Rusi sa postavili Putinovi. Podpaľujú urny a znehodnocujú hlasovacie lístky, policajti ich zatýkajú (VIDEO)

  • Ruské prezidentské voľby sa nenesú v pokojnom duchu. Nespokojní občania sa zhostili iniciatívy
  • Videá naprieč Ruskom zachytávajú znehodnocovanie hlasovacích lístkov
ruské prezidentské voľby
TASR/AP, Mikhail Metzel. reprofoto X/Nexta
  • Ruské prezidentské voľby sa nenesú v pokojnom duchu. Nespokojní občania sa zhostili iniciatívy
  • Videá naprieč Ruskom zachytávajú znehodnocovanie hlasovacích lístkov

Ruské prezidentské voľby, ktoré sa konajú od 15. – 17. marca, neprebiehajú tak, ako by si ruský prezident Vladimir Putin želal. Občania vyjadrujú svoju nespokojnosť s voľbami podpaľovaním hlasovacích urien či znehodnocovaním lístkov. Ruské mestá v blízkosti ukrajinských hraníc navyše čelia ostreľovaniu a vládna strana Jednotné Rusko, ktorú viedol Putin, čelí hackerskému útoku. Hlásené sú aj prvé nezrovnalosti v hlasovaní.

Podľa expertov je víťaz ruských volieb už dopredu jasný – stane sa ním súčasný prezident Putin, ktorý sa usiluje už o svoj piaty mandát. Tentokrát sa s tým ale nemienili zmieriť mnohí občania, ktorí proti voľbám protestovali svojským spôsobom.

Minimálne dvanásť prípadov použitia zelenej farby

Už včera sa vyskytli prípady poškodzovania volebných lístkov naliatím zelenej farby do volebnej urny. Bolo ich najmenej dvanásť. Tieto prípady hlásili v mestách Moskva, Voronež, Borisoglebsk, Novosibirsk, Soči, Rostov na Done, Volžskij, Pervomaiskoj či Simferopol na Kryme. Ďalšie pokusy ako v meste Iževsko, kde sa členka volebnej komisie pokúsila naliať farbu do elektronickej hlasovacej urny, boli zmarené.

Urny horeli vo viacerých mestách

Zelená farba ale nie je jediná, ktorú nespokojní občania používajú na znehodnotenie hlasovacích lístkov, vyskytli sa aj prípady podpaľačstva volebných urien. Urny horeli v Moskve, Ivanove, Asbeste, a Mytišči, Petrohrade hodila mladá žena Molotov kokteil na volebnú stanicu. K pokusu o podpaľačstvo došlo aj v meste Kogalym a staršia žena v Čeľabinskej oblasti sa vo volebnej miestnosti pokúsila odpáliť pyrotechniku.

Rádio Sloboda uvádza, že incidenty sa opakujú aj v sobotu, 16. marca. V Jekaterinburgu a na Krasnojarskom území sa vyskytli ďalšie dva pokusy pokaziť hlasovacie lístky farbou a zeleňou. Volebná komisia preto žiada o zvýšenie bezpečnosti v hlasovacích miestnostiach. SOTA uvádza, že na bezpečnosť majú dohliadať aj „dozorcovia“ z radov verejnosti. Ich právomoci sú ale nejasné.

Podľa Mediazona počas prvého dňa volieb vyšetrovací výbor otvoril osem trestných vecí podľa článku marenie volieb. Portál však tvrdí, že u všetkých zadržaných preverujú aj spojenie s ukrajinskou spravodajskou službou SBU. Ak by sa takéto spojenie našlo, nebudú stíhaní za marenie volieb, ale za vlastizradu, za čo im hrozí oveľa väčší trest.

Nezrovnalosti aj zatýkanie  

Pozorovatelia z Komunistickej strany Ruskej federácie si všimli, že údaje o počte voličov a vydaných preukazov nesedia. Pozorovatelia tvrdia, že vo volebnej miestnosti v Krasnodare vydali oveľa viac hlasovacích lístkov ako bolo na stránke Štátneho automatizovaného systému uvedených voličov.

Ruské voľby sa nepovažujú za férové. V minulosti boli zdokumentované rozsiahle podvody, či viacnásobné hlasovanie v prospech Vladimira Putina či jeho strany Jednotné Rusko. Do volieb sa nemôžu zapojiť ani kandidáti, ktorých Kremeľ neuzná za vhodných, príkladom bol napríklad protivojnový kandidát Boris Nadeždin, ktorého volebná komisia odmietala uznať kandidatúru a tvrdila, že mu chýbalo 9 000 podpisov, pretože boli sfalšované.

Nadeždinovi priaznivci boli počas volieb zatýkaní, informuje Rádio Sloboda. Zatknutiu sa nevyhli ani novinári či aktivisti, ktorí sa pokúsili uskutočniť exit polly, teda zbierali údaje, o tom ako Rusi skutočne hlasovali.

Útoky Ukrajincov sa stupňujú počas ruských prezidentských volieb

Rusko tiež počas volieb čelí útokom zo strany Ukrajiny. Dve obete a viacero zranených si v sobotu vyžiadali útoky v ruskej Belgorodskej oblasti ležiacej pri hraniciach s Ukrajinou. Uviedol to oblastný gubernátor Viačeslav Gladkov, deň po tom, ako ruské rakety zabili v juhoukrajinskej Odese najmenej 20 ľudí a desiatky ďalších zranili.

„Veľmi smutná správa, dvaja ľudia zomreli, muž a žena,“ napísal v sobotu belgorodský gubernátor Gladkov s tým, že v oblasti bolo zostrelených osem rakiet. Zranenia utrpeli ďalší traja ľudia.

Iných päť osôb bolo zranených, keď ukrajinský dron zasiahol auto v dedine Glotovo ležiacej asi dva kilometre od hraníc Ukrajiny, uviedol Gladkov. Ukrajinské drony zasiahli tiež dve ropné rafinérie spoločnosti Rosnefť v Samarskej oblasti na juhovýchode európskej časti Ruska. Uviedol to oblastný gubernátor Dmitrij Azarov, podľa ktorého museli oba závody evakuovať, informuje denník The Guardian.

Jedna zo zasiahnutých rafinérii – v meste Syzraň – začala podľa gubernátora horieť. Azarov súčasne potvrdil aj útok na ďalšiu miestnu rafinériu – v Novokujbyševsku.

Pracovníci obidvoch závodov boli evakuovaní a nedošlo k žiadnym zraneniam, napísal gubernátor na sieti Telegram. Vládna strana Jednotné Rusko tiež čelí rozsiahlym hackerským útokom.

Zdroje: Rádio Sloboda, Mediazona, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá