Rok 2020 bez olympijských hier? Kanaďania a Austrálčania odmietajú poslať športovcov do Tokia

  • Japonský premiér ŠinzóAbe už pripúšťa možnosť odloženia OH v Tokiu
  • Možnosť, že olympijské hry v Tokiu sa uskutočnia až v roku 2021, je čoraz pravdepodobnejšia.
TASR
TASR
  • Japonský premiér ŠinzóAbe už pripúšťa možnosť odloženia OH v Tokiu
  • Možnosť, že olympijské hry v Tokiu sa uskutočnia až v roku 2021, je čoraz pravdepodobnejšia.

Možnosť, že olympijské hry v Tokiu sa uskutočnia až v roku 2021, je čoraz pravdepodobnejšia. Na nedeľňajšej krízovej schôdzke predstaviteľov Medzinárodného olympijského výboru (MOV) prvýkrát nahlas zaznela alternatíva odkladu Hier z leta tohto roku na neskorší termín. Zástupcovia MOV majú na konečné rozhodnutie štyri týždne, ale už teraz sú pod silným tlakom národných olympijských výborov.

Kanaďania a Austrálčania už oficiálne oznámili, že ak olympijské hry zostanú v pôvodnom termíne, nepošlú svojich športovcov do Japonska. Kanadský olympijský výbor dal členom MOV listom najavo, že v súčasnosti nie je bezpečné pre ich športovcov a rodiny, aby sa plnohodnotne pripravovali na OH 2020. „V skutočnosti je to v rozpore s odporúčaniami v oblasti verejného zdravia, ktorými by sa mali riadiť všetci Kanaďania,“ píše sa v stanovisku kanadských olympionikov. Druhá najväčšia krajina na svete mala pred štyrmi rokmi v Riu de Janeiro 314 športovcov, ktorí získali 22 medailí.

Podobný názor ako Kanada, má v súvislosti s účasťou na pôvodne plánovaných OH 2020 aj Austrália. „Situácia je natoľko vážna, že nebude možné dať dokopy našich športovcov doma ani v zahraničí v týchto rýchlo sa meniacich podmienkach v súvislosti s koronavírusom,“ vyhlásil výkonný výbor Austrálskeho olympijského výboru.

Za odloženie najväčšieho letného sviatku športovcov sú aj zástupcovia národných olympijských výborov Brazílie a Slovinska. Tí už tiež stihli verejne adresovať MOV svoje nesúhlasné stanoviská súvisiace s prípadným ponechaním Hier v pôvodnom termíne. Nóri svoj pohľad zhrnuli do jednoduchej vety: „Nemá význam posielať športovcov do Tokia dovtedy, kým svet nedostane pod kontrolu globálnu zdravotnú krízu.“ Podobný názor majú aj zástupcovia dvoch z troch najväčších olympijských športov v USA – atléti a plavci. Aj tí sa prihovárajú za odklad. Ani prezident Svetovej atletiky Sebastian Coe si nemyslí, že by sa olympijské hry mali ponechať v pôvodnom termíne. „Nebolo by to možné ani žiaduce,“ vyhlásil Coe a pomohol si niekoľkými príkladmi. „Nemohli by sme zabezpečiť rovnako pre všetkých športovcoch adekvátnu prípravu, keďže niektoré krajiny sú viac a iné zasa menej zasiahnuté koronavírusom. Bol by teda porušený princíp konkurenčnej spravodlivosti,“ vysvetlil Coe.

zdroj: TASR

„Viem, že táto bezprecedentná situácia stále ponecháva mnoho otázok otvorených. Rovnako viem, že racionálny prístup nemusí byť v súlade s emóciami, ktoré mnohí z vás musia prekonať,“ prihovoril sa športovcom celého sveta Thomas Bach.

Zatiaľ čo prezident MOV stále zotrváva na pôvodnej rétorike, japonský premiér Šinzó Abe na parlamentnej schôdzi už spochybnil usporiadanie OH v roku 2020. Vysvetlil to takto: „Nemá význam to pustiť, pokiaľ nebudeme vedieť zaručiť kompletný program za účasti všetkých športovcov. V takom prípade bude odloženie nevyhnutné,“ vyslovil sa Šinzó Abe. Aj guvernérka Tokia Jurko Koikeová má podobný názor. „MOV bude počas najbližších štyroch týždňov v plnom rozsahu skúmať možnosti a medzi nimi bude zahrnuté aj slovo odloženie. Zariadime sa podľa toho,“ uviedla Koikeová.

Japonci značne investovali do „svojich“ olympijských hier. Oficiálne sa objavili informácie o výdavkoch vo výške 12,6 miliárd amerických dolárov, hoci správy z vládneho auditu uvádzajú až dvojnásobné čísla. Len postavenie Nového národného štadióna ich stálo 1,43 miliardy USD. Najväčšie svetové televízie zaplatili za práva z vysielania a exkluzívny reklamný priestor ďalšie miliardy. Ak OH odložia na neskôr, Japoncom výrazne stúpnu náklady a diery budú musieť zaplátať takmer výlučne zo štátnej kasy. Pomocnú ruku môže podať aj Medzinárodný olympijský výbor, ktorý disponuje rezervným fondom. Ten by mal obsahovať 2 miliardy dolárov. Tiež má k dispozícii poistenie proti odloženiu alebo zrušeniu olympiády v dôsledku nepredvídaných skutočností.

Bývalý marketingový riaditeľ MOV Michael Payne uviedol, že usporiadať olympijské hry v neskoršom termíne by mohlo byť prínosné pre Japonsko aj celý svet. Teda za predpokladu že do začiatku Hier ľudia dostanú pod kontrolu situáciu s koronavírusom. „Stretnúť sa na olympijských hrách bude tá najlepšia platforma pre všetkých. Bude v tom nová dynamika a sila, ľudstvo však čaká náročná cesta,“ vyhlásil Payne.

Japonsko v nedeľu hlásilo 1719 infikovaných novým koronavírisom, z toho 712 prípadov z výletnej lode Diamond Princess, kde zlyhali karanténne opatrenia. Štyridsaťtri ľudí už zomrelo. Zatiaľ čo Japonci informujú o pokrokoch v spomalení nákazy, experti poukazujú na možné nové ohniská v oblastiach miest.

zdroj:SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK