Robot Hadrian X – robot, vďaka ktorému budeš mať nový dom expresne rýchlo

  • Ďalšia technologická novinka, tentokrát zo stavebníctva. Postaviť si nový dom za dva dni znie ako fatamorgána. Fastbrick Robotics svetu predstavil novinku - robota Hadrian X.
fast-brick-hadrian-x-bricklayer-0011-1198x799
  • Ďalšia technologická novinka, tentokrát zo stavebníctva. Postaviť si nový dom za dva dni znie ako fatamorgána. Fastbrick Robotics svetu predstavil novinku - robota Hadrian X.

Austrálska firma uviedla nového stavebného robota Hadriana X. Nie je to žiadny obyčajný pomocník pre stavbárov. Spoločnosť ho predstavuje ako „3D automatický stavebný robot“. Ide o robota, ktorý dokáže za jednu hodinu položiť až 1000 tehiel a prilepiť ich na príslušné miesto.

auto2

Stroj totiž nepoužíva klasický cement, ale stavebné lepidlo. Pracuje s rôznymi veľkosťami tehiel a pracuje s nimi – reže ich, drví ich, melie ich. Pracuje s 28 metrovým robotickým ramenom, ktoré je pripevnené na telo robota. Koniec ramena dokáže pracovať s tehlami – uchopiť ich, zdvíhať ich a položiť ich na príslušné miesto za malý moment. Rameno je prichytené na nákladné auto, teda mu zabezpečuje pohyb na stavenisku. Využíva 30 brvien, vďaka ktorým môže zostať v stabilnej pozícii a pracovať.

Hadrian X je schopný pracovať dokonca až 24 hodín, tým pádom má človek hotový nový dom už za dva dni. Maximalizuje rýchlosť, silu a tepelnú efektivitu finálneho produktu.

Celý proces funguje automatizovane.

Founder spoločnosti, Mark Pivac, hovorí o tom, že ľudia stavajú klasickou formou manuálneho ukladania tehiel už 6000 rokov a od priemyselnej revolúcie sa snažia celý tento proces čo najviac zjednodušiť a automatizovať. Tieto snahy postupovali malými krokmi a Hadrian X je momentálne najmodernejšia stavebná technológia.

auticko

Stavanie domov nebolo nikdy také rýchle. Vývoj techniky ide míľovými krokmi vpred. Dovolí človeku rozširovať svoje pole pôsobnosti, no zároveň to pravdepodobne znamená ďalšie odlesňovanie a úbytok pracovných príležitostí. Všetko má svoje klady a zápory.

zdroj článku a zdroj fotografií: dailymail.co.uk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech