Od roku 2019 musí byť každý elektromobil hlučnejší

  • Výrobcov elektromobilov a hybridov bude toto nariadenie stáť 36 miliónov eur ročne.
hluk
  • Výrobcov elektromobilov a hybridov bude toto nariadenie stáť 36 miliónov eur ročne.

Nechýba veľa a elektromobily sa o chvíľu stanú súčasťou našich každodenných životov. Má to však aj svoje háčiky, jedným z nich je fakt, že tiché vozidlá môžu v mestách predstavovať nebezpečie. Ľudia sú totižto stále zvyknutí orientovať sa podľa sluchu, čo sa pri elektromobilov zrovna veľmi nevypláca. Všetko má zmeniť povinné zvýšenie zvuku v každom elektromobile. Americký Národný úrad pre bezpečnosť na cestách so skratkou NHTSA, plánuje zaviesť povinné zvukové signály pre všetky vozidlá s elektrickým pohonom, ale aj hybridy. Toto nariadenie by malo platiť už od roku 2019, pričom akustické varovanie by malo fungovať do 30 kilometrov za hodinu.

tt

foto:atthelights.com

Odborníci z NHTSA odhadujú, že nový predpis by ročne mohol zabrániť až 2 400 úrazom v Spojených štátoch. Najviac zo zabránených úrazov pritom pričítajú slepcom, ktorým iná ako sluchová orientácia na prechodoch bohužiaľ neostáva a sú veľmi ohrozenou skupinou. Tento predpis má byť záväzným pre všetky ľahké elektromobily a hybridy so štyrmi kolesami s maximálnou váhou 4 500 kg. Takéto autá podľa amerického úradu v bez emisnom režime nevyvíjajú dostatočný hluk, ktorý by varoval chodcov.

Zákon sa má dotknúť výrobcov, ako je napríklad Tesla Motors, Nissan Motor Co., ale aj Toyota Corp, tí budú musieť vybaviť autá prvkom zvyšujúcim hlučnosť. Riešením má byť externý reproduktor, ktorý pri jazde nad 30 km/h vydáva zvuk. Zatiaľ sa však nevie, o aký typ zvuku pôjde. Čo sa týka vyšších rýchlostí, vtedy nie je zvyšovanie hluku potrebné, o všetko sa postarajú pneumatiky a aerodynamické trenie.

ee

foto:atthelights.com

Tento doplnok by mal výrobcov áut stáť približne 36 miliónov eur za rok a nie je vylúčené, že sa zavedie aj v Európskej únií. Výhodou môže byť fakt, že vďaka redukcii zranení chodcov by sa malo v národnom rozpočte ušetriť vyše 297 miliónov eur ročne. Podľa nedávnych výskumov sú šance na zrážku chodca s elektromobilom až o 19 % vyššie ako pri bežných automobiloch.

zdroj:inhabitat.com zdroj obrázkov a titulnej fotografie:atthelights.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK