Róbert Bača: Drevo jednoducho nikdy neomrzí

  • Róbert Bača objavil v zahraničí produkt, ktorý mu na Slovensku chýbal. Nezačal dovážať lacnú výrobu zo zahraničia, rozhodol sa pristúpiť k biznisu poctivo a začal vyrábať drevené motýliky.
collagedrevo
  • Róbert Bača objavil v zahraničí produkt, ktorý mu na Slovensku chýbal. Nezačal dovážať lacnú výrobu zo zahraničia, rozhodol sa pristúpiť k biznisu poctivo a začal vyrábať drevené motýliky.

Ahoj Róbert, v čase, keď drevo fičí, si sa rozhodol na slovenský trh priniesť drevené motýliky. Prečo takéto rozhodnutie?:)

Ahoj Martin, od malička som mal vzťah k drevu a nielen ako k materiálu. Vyrastal som a žijem na Orave, kde je človek s prírodou doslova spätý. Mama je krajčírka, takže som mal blízko aj k svetu plnému látok, tkanín a módy všeobecne. Keď som sa v zahraničí prvýkrát stretol s dreveným motýlikom, videl som potenciál. Zapáčil sa mi tak veľmi, že som bol rozhodnutý priniesť tento trend aj k nám.

 

Motýliky sa ale zatiaľ vracajú do módy pomaly, duplom musím povedať, že v našom konzervatívnejšom prostredí sú aj drevené doplnky stále málo viditeľné. Ako to vnímaš ty?

Máš pravdu, pripisujem to však tomu, že sú u nás drevené módne doplnky dostupné relatívne krátku dobu. Verím a som optimista, že sa aj ľudia u nás nechajú strhnúť nekonvenčnosťou, ktorú už kúsok za hranicami Slovenka tak cítiť a budú aj u nás viac viditeľné.

titulka s logom

Ako na tvoje produkty reagujú ľudia?

Keď sa snažím zacieliť reklamu troška obšírnejšie a chcem prebádať nové vody, stretnem sa s kadejakými názormi. Čo je však pochopiteľné, keďže pre mnoho ľudí je to niečo nové.  Ak si už ale niekto náš produkt kúpil, často dostávame skutočne pozitívnu odozvu za dobre odvedenú prácu. Koniec koncov za všetko hovorí zákazník, zatiaľ sme mali len  jedinú reklamáciu a z toho sa naozaj teším.

 

Motýliky vyzerajú spracované naozaj kvalitne, vyrábaš ich sám, alebo si si našiel nejakého šikovného remeselníka, ktorý ti ich dodáva?

Spočiatku sme dizajn a opracovanie  robili spolu s dobrým kamarátom a mojou priateľkou. Neskôr som ale robil motýliky úplne sám, aby som dostal do toho kúsku dreva zo seba čo najviac. Dnes už viem ako by mal vyzerať drevený motýlik, ktorý je vkusný a originálny zároveň, takže sa spolieham aj na ďalších šikovných ľudí, bez ktorých by som len ťažko všetku tú prácu zvládol.

 

Ako taká výroba prebieha? Vieš nám stručne priblížiť celý proces vzniku motýlika?:)

Aj keď sa to na prvý pohľad možno nezdá, je to naozaj zdĺhavý a náročný proces. Drevo musí prejsť niekoľkými fázami rezania, sušenia, brúsenia a frézovania. Až potom ho môžeme povrchovo upraviť lakom, ktorý drevo ošetrí a rozžiari. Nasleduje tkanina, ktorá bude lemovať jeho stred a aby to nevyzeralo len tak halabala, chce to fúru nervov a trpezlivosti kým dostane motýlik finálnu podobu.

Untitled-11

 

Dokáže ťa tvoj e-shop uživiť, alebo je to zatiaľ len nástroj na privyrobenie? Prezradíš, koľko kusov mesačne tak približne predáš?

Nehovoril by som o e-shope ako o zdroji obživy. Najviac ma živí pocit, že práve náš produkt sa ľuďom páči a s radosťou si ho dajú na svoju obľúbenú košeľu, mnohokrát pri tých najvýznamnejších životných okamihoch ☺

Samozrejme, dokážem aj zarobiť, bez toho to nejde a v poslednej dobe sa nám aj celkom dobre darí. Nie je to ale jediné čomu venujem svoj čas, no pre tento rok dám zo seba maximum, aby o Woodfly bolo čo to počuť ☺

 

Máš nejaký tajný sen aj o ďalších drevených produktoch?:)

Snívam  o produktoch ako takých, ale nemôžem povedať, že „áno“ budem robiť iba drevené veci. Našiel som si k drevu vzťah a akosi prirodzene som sa dostal k produktom, ktoré sa dajú z neho vytvoriť a v neposlednom rade predať. Budem rád keď ma napadne niečo, čo bude mať skutočnú pridanú hodnotu a ideálne to ešte nikto nevytvoril…Ak ale je niečo, čo by som chcel vedieť z dreva vyrobiť, tak je to akustická gitara ☺

Screen Shot 2016-01-23 at 13.59.00

 

Akým spôsobom sa snažíš dostať povedomie o Woodfly medzi ľudí?

Myslím, že najlepší spôsob ako dostať povedomie značky medzi ľudí, je dať im kvalitný produkt. Ak to robíme naozaj dobre, skôr či neskôr budú ľudia Woodfly poznať a verím, že v pozitívnom vnímaní ☺

 

Máš záujem expandovať so svojou značkou aj do zahraničia?

Samozrejme, plánujeme to na tento rok. Na webe by sme radi urobili pár zmien a pribudne tiež virtuálna dielňa. Pracujeme na logistike a hľadáme tiež niekoho, kto by nám pomohol s marketingom a prípravou kampaní.

 

Čo ak by náhodou zrazu drevo vyšlo z módy, máš aj nejaký plán B?:)

Podľa mňa drevo nikdy nevyjde z módy, lepšie povedané nikdy nás neomrzí. Neustále sa k nemu budeme vracať napríklad v umení, architektúre, interiérovom dizajne a verím, že aj v móde ☺

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech