„Z“ na hrudi ho stálo ročný dištanc. Ruský gymnasta musel vrátiť medailu

  • Symbol vojny mal na pódiu hneď vedľa Ukrajinca
  • Musí vrátiť medailu aj peniaze
  • Kuljak svoje správanie neľutuje, tvrdí, že ide o symbol mieru
Kuljak
Ruský gymnasta Ivan Kuljak , Flickr/Laurent Civitch
  • Symbol vojny mal na pódiu hneď vedľa Ukrajinca
  • Musí vrátiť medailu aj peniaze
  • Kuljak svoje správanie neľutuje, tvrdí, že ide o symbol mieru

Od začiatku vojny na Ukrajine, teda od 24. februára, boli uvalené sankcie aj na športovcov. Často šlo o zákaz štartu pre nemalý počet ruských či bieloruských športovcov.

Stačí sa pozrieť do Fínska na práve prebiehajúce majstrovstvá sveta v hokeji. Bielorusov či tradičných spolufavoritov celého turnaja z Ruska, by sme tam hľadali len márne.

Zdá sa, že podobný osud čaká aj 20-ročného ruského gymnastu Ivan Kuljaka, ktorému Nadácia pre gymnastickú etiku udelila ročný dištanc, ako píše BBC

Symbol vojny na pódiu

The Guardian vysvetľuje, že dôvodom tohto trestu je skutočnosť, že 20-ročný Ivan Kuljak, ktorý v marci na Svetovom pohári v katarskej Dohe získal bronzovú medailu, na pódium pre víťazov vystúpil s pripnutým znakom Z na hrudi.

Je pritom všeobecne známe, že ruské vojenské vozidlá a tanky používajú tento identifikačný symbol od začiatku vojny na Ukrajine. Navyše, aj podporovatelia tejto invázie používajú tento znak. Na dôvažok, na pódiu stál Kuljak hneď vedľa víťaza, ktorým bol Ukrajinec Ilja Kovtun.

USA Today pripomína, že už v marci bol Kuljak ostro kritizovaný zo strany Medzinárodnej gymnastickej federácie (FIG) pre jeho šokujúce a nešportové správanie. Obrátila sa preto na disciplinárnu komisiu Nadácie pre gymnastickú etiku (GEF) kvôli určeniu disciplinárneho trestu.

Dištanc na rok a taktiež musí vrátiť medailu a peniaze

„Pán Kuljak porušil stanovy FIG, disciplinárny kódex FIG, etický kódex FIG, kódex správania FIG a technické predpisy FIG, keď na tielku mal písmeno ‚Z’. Po dobu jedného roka od dátumu tohto rozhodnutia sa nesmie zúčastniť na žiadnej akcii alebo súťaži schválenej FIG alebo organizovanej jej pridruženou členskou federáciou,“ cituje stredajšie rozhodnutie The Guardian.

Okrem zákazu činnosti bude 20-ročný Rus musieť vrátiť aj bronzovú medailu a finančnú výhru vo výške 477 libier a taktiež musí zaplatiť príspevok za súdne trovy vo výške 1 904 eur. Proti rozhodnutiu sa môže do 21 dní odvolať. Je pravdepodobné, že tak aj urobí, keďže rok nemusí byť konečná dĺžka dištancu.

„Ak 17. mája 2023 stále budú platiť ochranné opatrenia, ktoré zabránia ruským športovcom súťažiť, zákaz bude pokračovať a uplynie šesť mesiacov potom, čo budú sankcie proti ruským športovcom odstránené,“ cituje z vyhlásenia disciplinárnej komisie BBC.

NBC News dodáva, že voči trénerovi Igorovi Kalabuškinovi a líderke ruskej delegácie na pretekoch v Dohe Valentine Rodionenkovej neboli vznesené žiadne sankcie.

Nič by neurobil inak

Samotný Kuljak necíti vinu a dokonca povedal, že svoj čin neľutuje a aj dnes by postupoval rovnako.

„Videl som to u našej armády a pozrel som sa, čo tento symbol znamená. Ukázalo sa, že znamená ‚za víťazstvo’ a ‚za mier’. Nikomu som nič zlé neprial, len som ukázal svoj postoj,“ bráni sa potrestaný športovec.

Pre CNN dokonca povedal, že ak by dostal druhú príležitosť, urobil by presne to isté, keďže nemá žiadne výčitky svedomia.

Zdroje: BBC, The Guardian, USA Today, NBC News

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá