Realita z Minority Report je bližšie, než si myslíte

  • Práve v týchto dňoch prebieha výstava Augmented World Expo 2014 v Santa Clare v Kalifornii. Nemecká spoločnosť Metaio tam prvýkrát verejnosti predstaví novú technológiu Thermal Touch, ktorá spája termosnímanie s rozšírenou realitou (AR).
image_1401433897.jpeg
  • Práve v týchto dňoch prebieha výstava Augmented World Expo 2014 v Santa Clare v Kalifornii. Nemecká spoločnosť Metaio tam prvýkrát verejnosti predstaví novú technológiu Thermal Touch, ktorá spája termosnímanie s rozšírenou realitou (AR).

 

Metaio je svetovým lídrom v oblasti vývoja a technológie AR. Už roky vyvíja a ponúka riešenia, ktoré prepájajú reálny svet s tým virtuálnym. Teraz prichádza na trh s novou technológiou, vďaka ktorej bude využívanie zariadení ako Google Glass oveľa prirodzenejšie. Na verejnosti sa už nad vami nebudú pozastavovať, keď vás uvidia vo vzduchu kývať rukou alebo nahlas dávať príkazy svojim okuliarom. Je pravda, že stláčanie na prvý pohľad prázdneho povrchu tiež nie je ideálom, určite však ide o prijateľnejšie riešenie.

„Všetci hovoria o nositeľných počítačových zariadeniach, akými sú Google Glass,“ hovorí CTO Peter Meier, „Ale nikto nehovorí o najlepšom spôsobe, ako tieto zariadenia skutočne používať. Potrebujeme prirodzené, pohodlné rozhranie, aby sme dokázali riadiť technológie zajtrajška. A to je dôvod, prečo sme vyvinuli Thermal Touch.“

 

 

 

Thermal Touch je spojením AR a termootlačkov. Systém je založený na rozpoznávaní termálnej stopy, ktorú na povrchu zanechá váš prst. Základom je dvojica kamier – štandardná a infračervená, ktoré funguje spoločne a sú pripojené na tablet. Zjednodušene povedané, týmto spôsobom sa akýkoľvek povrch stane dotykovým displejom.

Prepojením kamery napríklad práve s Google Glass získate všetky dostupné informácie z virtuálneho sveta. Listujete časopis a chcete si kúpiť produkt, o ktorom sa v ňom píše? Prstom stlačíte produkt a v okuliaroch vás to navedie priamo na e-shop. Ste dizajnér a potrebujete svoj 3D model oživiť a vizualizovať pre zákazníka? Tablet prepojený s Thermal Touch kamerou vám umožní hrať sa s modelom ako v realite. Čo tak si zahrať virtuálny šach na reálnom, fyzickom stole? Využitie tejto technológie bude mať nekonečne veľa možností.

 

Určite ešte existujú detaily, ktoré treba doladiť – napríklad oneskorenie načítania odtlačku kamery alebo iné zdroje tepla (slnečné žiarenia na danom povrchu). Ako však tvrdia vývojári, v tomto štádiu ide iba o prototyp so snahou demonštrovať, kam sa vie technológia v budúcnosti dostať. Podľa ich odhadov potrvá ešte aspoň päť rokov, kým sa Thermal Touch stane komerčne dostupným. 

 

 

Zdroj: metaio.com, youtube.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK