Rozprávkari: Spoločenská hra podľa Dobšinského rozprávok, ktorú vymyslel finančný analytik spolu so svojou dcérou

  • Vynikajúci nápad, s ktorým prišiel 34-ročný finančný analytik Matúš Teplický so svojou dcérou na rodinnej dovolenke, sa stal skutočnosťou vďaka podpore ľudí, ktorí vyzbierali už viac ako 7 500 €. Hra Rozprávkari je inšpirovaná Dobšinského rozprávkami a tvojou úlohou je zachrániť rozprávky pred zloduchmi, ktorí ich ukradli.
22450698_2105718492787211_1894179128_o
rozpravkari.sk/youtube.com/rozpravkari.sk
  • Vynikajúci nápad, s ktorým prišiel 34-ročný finančný analytik Matúš Teplický so svojou dcérou na rodinnej dovolenke, sa stal skutočnosťou vďaka podpore ľudí, ktorí vyzbierali už viac ako 7 500 €. Hra Rozprávkari je inšpirovaná Dobšinského rozprávkami a tvojou úlohou je zachrániť rozprávky pred zloduchmi, ktorí ich ukradli.

Matúš Teplický svojim deťom každý večer číta rozprávky a deti si najviac obľúbili tie od Pavla Dobšinského. Sám vraví, že čím sú jeho deti staršie, tým viac sa hrávajú spoločenské hry, rovnako ako on v ich veku. Práve preto sa rozhodol vymyslieť spoločenskú hru inšpirovanú Dobšinského rozprávkami, pri ktorej si človek oddýchne od práce, povinnosti, starostí a rôznej techniky, ktorá nás obklopuje na každom rohu.

Jeho nápad a sen začal naberať reálne kontúry dňa 26. septembra tohto roku, keď sa tento projekt objavil na crowdfundingovej platforme startlab.sk.
Tomu ale predchádzali stovky hodín práce a dolaďovanie pravidiel a finálny prototyp hry Rozprávkari uzrel svetlo sveta až po tom, čo hru prerobil a upravoval 78-krát. Počas tohto procesu hru najprv testovali rodinný príslušníci a následne aj rodinní známi a iní hráči, ktorí ich podporili a jednoznačne sa zhodli na tom, že hru jednoducho musia dokončiť a dostať ju medzi ľudí . Počas týchto mesiacov na ilustráciách pre hru pilne pracovala talentovaná ilustrátorka Tina Minorová. Celkovo vytvorila 60 ilustrácií, na ktorých zachytila tie najkultovejšie Dobšinského rozprávky. Niektoré z nich si môžeš pozrieť v galérii.

Po vytvorení finálneho prototypu sa potrebné finančné prostriedky rozhodli vyzbierať práve na spomínanom webe, kde hra zaznamenala obrovský úspech. Potrebnú sumu 5 000 € získali za neuveriteľné 3 dni.
Zbierka však stále pokračuje s cieľom, aby sa hra Rozprávkari dostala do každého detského domova a sociálne slabej rodiny na Slovensku. Na splnenie tohto ambiciózneho, no chvályhodného cieľa je potrebné vyzbierať 30 000 €. Zatiaľ je vyzbieraných takmer 8 000 € a suma stále rastie.

Ako sa píše na webe startlab.sk, v snahe splniť vyššie spomínaný cieľ sa Matúš s rodinou:

„Spojili s neziskovou organizáciou ÚSMEV AKO DAR a vymysleli sme niečo neuveriteľné. Vyrobíme 500 hier navyše, ktoré darujeme na Vianoce všetkým 93 detským domovom na Slovensku a ďalším 400 sociálne slabším rodinám (s ktorými Úsmev ako dar spolupracuje).“

Zároveň je spustená aj zbierka na rozširujúci balíček kariet s novými rozprávkami, na ktorých je potrebné vyzbierať 15 000 .

Podstata hry

V princípe ide o boj dobra so zlom, presne ako v Dobšinského rozprávkach. Tvojou úlohou je poraziť zloduchov, ktorí ukradli rozprávky, oslobodiť ich a pritom pozbierať čo najviac bodov. Čím silnejšieho zloducha porazíš, tým viac bodov získaš. Vyhráva ten hráč, ktorý získal počas hry najviac bodov. V princípe je herný systém veľmi jednoduchý, ale napriek tomu originálny. Hrá sa s kartami na hracej doske s využitím zlatých dukátov a hracích žetónov.

„Príbeh, ktorý boju predchádza, hovorí o tom, že zlé postavy z rozprávok zistili, že v rozprávkach vždy ťahajú za kratší koniec. Preto ukradli rozprávky, v ktorých je zapísaná ich prehra. Úlohou rozprávkarov je zachrániť rozprávky, aby dobro opäť mohlo zvíťaziť nad zlom,“ povedal Matúš Teplický pre Denník N.

Hra obsahuje

» 60 krásne ilustrovaných kariet » 12 dukátov
» hraciu dosku » 12 žetónov želaní
» 4 bodovacie karty » 6 bonusových žetónov
» 10 akčných kariet » pravidlá a popis hry

 

Spoločenská hra je určená pre deti od 8 rokov a hrať ju môžu dvaja až štyria hráči. Zabavia sa však aj náročnejší hráči, pre ktorých je tu verzia pre pokročilých a tí, ktorí obľubujú skôr bleskurýchle kartové hry poteší mini hra Laktibrada, ktorá je súčasťou Rozprávkarov.

Čo sa deti pri hre naučia ?

Hru podporilo viacero známych osobností, ako napríklad zakladateľ iHRYska a vášnivý hráč spoločenských hier Peter Černák alebo Lukáš Latinák, ktorý k tomuto projektu pre portál startlab.sk povedal:

„Aj ja synom čítavam Dobšinského rozprávky a občas pri tom dobre gúľam očami. Som rád, že Matúš vytvoril túto hru plnú nádherných ilustrácií a verím, že aj ja mu pomôžem splniť sen dostať hru k čo najviac ľuďom.“ startlab.sk.

Lukáš Latinák natočil spolu s autorom hry Matúšom a jeho dcérkou Klárou aj reklamné video, v ktorom tento projekt podporuje a vyzýva, aby ľudia túto hru podporili.

Ak ťa hra Rozprávkari zaujala, môžeš si zakúpiť rôzne balíčky odmien, čím hru podporíš a zároveň prispeješ k tomu, aby túto hru dostal každý detský domov na Slovensku a každá sociálne slabšia rodina, s ktorou spolupracuje nezisková organizácia Úsmev ako dar.

Zobraziť celú galériu (16)
zdroj: rozpravkari.sk

Na záver krásne vyjadrenie autora Matúša Teplického pre portál medium.com:

„Veríme, že rodinám dáme dôvod sadnúť si spoločne k jednému stolu, deti si možno otvoria knihy, ktoré čítali ešte ich rodičia alebo starí rodičia a vďaka Rozprávkarom sa pre nich stane slovenské kultúrne dedičstvo viac než len prázdnou frázou.“

Nezabudni túto spoločenskú hru sledovať aj na ich oficiálnej Facebookovej stránke a na ich oficiálnom blogu.

zdroj: startlab.sk; rozpravkari.sk; medium.com;

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech