Rodinnej pekárni z Košíc sa aj napriek tlaku reťazcov darí zachovať si tradičné receptúry

  • Pekárenské remeslo má byť v našej krajine poznačené neférovými praktikami obchodníkov. Trpia tak pekári aj kvalita pečiva 
  • Najväčšej slovenskej pekárni pod jednou strechou sa však aj napriek tlaku reťazcov podarilo zachovať si tradičné receptúry
  • Vďačia za to aj novému zákonu, ktorý však reťazce vnímajú ako šikanu obchodníkov
bam
MPRV SR
  • Pekárenské remeslo má byť v našej krajine poznačené neférovými praktikami obchodníkov. Trpia tak pekári aj kvalita pečiva 
  • Najväčšej slovenskej pekárni pod jednou strechou sa však aj napriek tlaku reťazcov podarilo zachovať si tradičné receptúry
  • Vďačia za to aj novému zákonu, ktorý však reťazce vnímajú ako šikanu obchodníkov

Pekárstvo je najkonkurenčnejším odvetvím tunajšieho potravinárstva, no zároveň výkonnostne najslabším. Za tento stav sú podľa Ministerstva pôdoshospodárstva a rozvoja vidieka, vo veľkej miere zodpovedné obchodné reťazce. Tie majú podľa rezortu dlhodobo nútiť slovenských pekárov predávať pečivo pod cenu. Z dielne ministerstva preto vstúpil do platnosti nový zákon, ktorý takéto praktiky vyslovene zakazuje, čo sa reťazcom nepáči.

zdroj: MPRV SR

Pekári boli napríklad častokrát nútení, aby reťazcom garantovali rovnakú cenu pečiva po celý rok. Toto sa stalo minulosťou. Požadovanie garantovanej ceny na dobu viac ako 60 dní sa od mája považuje za porušovanie zákona, za ktoré hrozí pokuta až do výšky 300-tisíc eur.

zdroj: MPRV SR

Zákon o neprimeraných podmienkach v obchode s potravinami je zásadným krokom k zlepšeniu vyjednávacieho postavenia nielen pekárov, ale všetkých slovenských výrobcov potravín,“ tvrdí generálny riaditeľ košickej spoločnosti Vamex Viktor Gumán, ktorá je najväčšou slovenskou pekárňou pod jednou strechou.

zdroj: MPRV SR

Pekárenská výroba Vamexu prešla dlhým vývojom od pečenia chleba v malých pekárňach až po súčasnú automatizovanú výrobu v jednej z najmodernejších pekární Slovenska. Rodinná spoločnosť s približne 300 zamestnancami spotrebuje mesačne viac ako 1000 ton múky, denne vyprodukuje viac ako 200-tisíc rožkov a viac ako 20-tisíc klasických pšenično-ražných chlebov. Svojou produkciou zásobuje takmer polovicu Slovenska. Nosným produktom je chlieb, ktorý na rozdiel od iných priemyselných pekární pripravuje stále podľa tradičnej receptúry.

zdroj: MPRV SR

Pekári si pochvaľujú aj to, že nový zákon im vyšiel v ústrety aj tým, že skrátil splatnosť faktúr pri dodávke pečiva. Pekári totiž dodávajú reťazcom čerstvé pečivo aj niekoľkokrát denne a reťazce tak mali na účtoch peniaze za predané pečivo ešte v ten deň.

zdroj: MPRV SR

„Zákon proti nekalým praktikám reťazcov preto upravil splatnosť faktúr pre pekárov na 15 dní. Neraz totiž dochádzalo k situáciám, že obchodník predal tovar ešte v ten deň, ale faktúru dodávateľovi zaplatil až 45. deň. Pekári tak vlastne úverovali obchodníkov, čo bolo absolútne neférové a nesprávne,“  vysvetlil generálny riaditeľ sekcie potravinárstva a obchodu MPRV SR Milan Lapšanský.

zdroj: MPRV SR

Slovenský pekárenský segment je už dlhodobo pod vplyvom silného tlaku zahraničných obchodných reťazcov vníma aj Slovenský zväz pekárov, cukrárov a cestovinárov.

Pekári v obave zo straty objemu výroby častokrát pristupovali na tvrdé podmienky obchodných partnerov, a tak sa roztáčala špirála devalvácie cien za pekárske výrobky. Najviac boli postihnuté priemyselné pekárne, ktoré sú svojim typom výroby priamo závislé na dodávkach do takéhoto typu obchodu. Sme však radi, že sa zákaznízke vnímanie postupne mení a ľudia čoraz viac vnímajú pôvod potravín a kvalitu od domácich výrobcov. V nerovnom boji s nekalými obchodnými praktikami nám pritom pomáhajú aj nové legislatívne zmeny. Veríme, že aj vďaka týmto všetkým okolnostiam a opatreniam sa boj obchodníkov s dodávateľmi zmení na konštruktívnu spoluprácu,“ vyjadrila sa pre Startitup Ing. Tatiana Lopúchová zo SZPCC.

Čo na to reťazce? 

Slovenská aliancia moderného obchodu, združujúca spoločnosti– Billa, dm drogerie markt, Kaufland, Lidl, Metro a Tesco v oficiálnom stanovisku víta každú legislatívu, ktorá vedie k zvýšeniu kvality tovaru v obchodoch a rozvíja slobodný trh a hospodársku súťaž. Zároveň však verí, že sa dajú nájsť aj celkom iné riešenia, ako podporiť výrobcov a dodávateľov.

„Obchody sú férový a korektný partner, ktorý prináša rast hospodárstva, je významným zamestnávateľom a pomáha rásť mnohým lokálnym a malým výrobcom. Poďme hľadať riešenia, ako podporiť výrobcov a dodávateľov, nie ich neprimerane obmedzovať,” vyjadrila sa SAMO v oficiálnom stanovisku.

zdroj: TASR - Roman Hanc

Ako príklad uvádza fakt, že zákaz nakupovania pod výrobnú cenu neumožní odberateľom pomôcť dodávateľom, čiže aj malým slovenským pekárom v kríze. Napríklad pri výkyvoch alebo nepriazni počasia alebo pri sankciách na zahraničných trhoch.

Príkladom sú nedávne sankcie Rusku, ktoré našim farmárom nedovolili dodať jablká a zostali im nadbytočné zásoby v skladoch – obchodné reťazce i napriek dostatku jabĺk v ponuke v tejto situácii pomohli farmárom a odkupom jabĺk im znížili výrazne ich straty,” uvádza SAMO.

Aliancia zároveň upozorňuje, že maloobchodný trh je vysoko konkurenčný. Dodávatelia a reťazce sa však vedia dohodnúť. Svedčiť o tom má aj založenie Iniciatívy pre férový obchod medzi potravinármi a obchodnými reťazcami, ktorí sa zaviazali k presadzovaniu férových obchodných postupov a skvalitneniu vzájomných vzťahov.

zdroj: mpsr.sk, intereslovakia.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá