Raspberry Pi – počítač, ktorý by mal patriť medzi základné školské pomôcky

  • Počítač, ktorý pomáha vzdelávať deti v IT. Okrem vývoja sa Raspberry Pi Foundation venuje vzdelávaniu na školách s rôznymi projektmi. Tento počítač je vhodný tiež ako "mozog" robotických projektov. S Raspberry Pi 3 si môžeš poskladať dokonca aj DIY drona.
computing-for-kids
  • Počítač, ktorý pomáha vzdelávať deti v IT. Okrem vývoja sa Raspberry Pi Foundation venuje vzdelávaniu na školách s rôznymi projektmi. Tento počítač je vhodný tiež ako "mozog" robotických projektov. S Raspberry Pi 3 si môžeš poskladať dokonca aj DIY drona.

Raspberry Pi  je lacný počítač s veľkosťou ako kreditka. Tento počítač sa zapája to monitora alebo TV a používa štandardnú klávesnicu a myš. Je ľahko uložiteľný a vhodný pre každú vekovú kategóriu, ktorá sa rada učí v jazykoch Scratch a Python. Je schopný vykonať všetko, čo by si očakával od stolného počítača: od prehliadania na webu cez prehrávanie videa vo vysokom rozlíšení, tvorby tabuliek či hranie hier.

Okrem toho Raspberry Pi nájdeš v mnohých projektoch na svete. Bol použitý v širokej škále digitálnych projektov, hudobných strojov, meteorologických staníc , tweeting birdhouses či infračervených kamier. Cieľom Raspberry Pi je, aby ho vedeli použiť aj deti na celom svete. Aby sa učili programovať a aby pochopili ako počítač pracuje. Raspberry Pi 3 stojí momentálne okolo 51 eur.

 

Raspberry Pi 3 je treťou generáciou Raspberry Pi. Nahradil Raspberry Pi 2 Model B vo februári 2016. V porovnaní s Raspberry Pi 2 má:

A 1.2GHz 64-bit quad-core ARMv8 CPU
802.11n Wireless LAN
Bluetooth 4.1
Bluetooth Low Energy (BLE)

Taktiež ako Raspberry Pi 2 má:

1GB RAM
4 USB ports
40 GPIO pins
Full HDMI port
Ethernet port
Kombinovaný 3.5mm audio jack and composite video
Camera interface (CSI)
Display interface (DSI)
Micro SD slot na kartu (teraz tlač a ťahaj ako tlač a-tlač)
VideoCore IV 3D graphics core

Raspberry Pi 3 má rovnaký form faktor ako predchádzajúci Pi 2 ( a Pi 1 Model B + ). Má tiež plnú kompatibilitu s Raspberry Pi 1 a 2 .

415896-raspberry-pi-3-model-b-ports

 

Myšlienka vzdelávať deti v IT

Myšlienka malého, cenovo dostupného počítača pre deti vznikla v roku 2006. Za jeho zrodom stojí Eben Upton a jeho team ľudí, ktorí tento malý zázrak vymysleli. Skvelou vecou je, že Raspberry ponúka širokú škálu vzdelania a programovania pre deti a mládež. Nájdeš ju pod názvom Raspberry Pi Foundation so sídlom v UK. Veľmi sa mi ich nápad páči. Deti by sa určite mali rozvíjať v týchto odvetviach. Spolupracujú tiež s UK SPACE AGENCY,  kde budú tiež prednášať na Tim Peake’s Principia mission ich projekt  Astro PI. Ďalším skvelým projektom je PICADEMY,  kde budú prednášať certifikovaný učitelia priamo z Rsspberry PI academy.

20150307_142121

 

Spolupráca s Google

Taktiež spolupracujú s Google s projektom Google CODER.Tento skvelý project, vytvorený spoločnosťou Google, pomáha tiež vzdelávať ľudí. Je dostupný zadarmo online. Coder zmení váš Raspberry Pi na webový server, ktorý umožňuje vytvárať obsah webových stránok. Používa HTML, CSS a JavaScriptu s pomocou IDE ( integrovaného vývojového prostredia) cez prehliadač. Jednoducho sa môžeš otestovať pomocou tohto veselého projektu Google Coder Project – The Perfect Recipe. Tieto testy su zábavne spracované hlavne pre mladšiu generáciu. Myslím si, že nápad aby sme učili deti na Slovensku IT je určite zaujímavý. Možno sa to jedného dňa podarí aj nám. Slovensko má už teraz zopár IT pokladov.

 

Raspberry ako mozog projektu

Domácich kutilov určite poteší, že sa Raspberry Pi  dá použiť napríklad pri zostrojení dronu. Dron si celý možeš zhotoviť doma. Napríklad ako v tomto projekte, kde nájdeš všetky informácie a ceny potrebné na zhotovenie. Tento mini počítač dokážeš využiť na tisíc spôsobov. Mnoho ľudí ako som už spomínala použila práve Raspberry Pi ako mozog svojho projektu. Medzi projektmi nájdeš drony, smart hodinky, ovládanie terária a rôzne ďalšie výmysly dnešnej automatizovanej doby. Fantázii sa tu medze rozhodne nekladú.

FH5X6WBIEFZXNMI.LARGE

 

Projekty, ktoré využívajú Raspberry Pi 3, nájdeš na tiež na tejto stránke. Jeden z mojích známych sa rád venuje dark webu. Čo som sa tiež dozvedela bolo, že sa tento malý prístroj ľahko dá zneužiť. Mnoho hackerov využíva práve Raspberry ako hackovacie mašiny. Stačí sa opýtať múdreho Googlu a nájdeš hneď pár návodov ako na to. Nie, že by som ťa na to navádzala, len je to už dnes veľmi dostupné. Môžeme dúfať len v to najlepšie, a v to, že nebudeme mať na svete hackerov, ktorí majú pod 10 rokov.

1515197114590118314

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech