Putin chce zaplaviť Európu utečencami z Afriky, hovorí diplomat

  • Vladimir Putin chce podľa nemeckého diplomata použiť hlad ako zbraň
  • Blokovaním dodávok jedla do Afriky chce vyvolať nepokoje a utečeneckú krízu
migranti utečenci
Migranti, ilustračná snímka, TASR/Gareth Fuller/PA Wire/PA via AP
  • Vladimir Putin chce podľa nemeckého diplomata použiť hlad ako zbraň
  • Blokovaním dodávok jedla do Afriky chce vyvolať nepokoje a utečeneckú krízu

Ruský prezident Vladimir Putin sa podľa bývalého nemeckého veľvyslanca v Rusku snaží cielene vyvolať potravinové krízy na Blízkom východe a v Afrike. Zámerom je destabilizovať Európu masovými pohybmi utečencov, uviedol diplomat Rüdiger von Fritsch pre nedeľňajšie vydanie novín Tagesspiegel. TASR o tom informuje na základe správy agentúry DPA.

Putin počíta s tým, že po kolapse dodávok obilia budú hladujúci ľudia utekať z týchto regiónov a pokúšať sa dostať do Európy – ako predtým milióny Sýrčanov, ktorí utekali pred hrôzami vojny,“ povedal von Fritsch.

Útoky na potravinové kapacity

Rusko podľa neho z tohto dôvodu bráni Ukrajine vo vývoze obilnín a bombarduje obilné silá. „Novými prílevmi utečencov chce destabilizovať Európu a vytvoriť politický tlak, aby sa západné štáty vzdali svojho tvrdého postoja voči Rusku. To je jeho nová hybridná vojna,“ tvrdí von Fritsch.

Ukrajina patrí k najväčším producentom obilia na svete. Vývoz cez ukrajinské prístavy sa však v dôsledku ruskej invázie zastavil. Podľa nemeckej vlády blokuje Rusko na Ukrajine export 20 miliónov ton obilnín, určených najmä pre severnú Afriku a Áziu, z nich veľkú časť v prístave v Odese.

Blokované prístavy

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v sobotu Rusko obvinil, že blokuje vývoz 22 miliónov ton potravinových produktov, a varoval, že ak nebudú ukrajinské prístavy odblokované, mnohým krajinám hrozí potravinová kríza.

Svetové spoločenstvo musí pomôcť Ukrajine uvoľniť námorné prístavy, inak bude po energetickej kríze nasledovať potravinová kríza,“ povedal Zelenskyj podľa svojej kancelárie po rozhovoroch s portugalským premiérom Antóniom Costom v Kyjeve.

Môžete ich odblokovať rôznymi spôsobmi. Jedným z nich je vojenské riešenie. Preto sa obraciame na našich partnerov s otázkami týkajúcimi sa príslušných zbraní,“ citovala Zelenského v nedeľu televízia CNN.

Hlad ako zbraň

Nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková obvinila Rusko, že bráni vývozu obilia z Ukrajiny a využíva hlad ako prostriedok vedenia vojny. Vyjadrila sa tak na zasadnutí ministrov zahraničných vecí v sídle OSN v New Yorku, informovala vo štvrtok agentúra DPA.

Rusko v tejto vojne využíva aj ďalšiu hroznú a silnú zbraň: hlad a nedostatok. Tým, že blokuje ukrajinské prístavy, ničí zásobárne obilia, cesty a železnice, Rusko rozpútalo obilnú vojnu a spustilo tým svetovú potravinovú krízu,“ vyhlásila v stredu Baerbocková.

Zdôraznila, že Kremeľ robí tieto nebezpečné a nezodpovedné kroky v situácii, keď sú milióny ľudí hlavne na Blízkom východe a v Afrike už aj bez toho ohrozené hladom v dôsledku klimatickej krízy, pandémie Covidu či ozbrojených konfliktov.

Podľa nemeckej vlády Rusko aktuálne blokuje vývoz približne 20 miliónov ton ukrajinského obilia, ktoré by malo byť dodané najmä do krajín severnej Afriky a Ázie. Veľká časť z tohto obilia je zablokovaná v juhoukrajinskom čiernomorskom prístave Odesa.

Alarmujúcu situáciu na stredajšom zasadnutí potvrdil aj šéf OSN António Guterres, ktorý pripomenul, že Ukrajina a Rusko dovedna produkujú takmer tretinu svetovej produkcie pšenice a jačmeňa a polovicu produkcie slnečnicového oleja. Vojna na Ukrajine podľa neho môže spustiť potravinovú „krízu, ktorá môže potrvať celé roky“.

Situácia v niektorých častiach sveta je podľa Guterresa už teraz veľmi nepriaznivá: oproti stavu pred pandémiou sa počet ľudí vážne ohrozených hladom viac než zdvojnásobil na približne 276 miliónov.

Podľa generálneho tajomníka OSN je preto kľúčové, aby sa na svetové trhy dostávali potraviny z Ukrajiny a Ruska, rovnako ako ruské a bieloruské hnojivá.

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá