„Rakeťák“ Kim vypúšťa jednu strelu za druhou. Obyvatelia KĽDR zatiaľ hladujú, raketový systém sa vyvíja rýchlejšie

  • Od začiatku roka KĽDR realizovala až sedem testov vojenského arzenálu
  • Odborníci za tým vidia viacero príčin
  • Jedna z nich je, že Kim chce na seba preniesť pozornosť
Severokórejský vodca Kim Čong-un.
SITA/AP, Korean Central News Agency
  • Od začiatku roka KĽDR realizovala až sedem testov vojenského arzenálu
  • Odborníci za tým vidia viacero príčin
  • Jedna z nich je, že Kim chce na seba preniesť pozornosť

Neprejde týždňa, kedy by Kórejská ľudovodemokratická republika v novom roku netestovala časť svojho zbraňového systému. Naposledy sa tak stalo v nedeľu, keď ako prvá o „neidentifikovateľnej strele“ informovala susedná Južná Kórea. Tlačová agentúra DPA pár hodín na to informovala, že išlo o raketu so stredným doletom a strela dosiahla výšku 2 000 kilometrov.

Následne KĽDR cez oficiálne štátne agentúry potvrdila, že išlo o skúšku balistickej rakety Hwasong-12. Išlo o siedmy test zbraňového systému, ktorý od začiatku roka v KĽDR absolvovali.

„Skúšobný štart rakety zem-zem stredného a dlhého doletu typu Hwasong-12 sa uskutočnil v nedeľu podľa plánu Akadémie obranných vied… a ďalších relevantných inštitúcií,“ cituje TASR štátnu agentúru KCNA.

Doplnili tiež, že skúška rakiet sa konala kvôli kontrole zbraňového systému, ktorá mala potvrdiť „presnosť, bezpečnosť a efektívnosť prevádzky zbraňového systému Hwasong-12“.

Agentúra tiež pripomína, že Pchjongjang naposledy testoval svoje zbrane v takejto intenzite v roku 2019 po tom, ako zlyhali rokovania medzi vodcom Kim Čong-unom a vtedajším americkým prezidentom Donaldom Trumpom.

Rakerta Hwasong-12 dopadla do mora medzi Kórejským polostrovom a Japonskom. TASR uvádza, že KĽDR testovala najsilnejšiu raketu od roku 2017.

Podľa odhadov by tiež mala mať dolet až 5 500 kilometrov a mohla by tak zasiahnuť americké zámorské územie Guam v Mikronézii, ktoré leží v západnej časti tichého oceánu a na ktorom sa nachádza vojenská letecká a námorná základňa USA.

zdroj: TASR/ AP Photo/Ahn Young-joon

Svet KĽDR podceňuje

Test rakety však zaujal svet aj pre niečo iné. Podarilo sa jej totiž odfotografovať z vesmíru Zem. KĽDR to vysvetľovala tým, že na hlavici strely bol umiestnený fotoaparát, čo je zriedkavé. To môže podľa BBC znamenať, že krajina urobila opäť technologický pokrok. Dodávajú, že pre susedné krajiny by malo byť takéto zistenie budíčkom.

Pripomínajú tiež, že v januári vodca Kim Čong-un na stretnutí strany avizoval, že hlavný cieľ pre nasledujúci päťročný plán je vývoj vojenských prieskumných satelitov, hypertonických striel a bezpilotných bojových lietadiel. Keďže hypersonické strely sa už tento mesiac otestovali, odborníci sa domnievajú, že na rade sú prieskumné satelity.

Bývalý veliteľ juhokórejského námorníctva a profesor Kim Dong Yup hovorí, že svet je prekvapený, pretože veľmi podceňuje severokórejské technológie.

„Sme prekvapení, pretože podceňujeme severokórejskú technológiu a predpokladáme, že momentálne trpí. V skutočnosti Severná Kórea rozvíja svoje vojenské kapacity rýchlejšie, ako sme predpokladali.“

Dodáva však, že hlavným dôvodom prečo, sledujeme je snaha dosiahnuť oslabenie protiraketovej obrany nepriateľa.

„Hlavným cieľom Severnej Kórey nie je útočiť, ale brániť sa,“ hovorí profesor a dodáva, že krajina sa snaží „zabezpečiť diverzifikovanú a odstrašujúcu schopnosť“.

Profesor Brian R Myers z univerzity Dongseo v juhokórejskom meste Pusan ​​však tvrdí, že hlavným cieľom, prečo KĽDR vylepšuje svoj arzenál je, že chcú lepšiu páku na prípadné rokovania o mierovej zmluve s Južnou Kóreou a o stiahnutí sa USA z Kórejského polostrova.

zdroj: TASR/AP Photo/Ahn Young-joon

Skúšky balistických zbraní má zakázané

Rezolúcie OSN pritom zakazujú Severnej Kórei uskutočňovať skúšky balistických rakiet, ktoré by mohli v závislosti od svojej konštrukcie niesť aj jadrovú hlavicu. Na túto izolovanú krajinu boli navyše za jej jadrový program uvalené prísne medzinárodné sankcie, uvádza TASR.

Peking a Moskva, ako dvaja zo stálych členov Bezpečnostnej rady OSN, v januári zablokovali uvalenie ďalších sankcií na KĽDR v súvislosti s jej zbraňovými skúškami, dodáva.

Zato Washington ako reakciu na časté testovanie uvalil na krajinu nové sankcie. KĽDR však napriek tomu zverejnila minulý týždeň vo štvrtok zastretú vyhrážku, že obnoví skúšky jadrových výbušnín a rakiet s dlhým doletom.

Kim Čong-un tým vraj chce donútiť amerického prezidenta Joea Bidena k aktivite. Spojené štáty však trvajú na tom, že sankcie sa nezmierna dovtedy, kým sa krajina naozaj nevzdá jadrového programu.

Odborníci tiež pripomínajú, že Kim si na vynucovanie pozornosti vybral naozaj zlé obdobie, pretože v USA majú momentálne plné ruky práce s konfliktom medzi Ukrajinou a Ruskom.

Svetové médiá tiež upozorňujú, že Pchjongjang skúša rakety v čase, keď sa krajina trápi ekonomickými problémami, pričom sa často skloňuje aj hladomor.

Vodca KĽDR Kim Čong-un v minulosti situáciu s potravinami opísal ako „napätú“. Kim v minulých mesiacoch schudol približne 20 kilogramov, čo môže znamenať, že sám má nedostatok potravín alebo že chce vyvolať dojem, že aj on trpí so svojim ľudom a hladuje.

Analytici si myslia, že pravdepodobnejšie je druhé vysvetlenie. Dôvodom nedostatku potravín je okrem pandémie a problémom so zásobovaním aj klimatická kríza, keďže veľkú časť úrody zničilo sucho a povodne.  

Zdroje: TASR, BBC, Startitup

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá