Richard Branson a Virgin Galactic predstavili svoj nový raketoplán

  • Richard Branson to s komerčnými letmi do vesmíru myslí vážne. Počiatočný neúspech ho neodradil a dnes máme na svete nový raketoplán.
DSCF2938-ed
  • Richard Branson to s komerčnými letmi do vesmíru myslí vážne. Počiatočný neúspech ho neodradil a dnes máme na svete nový raketoplán.

Virgin Galactic Richarda Bransona dnes predstavila svoj nový raketoplán SpaceShipTwo. Toto je najnovšia verzia, ktorú spoločnosť odhalila verejnosti od ich smrteľnej nehody počas skúšobného letu s predchádzajúcou verziou.

spaceshiptwo_new_960x435

foto: xprize.org

V tweete Virgin Galactic je uvedené, že nová VSS Unity bola pomenovaná Stephenom Hawkingom, ktorý na Twitteri vyjadril nadšenie pre budúcnosť súkromných letov: „Ak som schopný ísť a ak ma Richard vezme, bol by som veľmi hrdý keby letím na tejto lodi.”

Spoločnosť na svojom blogu včera uviedla, že nová SpaceShipTwo nebude v dohľadnej dobe použitá v testovacích letoch. Po dnešku bude Virgin Galactic testovať ich najnovšiu verziu VSS ako celok. Kým jednotlivé komponenty už boli skúšané oddelene, teraz bude Virgin Galactic prvý krát testovať elektrické systémy a všetky pohyblivé časti SpaceShipTwo pokope.

Virgin Galactic dúfa, že sa vďaka VSS Unity stane prvou súkromnou spoločnosťou, ktorá dopraví turistov do vesmíru a bezpečne späť na Zem. Na dosiahnutie tohto výkonu je SpaceShipTwo vynesená na lietadle WhiteKnightTwo do nadmorskej výšky 45.000 stôp (cca 13,7 km). V tomto okamihu sa SpaceShipTwo oddelí od WhiteKnightTwo a zažne svoj raketový motor pre dokončenie zvyšku cesty.


VSS Unity je vybavená na prepravu 2 pilotov a 6 cestujúcich na suborbitálnu dráhu, kde zažijú niekoľko minút stave beztiaže. K návratu na Zem využíva SpaceShipTwo jedinečný systém. Rotáciou svojich krídel dokáže raketoplán zvýšiť svoj odpor a spomaliť svoj zostup späť na zem.

Konštrukcia je založená na predchodcovi, SpaceShipOne raketopláne, ktorý v roku 2004 vyhral Ansari X Prize a získal tým 10 miliónov dolárov. Cieľom súťaže bolo postaviť prvú súkromne financovanú kozmickú loď schopnú niesť 3 osoby, ktorá by mohla dokončiť let do vesmíru v priebehu 2 týždňov.

Rovnako ako SpaceShipTwo, bola SpaceShipOne vypustená lietadlom WhiteKnightOne vo vysokých nadmorských výškach a následne dokončila zvyšok cesty do suborbitálneho priestoru. Navrhnutá a vyrobená spoločnosťou Scaled Composites, ktorú vlastnil známy letecký dizajnér Burt Rutan, začala SpaceShipOne novú éru súkromných kozmických letov, keď vyhrala Ansari X Prize dňa 4. októbra 2004.
357661-virgin-galactic

foto: unisci24.com

Cena letu na SpaceShipTwo je stanovená na 250,000 dolárov a Virgin Galactic už predal viac ako 700 vstupeniek, čo je viac ako celkový počet ľudí, ktorí doteraz cestovali do vesmíru. Mnoho z týchto držiteľov vstupeniek boli ponechané premýšľal, čo by sa stalo s ich nákupom, keď predchádzajúca verzia SpaceShipTwo, zvaná Enterprise počas skúšobného letu v roku 2014 fatálne havarovala.

Pri havárií, ktorá sa stala v Mohavskej púšti zomrel kopilot a pilot sa vážne zranil. Po vyšetrovaní bolo zistené, že zrážka bola spôsobená chybou druhého pilota súvisiacou so systémom rotácie krídel SpaceShipTwo. Pri skúšobnom lete pilot otočil krídla SpaceShipTwo príliš skoro, kvôli čomu sa raketoplán rozpadol vo vzduchu.

Nehoda bola pre spoločnosť zničujúcim neúspechom, ale dnešné odhalenie demonštruje odhodlanie Virgin Galactic posunúť sa vpred.

dgfdub

foto: mic.com

Zdroj: techcrunch.com, zdroj titulnej fotografie: latimes.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK