RTVS vysiela olympiádu v 4K kvalite. Okrem BBC je tak jedinou televíziou v Európe, ktorá skúša tento experiment

  • Naša verejnopráva televízia, ktorej programy ešte donedávna vyzerali ako natočené v 80-tych rokoch, spravila veľký krok vpred.
ap_16211617788802-e1470339432769
  • Naša verejnopráva televízia, ktorej programy ešte donedávna vyzerali ako natočené v 80-tych rokoch, spravila veľký krok vpred.

Bude totižto ako jedna z mála televízií na svete vysielať olympiádu v Ultra HD. Okrem RTVS sa do toho z európskych televízií pustila už len BBC a celosvetovo je ich dokopy sedem. Je to odvážny krok v dobe keď sa dosť diskutuje o financovaní RTVS a koncesionárskych poplatkoch, ale samotnú televíziu to nebude stáť ani cent. Všetky náklady na toto vysielanie zatiahne Towercom spolu s Telekomom.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

foto: skycrapercity.com

Prenosy v Ultra HD bude v Riu vyrábať japonská NHK TV. RTVS tento projekt berie ako testovanie najnovších štandardov. Jemný obraz v takto vysokom rozlíšení si žiaľ nebudeme môcť užiť všetci. Dostupné bude v DVB-T2 z bratislavského Kamzíka, takže sa mu potešia hlavne tí v Bratislavskom kraji. Prenos bude v modernom štandarde HEVC a 30 snímkami za sekundu. Jeho šírenie bude mať na starosti Towercom.

Slovak Telekom ako druhý partner projektu chce Ultra HD obsah poskytovať cez aplikáciu pre smart televízory. Stačí ak máš smart TV od Samsungu z modelového roku 2015 alebo 2016 s operačným systémom Tizen. Appka je už dostupná v obchode a môžeš si ju vyhľadať pod názvom “4K Telekom”. Dostupná je len pre divákov na Slovensku.

the-designs-for-the-2016-olympic-park-in-rio-de-janeiro-look-spectacular

foto: newscult.com

Dátový tok pre vysielanie cez anténu má byť okolo 20 Mbit/s, cez appku to bude približne 10 Mbit/s, takže cez anténu bude obraz pravdepodobne o niečo lepší.

Ďalšou zmenou oproti štandardnému vysielaniu bude, okrem rozlíšenia aj časový posun. Prenosy sa nebudú vysielať naživo, ale s časovým oneskorením asi 12 hodín. Tiež nepôjde o rovnaký obsah aký budeš môcť vidieť na Jednotke alebo Dvojke. Snímané budú len oba ceremoniály (úvodný a záverečný) a niektoré vybrané športy ako futbal, basketbal, plávanie a džudo. Toto obmedzenie má na svedomí NHK TV, ktorá vraj nemá dostatok potrebnej techniky pre Ultra HD.

Aerial view of the Christ the Redeemer statue atop Corcovado Hill and the Mario Filho (Maracana) stadium in Rio de Janeiro, Brazil on May 10, 2013. The Maracana stadium will host the upcomig Confederations Cup next June, the Brazil 2014 FIFA World Cup and the 2016 Summer Olympics. AFP PHOTO /VANDERLEI ALMEIDAVANDERLEI ALMEIDA/AFP/Getty Images

foto: olympic-rio-16.com

RTVS má práva na vysielanie olympiády do konca roka a rovnako dlho bude fungovať aj toto Ultra HD vysielanie, kde si po jej skončení budeš môcť až do konca roka pozrieť reprízy.

Slovenský komentár bude pri Ultra HD k dispozícií žiaľ iba pre úvodný a záverečný ceremoniál. Je to kvôli rozdielnemu obsahu v tomto a HD vysielaní a tak by sa mohlo stať, že by komentátor videl na svojej obrazovke niečo iné ako ty doma a komentár by potom nedával zmysel. V športoch teda začuješ len pôvodnú ruchovú stopu.

Ultra HD obsah si nepozrieš na Jednotke ani na Dvojke, bude naň vyčlenený špeciálny program s názvom RTVS ultra HD.

rio-2016-olympics-hero-01

foto: androidcentral.com

zdroj: slovensko.rtvs.sk, zdroj titulnej fotografie: qz.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech