciál, sú hlavnými podmienkami výhry v súťaži. Konkurencia bude skutočne veľká, minulý rok sa do súťaže prihlásilo až 2700 projektov z 27 krajín sveta. Najväčšiu sumu 300 tisíc dolárov z miliónového fondu získal Oscar Andres Mendez z Kolumbie. Porotu očaril eko projektom Conceptos Plasticos, ktorého zámerom je výroba stavebného materiálu z recyklovaného plastového a kaučukového odpadu.

Snaha spoločnosti Chivas Regal podporiť začínajúcich podnikateľov a prospešné projekty pramení z dávnej histórie. „Je to príbeh dvoch bratov – zakladateľov Johna a Jamesa Chivasovcov, ktorí už v začiatku svojho podnikania dostali výsostné právo od kráľovnej Viktórie, aby mohli svoju whiskey predávať na kráľovskom dvore. Začali robiť fantastickú vec, zo zarobených peňazí podporovali miestnu nemocnicu,“ vysvetlil manažér značky Matúš Kollár.

dsc_1101

foto: startitup.sk

Toto sú finalisti:

Silver

Projektov na podporu mladých podnikateľov je veľa, no čo tak podporiť starších? Túto otázku si položil Jozef Čuha a vymyslel projekt pre podporu podnikavých ľudí nad 50 rokov. Prostredníctvom crowdfundingovej platformy Silver môžu živnostníci a podnikatelia z oblasti remeselníctva, gastra, umenia a ďalších oblastí hľadať nové príležitosti.

SmartHead

Cieľom tohto projektu je propagácia spoločensky zodpovedných aktivít firiem, jednotlivcov a organizácií, ktoré vedú k udržatelnosti a inšpirujú druhých. Vďaka portálu môžu takéto prospešné činnosti organizovať a zapájať do nich ďalších. SmartHead chce ľuďom dodávať motiváciu a ukázať im, že je dôležité zaujímať sa o svoje okolie.

dsc_1066

foto: startitup.sk

Bezpečnostný systém BSL

Startup Bus life saver sa stará o zlepšenie bezpečnosti okolo autobusov či nákladných áut, čím chce predchádzať dopravným nehodám. Prostredníctvom premysleného systému senzorov, kamier a svetelného a zvukového alarmu upozorní chodca aj vodiča okoloidúceho auta na nebezpečenstvo.

Hajcman Coworking

Koncept coworkingu v Prievidzi sa snaží priniesť riešenie pre mladých ľudí z regiónu, ktorí z neho odchádzajú. Autorov trápi závislosť lokálneho podnikateľského prostredia od baníckeho priemyslu, ktorý stráca potenciál a ľudí hrozí, že o pár rokov prídu o prácu. Poskytuje freelancerom zázemie a chce fungovať aj ako inkubátor.

dsc_1070

foto: startitup.sk

Karmadilo

Projekt, ktorý ti pomôže zlepšiť svoju karmu. Ako? Tým, že budeš hravou formou vypĺňať dotazníky. Tie nielen, že pomôžu firmám získavať dôležité dáta pre ich marketing, ale peniaze, ktoré za prieskum zaplatia, poputujú neziskovkám. Za vyplnenie dotazníku cez Karmadilo získaš kredit aj ty a tiež ho môžeš venovať neziskovke.

Ekočističky

Priemerný človek minie denne len štyri litre pitnej vody, ostatnú vie nahradiť úžitkovou. Tá môže v ideálnom prípade pochádzať z čističky odpadovej vody, ktorá tak pozitívne ovplyvňuje životné prostredie. Tieto čističky pôsobia narozdiel od klasických esteticky a na prevádzku nepotrebujú žiadnu elektrickú energiu.

dsc_1055

foto: startitup.sk

E-pro

Užitočný webový portál E-pro predstavil Tomáš Sabo. Ide o nástroj pre rozvoj obcí a miest a zjednodušenie vytvárania dokumentov pre plánovanie, ktoré sú prístupné verejnosti. Veľkým prínosom projektu je šetrenie verejných financií, pretože takéto riešenie je až štvornásobne lacnejšie, než pri spolupráci so súkromnými spoločnosťami.

Grandpano

Ivan Daško súťaží s projektom vnímania virtuálnej reality Grandpano. Technológia, ktorú využíva, dokáže používateľovi navodiť akúkoľvek emóciu a má preto obrovský potenciál v liečení fóbií. Každá fóbia sa totiž lieči otupovaním strachu a virtuálna realita je skvelým nástrojom, ako pacientovi podmienky vyvolania fóbie simulovať.

zdroj titulnej fotografie: Startitup.sk Fotografie boli zhotovené Nikonom.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech