Rozhodnutie EÚ môže zapríčniť prevrat v technologickom svete. Android bude možno spoplatnený

  • Európska únia udelila Googlu pokutu vo výške 4,3 miliardy EUR
  • Google sa bráni a mieni sa odvolať
  • Pokuta však môže mať vplyv na budúcnosť Androidu
1481010870_1828_snap275
Pexels
  • Európska únia udelila Googlu pokutu vo výške 4,3 miliardy EUR
  • Google sa bráni a mieni sa odvolať
  • Pokuta však môže mať vplyv na budúcnosť Androidu

Google nedávno dostal od EÚ pokutu vo výške 4,3 miliardy EUR. Aj keď je vyhľadávací gigant jedna z najhodnotnejších firiem na svete a o financie nemá núdzu, takáto pokuta určite nepoteší.

Nezostalo to však len pri pokute. Rozhodnutie EÚ má oveľa ďalekosiahlejšie následky. Rozhodnutie má donútiť Google, aby odstránil zo zariadení ich predinštalovaný balíček programov ako je Chrome. Môže to mať vplyv aj na budúcnosť operačného systému Android, ktorý momentálne v rámci svojho obchodného modelu ponúka Google bezplatne.

Google sa bráni

Rozhodnutie nenechalo Sundara Pichaia chladného. V siahodlhom blogu obhajoval rozhodnutie Googlu predinštalovať softvérové balíčky spoločnosti na androidové zariadenia. V blogu podčiarkol niekoľko vecí ako to, že existuje viac ako 1300 rôznych značiek, ktoré vyrábajú mobily s Androidom vrátane značiek vyrobených v členských štátoch EÚ.

Taktiež spomenul, že nie je nič jednoduchšie ako si aplikáciu vymazať a nainštalovať a celý proces zaberie 30 sekúnd čistého času. Priemerný užívateľ si podľa neho na mobil nainštaluje až 50 aplikácií. Zvýraznil najmä fakt, že ak EÚ zabráni Googlu predinštalovať svoj balíček aplikácií, tak to naruší celý ekosystém Androidu. „Ak výrobcovia mobilov a mobilní operátori nebudú môcť predinštalovať svoje aplikácie na ich širokú škálu zariadení, naruší sa tak rovnováha androidového ekosystému.“

Ako Pichai poznamenal, Google investoval do vývoju Androidu miliardy. Celá investícia dávala zmysel, lebo časť predinštalovaného softvéru im zabezpečovala tržby a zároveň aj zabezpečila správne fungovanie mobilu hneď ako si ho užívateľ vybalil z krabice. Treba si hlavne uvedomiť, že viac ako 50 % čistého výnosu z digitálnych reklám zabezpečujú mobilné zariadenia. Netreba sa potom čudovať, že Sundar Pichai a teda aj Google sa tak horlivo stavajú proti tomuto rozhodnutiu Európskej únie.

Bude Android spoplatnený? Možno

Na záver riaditeľ Googlu varuje, že toto rozhodnutie môže viesť k zmene obchodného modelu na ktorom je Android postavený: „Obchodný model Androidu doteraz zabezpečoval, že sme nemuseli účtovať výrobcom telefónov poplatok za našu technológiu alebo že sme sa museli spoliehať na prísne kontrolovaný model distribúcie.“

Zároveň dodáva, že spoločnosť sa proti rozhodnutiu plánuje odvolať. Uvidíme ako sa celá situácia vyvinie a aký dopad to môže mať na trh s mobilnými zariadeniami.

Zdroj: The Verge

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá