Prvá udržateľná mestská farma v Amerike ponúka zadarmo lokálne produkty pre tisícky domácnosti

  • Preplnené mestá bez kúska zelene by mohli byť vďaka takýmto projektom minulosťou.
  • Čerstvé lokálne poľnohospodárske výrobky na dosah ruky v srdci mesta sú v Detroite realitou.
  • Tri akre, ovocný sad a stovky stromov je len zlomok toho, čo ponúka táto "mestská" farma.
miufi.org
  • Preplnené mestá bez kúska zelene by mohli byť vďaka takýmto projektom minulosťou.
  • Čerstvé lokálne poľnohospodárske výrobky na dosah ruky v srdci mesta sú v Detroite realitou.
  • Tri akre, ovocný sad a stovky stromov je len zlomok toho, čo ponúka táto "mestská" farma.

Detroit určite nie je mestom, ktoré ti napadne ako prvé, keď je reč o udržateľnom mestskom poľnohospodárstve. Ale nová mestská „farma“ , ktorú predstavila spoločnosť Michigan Urban Farming Initiative (MUFI), môže úplne zmeniť tvoje zmýšľanie. Celková plocha s rozlohou troch akrov sa môže pochváliť dvojakrovou záhradou, ovocným sadom s 200 stromami a záhradou pre deti.

MUFI vďaka tomuto projektu momentálne ponúka čerstvé a lokálne produkty zadarmo približne pre 2 000 domácnosti. Prostredníctvom mestského poľnohospodárstva sa spoločnosť snaží riešiť problémy, s ktorými sa stretávajú obyvatelia Detroitu, ako sú napríklad nutričná negramotnosť alebo potravinová neistota.

V oficiálnom vyhlásení sa Tyson Gersh, spoluzakladateľ a prezident spoločnosti MUFI, vyjadril takto:

Za posledné štyri roky sme vyrástli z mestskej záhrady, ktorá poskytovala naším obyvateľom čerstvé produkty, na rozmanitý poľnohospodársky areál, ktorý pomohol k tomu, aby sa do mesta nasťahovali noví obyvatelia a do oblasti sme prilákali aj niekoľko investorov.“

Teraz sa na ploche takmer 300 m2 rekonštruuje budova, ktorej výsledkom bude Community Resource Center, teda akési komunitné centrum postavené z obnoviteľných zdrojov, čím sa stane „najudržateľnejšou“ budovou v Detroite. Akonáhle bude budova dokončená, centrum sa stane sídlom spoločnosti a taktiež vzdelávacím centrom. Keďže je MUFI neziskovou organizáciou dobrovoľníkov, na obnovu budovy, ktorú získali po chemickej spoločnosti BASF a globálnom spoločenstve Sustainable Brands, obdržia niekoľko finančných príspevkov. V blízkosti centra bude momentálne na prázdnej ploche svoje miesto v budúcnosti zastávať kaviareň a bistro so zdravou výživou.

MUFI opisuje mestskú farmu v Detroite ako prvú trvalo udržateľnú mestskú poľnohospodársku „farmu“ v Amerike. V spojených štátoch síce existujú ďalšie podobné koncepty ako napríklad v Davise v Kalifornii, ktorá je však príliš drahá, a preto si tam mnoho ľudí nemohlo dovoliť žiť. Michiganské miestne poľnohospodárstvo je však úplne odlišné a výnimočné, a to práve vďaka finančnej dostupnosti pre väčšinu obyvateľstva.

zdroj: inhabibtat.com; miufi.org

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech