Richard opustil Slovensko, aby pre HIV neskončil za mrežami. Exilová krajina ho odmieta vydať

  • Richard Rapčo už roky žije vo Švajčiarku
  • Doma mu hrozí nezmyselný trest
  • Domov ho odmietajú vydať kvôli absurdnosti súdneho verdiktu
ambulancia
Ilustračná fotografia, TASR/Ján Krošlák
  • Richard Rapčo už roky žije vo Švajčiarku
  • Doma mu hrozí nezmyselný trest
  • Domov ho odmietajú vydať kvôli absurdnosti súdneho verdiktu

Osem rokov života v cudzine, bez finančných prostriedkov, bez blízkych priateľov, bez možnosti objať vlastnú matku. Tak opisuje iniciatíva Povedzme nie súčasný život Richarda Rapča, Slováka, ktorý sa usadil vo Švajčiarsku pod hrozbou väzenia v domovskej krajine.

Rapčo, ktorý sa netají tým, že v minulosti sa z núdze živil ako prostitút, bol na Slovensku odsúdený za údajné šírenie vírusu HIV, hoci je vďaka liečbe považovaný za neinfekčného.

Slovenské právne orgány, vrátane polície, prokuratúry a súdov, uznali Rapča za vinného a uložili mu sedemročný nepodmienečný trest odňatia slobody. Kontroverzia spočíva v tom, že pri vynášaní rozsudku nebola zohľadnená skutočnosť, že Rapčo, hoci je HIV pozitívny, nikoho nemohol ohroziť.

Neohrozil okolie

Podstúpil totiž úspešnú antiretrovírusovú liečbu, ktorá jeho krvnú vírusovú záťaž znížila na nezistiteľnú úroveň. Je teda vylúčené, aby niekoho vírusom HIV ohrozil či nebodaj nakazil. Ide o vedecky preukázaný fakt, ktorým sa už viac ako 15 rokov riadi celý civilizovaný svet, píše sa v príspevku na Facebooku.

Tento prípad si napriek tomu na Slovensku vyslúžil širokú mediálnu pozornosť. Médiá o prípade často informovali s negatívnym podtónom, čo Rapčovi ešte viac sťažilo situáciu. Richard sa už roky usiluje o obnovu procesu na Slovensku. Platiť právnika si však dovoliť nemôže, píše iniciatíva ďalej.

Rapčo sa obrátil so žiadosťou o milosť na prezidentku Zuzanu Čaputovú. Dúfa v pozitívnu odpoveď, ktorá by mu umožnila vrátiť sa domov bez obáv z väzenia. Švajčiarsko, kde Rapčo aktuálne žije, odmieta jeho vydanie na Slovensko, keďže švajčiarske právne orgány považujú verdikt slovenských súdov za absurdný a v rozpore so súčasnými vedeckými poznatkami o HIV.

Neinfekčný, no aj tak považovaný za hrozbu: Podobný osud postihol aj poslanca

V podobnej situácii sa len nedávno ocitol aj už bývalý poslanec NR SR za hnutie PS Tomáš Hellebrandt. O prípade sme ťa informovali tu. Exposlanec sa takisto priznal, že trpí potenciálne nákazlivou chorobou, hoci nikdy nešpecifikoval, o aké ochorenie ide.

Hellebrandt však vo svojom vyhlásení na sociálnej sieti zdôraznil, že so svojou diagnózou žije už viac ako 15 rokov, zodpovedne sa lieči a pravidelne podstupuje kontroly. Zároveň poukázal na to, že vďaka liečbe nepredstavuje žiadne ohrozenie pre okolie.

Člen Progresívneho Slovenska sa však napriek tomu rozhodol vyvodiť spoločenskú zodpovednosť tým, že sa vzdal poslaneckého mandátu. Vo vyjadrení priznal, že nebolo správne, že počas hospitalizácie v Žilinskej nemocnici neinformoval zdravotnícky personál o svojej zdravotnej diagnóze. Tento krok odôvodnil obavami z verejného šírenia jeho osobných údajov, ktoré by mohli byť využité v politickom boji.

Kurióznym detailom na celom prípade je, že informáciu o údajnom trestnom oznámení zo strany nemocnice priniesol premiér SR Robert Fico. Hellebrandt sa verejne ospravedlnil Žilinskej nemocnici a vyjadril ľútosť nad tým, že jeho chyba mohla vyvolať pocit ohrozenia medzi zdravotníckym personálom.

Zároveň kritizoval premiéra Fica za zneužívanie informácie o jeho zdravotnom stave na politické účely a za snaženie sa odpútať pozornosť od vlastných problémov.

Zdroje: Facebook/Povedzme nie, Archív Startitup

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá